Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zrobić drapak dla kota?

Każdy właściciel kota wie, że w tych z pozoru słodkich, mruczących i często leniwych milusińskich, pomimo udomowienia drzemie bardzo silnie zakorzeniony instynkt drapieżcy, który potrafi ujawnić się w najmniej spodziewanym momencie. Jedną z najbardziej pierwotnych potrzeb kotów jest drapanie - to właśnie za pomocą drapania koty usuwają martwe fragmenty pazurów z ich łap i znaczą terytorium swoim zapachem. Niestety mruczki dość często zaspokajają ową potrzebę na naszych nowych meblach. Świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą poświęcić kociakowi luksusowej kanapy jest wykonanie dla niego specjalnego drapaka.

Drapak idealny - czyli jaki?

Przed rozpoczęciem pracy warto przez chwilę zastanowić się, jaki drapak będzie idealny dla naszego kota. Podstawą takiej zabawki powinny być odpowiedniej wielkości słupki, przeznaczone właśnie do drapania. Ważne jest, aby nasz kociak miał możliwość swobodnego stania na tylnich łapach czy rozciągania się podczas wykonywania czynności - bo przecież to najczęściej robią koty. Wielkość słupków należy dostosować zatem do wielkości kota, oraz jego ewentualnego wzrostu, jeśli mamy do czynienia z młodym kociakiem.

Warto również zwrócić uwagę na stabilność podłoża, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z bardziej rozbudowanym drapakiem, wyposażonym z domki czy tunele. Nikt nie chce przecież, aby kociak podczas zabawy był zmuszony ciągle myśleć o konieczności utrzymywania równowagi. W przypadku drapaków wyposażonych w różnego rodzaju przejścia nie należy również zapominać o ich odpowiedniej wielkości, aby niewinne igraszki nie przerodziły się w wielką akcję wyciągania naszego zaklinowanego kocurka.

Najprostszy drapak dla kota zrób to sam - deska + wykładzina

Jeżeli nie czujesz się prawdziwą " złotą rączką" i jedyne czego pragniesz, to najprostszy do wykonania drapak, który zadowoli twojego pupila ten sposób jest wręcz idealny dla ciebie. Wszystko, czego potrzebujesz to 2 kawałki deski i wykładzina. Wystarczy tylko płaskie kawałki drewna połączyć ze sobą, aby stworzyły stabilną konstrukcję i obić całość wykładziną, aby kot mógł ostrzyć sobie na niej pazurki. Ciekawym urozmaiceniem jest również sznurek na drapak, którym można owinąć całość, aby stworzyć dla kociaka jeszcze bardziej urozmaiconą powierzchnię do drapania. Oczywiście, jeśli masz wprawę w wykonywaniu rzeczy typu handmade, możesz pokusić się o stworzenie ciekawej konstrukcji wyposażonej w platformy i różnej wielkości tuby - taka zabawka będzie idealna jako np. drapak na balkon czy do kociego ogródka

Kocie imperium - czyli drapak niczym twierdza dla kota

A co powiesz na małe, majsterkowe wyzwanie i stworzenie drapaka, który będzie niczym plac zabaw dla twojego kota? Tunele, prowadzące do niewielkich kwater, z których kot może udać się schodkami w kierunku deseczki z zawieszonymi sznurkami, a następnie wspiąć się po pokrytej wykładziną tubie, jak po prawdziwym drzewie? Podstawą takiej rozbudowanej konstrukcji jest duże, stabilne podłoże ułożone na równiej podłodze. Możesz zacząć od prostej deseczki, na której umieścisz niewielki drewniany domek. Świetnymi kocimi schodkami będą obite materiałem i połączone ze sobą drewniane kloce, które mogą prowadzić do kilku tub obklejonych sznurkiem.

Nie zapomnij również o konieczności zaspokojenia elementarnych potrzeb kota, takich jak jedzenie czy picie - w pobliżu drapaka możesz umieścić miseczki, które w towarzystwie tak rozbudowanej rezydencji, będą wyglądać jak prawdziwy koci bufet. A jeśli naprawdę chcesz zapewnić twojemu pupilowi wypoczynek na najwyższym ( a wręcz iście królewskim) poziomie możesz za pomocą kilku deseczek zamontować mu koci hamak, na którym będzie mógł spokojnie wylegiwać się w chłodne, jesienne wieczory.

Gdy kot nie chce drapać - ciekawe sposoby na zachęcenia mruczka do korzystania z drapaka.

Pewnie teraz zadajesz sobie pytanie - A co jeśli po wielu godzinach mozolnej pracy, mój pupil nawet nie spojrzy na drapak? Podczas robienia drapaka warto również zwrócić uwagę, gdzie konstrukcja zostanie umieszczona - zachęci to kociaka do korzystania z niej. A może nasz mruczek ma swoje ulubione miejsce, w którym najczęściej się bawi lub regularnie sypia?

Umieszczenie zabawki właśnie w tym konkretnym miejscu na pewno zwróci jego uwagę. Ciekawym pomysłem na zachęcenie kociaka do korzystania z drapaka jest również rozrzucenie na nim ulubionych kocich przysmaków - takiej pokusie żaden łakomczuch przecież się nie oprze. Spróbuj również samemu wyjść z inicjatywą bawiąc się z kocurkiem właśnie w jego pobliżu. Pamiętaj również, że koty to bardzo złożone i tajemnicze stworzonka, którym przeszkadzać może nawet taka pozorna błahostka jak zapach drapaka czy jego ułożenie.

Jeśli zatem masz czas i dużą cierpliwość możesz spróbować poeksperymentować z kształtem i ułożeniem całej konstrukcji. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem drapak, którego elementy dadzą możliwość swobodnej zmiany położenia konstrukcji zgodnie z wymaganiami stawianymi przez kota.

W sytuacjach krytycznych możesz wypróbować jeszcze jeden, mały " trik" polegający na użyciu odrobiny kocimiętki ( np w formie spreju), aby zachęcić kota do nowej zabawki. Zioło to działa podniecająco na większość kotów i na pewno zachęci, nawet największego uparciucha do korzystania z drapaka. Jednocześnie jej stosowanie jest w 100 % bezpieczne i nie powoduje żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Nie jest uzależniająca dla zwierzęcia, a na rynku już dawno można kupić wiele kocich gadżetów, takich jak pluszowe myszy czy piłeczki, właśnie z dodatkiem tej niezwykłej rośliny. Oczywiście kocimiętkę możesz wyhodować również samemu w domu - jest to bardzo łatwa do uprawy roślina wieloletnia. Wystarczy krótka wycieczka do sklepu ogrodniczego i odrobina cierpliwości, a dodatek listków kocimiętki do wnętrza drapaka z pewnością zadowoli zarówno twojego pupila, jak i świeżo kupione meble.

Bezpieczeństwo przede wszystkim - czyli odpowiedni dobór materiałów podstawą bezpieczeństwa twojego kota

Zanim zabierzesz się do pracy, zadbaj również o odpowiedniej jakości materiały, które na pewno nie zagrożą życiu twojego kota. Powinny one być:

  • wytrzymałe na wszelkie zadrapania.
  • nietoksyczne dla zwierząt.
  • zapewniające stabilność konstrukcji.
  • możliwe do łatwej wymiany w razie zniszczenia.

Pamiętaj również o jednej, najważniejszej zasadzie podczas tworzenia swojego pierwszego drapaka - jest to przede wszystkim narzędzie zabaw pupila. Postaraj się zatem, aby odpowiadał jego preferencjom - inaczej możesz już dziś pożegnać się z twoją nową kanapą.

Wróć

Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?