Samodzielne wykonanie kwiatów z bibuły to okazja do świetnej zabawy z dziećmi. Mogą być one ozdobą wiosennego wnętrza czy elementem karnawałowego stroju. Na Wielkanoc kwiaty z bibuły stawia się na świątecznym stole. Jak zrobić kwiaty z bibuły? Co będzie nam potrzebne? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Do stworzenia kwiatów z bibuły, które swym wyglądem będą przypominać rozkwitnięte piwonie będziemy potrzebować:
Przygotowanie kwiatów z bibuły rozpoczynamy od równego ułożenia arkuszów jeden na drugim. Następnie składamy je na pół, wzdłuż dłuższego boku. W miejscu zgięcia przecinamy bibułę. W ten sposób otrzymujemy 6 kawałków bibuły. Ponownie układamy je na sobie.
Kolejny krok to wspólne poskładanie arkuszów w harmonijkę o szerokości około 1 cm. Można zrobić to od razu lub, dla ułatwienia, najpierw złożyć bibułę kilkakrotnie na pół. Dzięki temu, po rozłożeniu, otrzymamy linie, które będą dla nas wskazówką pokazującą miejsce zgięcia harmonijki.
Kiedy jest ona już gotowa, mniej więcej w połowie przywiązujemy ją kawałkiem drucika bądź sznurka. Delikatnie rozprostowujemy harmonijkę, tak by obie połowy połączyły się tworząc koło.
Następnie rozpoczynamy formowanie kwiatka z bibuły. Delikatnie rozdzielamy arkusze, oddzielając każdy z kawałków bibuły ku górze. Należy uważać by nie rozdzierać bibuły. Kiedy wszystkie arkusze są już rozdzielone nasz kwiatek jest już niemal gotowy. Możemy nadać mu kształt regulując poszczególne fragmenty bibuły.
Pozostałą część drucika oklejamy zieloną bibułą. Bierzemy kawałek karbowanej bibuły o szerokości około 2 cm, smarujemy klejem jego początki rozpoczynamy owijanie drucika. W ten sposób uzyskujemy ładną łodygę kwiatka. Pierwszy kwiat z bibuły jest już gotowy.
Wykorzystując powyższą instrukcję można wykonać wiele różnych kwiatów z bibuły. Wystarczy po złożeniu bibuły w harmonijkę ponacinać jej końcówki w wybrany sposób. Aby uzyskać postrzępione płatki należy po obu stronach harmonijki naciąć delikatne paseczki o szerokości 2-3 mm.
Odmienny efekt uzyskamy zaokrąglając końcówki lub tworząc szpiczaste brzegi. Taki bukiet kwiatów z bibuły będzie wyglądał pięknie. Można go również urozmaicić mieszając kolory. W tym celu wystarczy wziąć arkusze bibuły w różnych kolorach. W ten sposób możemy uzyskać np. żółty środek i czerwone płatki. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Wykorzystując nieco inną technikę możemy stworzyć piękne róże z karbowanej bibuły. Do tego celu potrzebować będziemy:
Tym razem pracę zaczynamy od wycięcia listków z zielonej bibuły. Bierzemy kawałek bibuły o szerokości około 3 cm i długości około 20 cm i kilkakrotnie składamy go wzdłuż dłuższego boku, aż do uzyskania kwadratu. Następnie wycinamy w nim zaokrąglone ku górze listki. Bierzemy pozostały kawałek zielonej bibuły i oplatamy nim drucik. co kilka centymetrów mocujemy listki przy pomocy kleju. Delikatnie rolując je w palcach, dzięki czemu nadamy im ładny kształt. Łodyga naszej róży jest już gotowa.
Czas przystąpić do stworzenia róży z bibuły. W tym celu bierzemy czerwoną bibułę. Ucinamy kawałek o szerokości około 3 cm i wycinamy w nim półokrągłe płatki. Otrzymane płatki delikatnie rolujemy na górnych końcach. Bierzemy pierwszy płatek i zwijamy go wzdłuż dłuższego boku tak by powstał rożek. Następnie owijamy go nitką i dokładamy następny płatek. Czynność tę powtarzamy do uzyskania oczekiwanego efektu lub wyczerpania płatków.
Po każdym płatku owijamy nasz kwiatek z bibuły nitką. Dzięki temu cała konstrukcja będzie się dobrze trzymać. Następnie mocujemy cały kwiatek na łodydze, którą przygotowaliśmy wcześniej. Do tego celu używamy kawałka drutu, który również należy okleić zieloną bibułą. Płatki róży można delikatnie po rozchylać, by wyglądały jeszcze piękniej. kwiatek z bibuły jest gotowy.
Wydawać się on może nieco bardziej skomplikowany, jednak wykonanie tulipana z bibuły jest również bardzo proste. Potrzebujemy:
Z czarnej bibuły wycinamy 5 prostokątów. Z żółtej bibuły wycinamy 5 kwadracików o szerokości czarnych kawałków. Następnie kwadraciki przyklejamy na końcach czarnej bibuły. Zwijamy je w ruloniki wzdłuż dłuższego boku czarnej bibuły. Uzyskujemy w ten sposób słupki. Mocujemy je do pateczka. Z Czerwonej bibuły wycinamy podłużne płatki . Wygładzamy je na środkach i po kolei mocujemy do patyczka. W ten sposób nasz tulipan z bibuły jest już prawie gotowy. Teraz wystarczy okleić patyczek zieloną bibułą, jeśli chcemy możemy wyciąć listki i również je zamocować. Teraz wiemy już jak zrobić tulipana z bibuły.