Szlifowanie drewna nie jest skomplikowanym zadaniem, wymaga jednakże zaplanowania prac oraz wybrania potrzebnych akcesoriów. Jakim papierem ściernym szlifować drewno? Czym szlifować drewno? Co przyda nam się do szlifowania drewna?
Szlifowanie drewna jest podstawową metodą obróbki tego materiału, która ma za zadanie wygładzić i wyrównać powierzchnię. Przed rozpoczęciem zadania warto zastanowić się, z jakiej metody szlifowania skorzystać. Wybrać możemy szlifowanie za pomocą papieru ściernego lub szlifierki kątowej. Wiele zależy także od tego, jaką wielkość powierzchni drewnianej zamierzamy szlifować oraz jaki cel chcemy osiągnąć.
Ręczne szlifowanie drewna bazować może na użyciu specjalnego papieru do szlifowania lub innych materiałów ściernych, takich jak klocki lub bloczki. Pamiętajmy o tym, że ta metoda sprawdzi się zwłaszcza w trakcie renowacji mebli, krzeseł, foteli, lecz także ram okiennych i elementów ze sporą liczbą detali. Ponadto, papier do szlifowania jest bardzo dobrą opcją jeśli powierzchnia ma nieregularny kształt i ostre kąty - tutaj raczej nie sprawdzą się szlifierki.
Szlifierka to doskonałe rozwiązanie na regularnych powierzchniach, takich jak boazeria lub podłoga. Okazuje się, że wiele modeli szlifierek sprawdza się w przypadku chęci usuwania powłok z narożników, wgłębień lub detali. Jeśli chodzi o sposób działania i obróbki urządzenia tego typu, wyróżniamy:
Bez względu na to, czy postawiliśmy na elektryczną szlifierkę, czy też szlifowanie za pomocą papieru, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Na początku zaczynajmy od papieru gruboziarnistego, następnie podczas prac zmieniajmy go na drobniejsze uziarnienie. W tym samym czasie konieczne jest również zmienianie arkuszy papierowych, bloczków i tarczek w tej samej granulacji, aby zapobiec ścieraniu.
Papier ścierny powinien zostać dobrany precyzyjnie, mając na względzie fakt, że usuwanie powłok mechanicznie prowadzi do sporego nacisku na powierzchnię. Regułą w tym przypadku jest to, aby dobierać tym drobniejszą granulację papieru, im więcej wibracji i obrotów.
Jeśli postawiliśmy na szlifowanie przed malowaniem, warto zadbać o wygładzanie dokładnie każdego włókna i wszelkich nierówności. Pamiętajmy o tym, aby szlifowanie wykonać zgodnie z kierunkiem włókien drewna, gdyż inne ruchy doprowadzą do zadziorów. Następnie warto zadbać o staranne oczyszczenie powierzchni drewnianej z pyłu, jaki wytwarza się w trakcie szlifowania - możemy użyć w tym celu wilgotnej ściereczki lub odkurzacza.
Bardzo dobre przygotowanie powierzchni przed malowaniem zapewni nam właśnie szlifowanie, co pozwoli uzyskać trwały i pożądany efekt malowania. Wiele zależy także od tego, jaki produkt do zabezpieczenia wybierzemy - warto postawić na najlepszą jakość. Na rynku znajdziemy sporo preparatów do zabezpieczenia pomalowanego drewna, dzięki czemu bez problemu znajdziemy idealne rozwiązanie.
Metodę szlifowania drewna warto dostosować zwłaszcza do własnych umiejętności, mając na względzie także specyfikę i rodzaj szlifowanej powierzchni. Skorzystać możemy ze specjalnych szlifierek kątowych, szlifowania na mokro lub też z użyciem papieru do szlifowania. Przed malowaniem drewna należy zadbać o jego wygładzenie, co pozwoli uzyskać trwalsze efekty. Obróbka tego materiału jest stosowana nie tylko w branżach produkcyjnych i przemysłowych, lecz także w gospodarstwach domowych. Papier do szlifowania powinien posiadać odpowiednie uziarnienie, które stopniowo zostaje zmieniane.