Stroik świąteczny to jeden z najbardziej popularnych sposobów na ozdobienie przestrzeni domowej. Sprawdza się nie tylko jako dekoracja stołu, ale również blatu kuchennego, komódki i każdego innego miejsca, które chcemy udekorować. Niektóre stroiki świąteczne nadają się także do powieszenia na drzwi. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak zrobić stroik świąteczny, dzięki czemu z łatwością ozdobisz dom na każdą okazję i kiedy tylko najdzie Cię na to ochota.
Z czego zrobić stroik świąteczny na stół?
Przed przystąpieniem do pracy nad stroikiem należy przygotować wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Zanim rozpoczniesz przygotowywanie materiałów, poszukaj inspiracji i zastanów się jaki stroik świąteczny będzie najbardziej odpowiedni do Twojego wnętrza. Pomocna może być tutaj galeria stroików świątecznych. Materiały roślinne powinny być dobrane do rodzaju świąt. Poniższa lista będzie dla Ciebie podpowiedzią co warto przygotować.
Stroik na Boże Narodzenie:
- gałązki iglaków
- dekoracje: szyszki, bombki, wysuszone plastry pomarańczy, wstążeczki, świeczki, cynamon itp.
Stroik na Wielkanoc:
- gałązki drzew, pnącze winobluszczu, bukszpan itp.
- mech, owies wielkanocny, rzeżucha
- dekoracje: zajączki, kurczaczki, jajeczka, wydmuszki, połówki skorupek jaj, świeczki itp.
Narzędzia i materiały:
- drut florystyczny
- klej na gorąco
- podstawka ceramiczna lub drewniana, miska
- nożyczki
- obcęgi do drutu
- gąbka florystyczna (w razie potrzeby) + naczynie z wodą
- sekator
- gotowa podstawa do wianka, jeśli wykonujesz wianek świąteczny
Jak wykonać stroik świąteczny?
Jeśli już wiesz jaki stroik świąteczny chcesz dla siebie wykonać i udało Ci się przygotować potrzebne materiały, możesz śmiało przystąpić do pracy. Jeśli stroik wykonujesz na stole jadalnym, pamiętaj o zabezpieczeniu jego powierzchni.
Stroik świąteczny na podstawce - krok po kroku
- Dobierz rozmiar gąbki florystycznej do podstawki. Jeśli gąbka jest za duża, możesz ją przyciąć.
- Umieść gąbkę florystyczną w wodzie. Pozwól jej samoczynnie opaść, aby cała nasączyła się wodą.
- Umieść gąbkę na podstawce. Zamiast podstawki możesz wykorzystać floret florystyczny.
- Przygotowane gałązki wbij w gąbkę. Zacznij pracę od wbijania gałązek na płasko, aby nadać stroikowi odpowiedni kształt. Następnie wbijaj gałązki nieco bardziej z góry.
- Jeśli Twój stroik ma już pożądany kształt, możesz przystąpić do wbijania reszty dekoracji. Bombki i szyszki możesz przymocować za pomocą drutu florystycznego lub kleju na gorąco.
- Pamiętaj o tym, by gąbka florystyczna była stale nasączona wodą. Możesz delikatnie ją podlewać co kilka dni.
Stroik świąteczny na podstawce drewnianej
- Jeśli wykonujesz dekoracje na płaskiej podstawce, dekoracje warto zamocować na kleju na gorąco, aby całość była stabilna.
- Naturalne materiały bez wody szybko stracą świeżość, dlatego jeśli wykonujesz dekoracje bez gąbki florystycznej, wybierz rośliny sztuczne.
- Jeśli chcesz wykorzystać materiały naturalne i gąbkę florystyczną do zrobienia stroika na podstawce drewnianej, delikatnie wyłóż jej spód folią.
- Rozpocznij pracę od przygotowania podstawy. Zamocuj gałązki lub mech na kleju, jeśli nie używasz gąbki.
- Umieść na stroiku pozostałe dekoracje.
- Puste miejsca stroika ponownie zapełnij mchem lub niewielkimi gałązkami.
Jak zrobić wianek wielkanocny?
Wianek możesz wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie gotowej podstawy do wianka, słomianej lub drucianej. Możesz też przygotować podstawę samodzielnie z długich gałązek lub winobluszczu.
- Przygotowane gałązki lub pnącza na podstawę wianka uformuj w okrąg. Zabezpiecz łączenia gałązek drutem florystycznym. Jeśli podstawa jest mało stabilna, możesz mocno owinąć drutem cały wianek.
- Gałązki bukszpanu czy iglaka potnij na kawałki.
- Następnie umocuj je na podstawie wianka za pomocą drucika florystycznego - przyłóż gałązkę do wianka i mocno owiń ją drutem, najlepiej dwukrotnie. Nie odcinaj drutu, aż do przymocowania ostatniej gałązki. Na tym etapie możesz też dokładać pozostałe dekoracje i również owijać je drucikiem. Możesz też zamocować je na końcu.
- Jeśli wszystkie dekoracje zostały już przyczepione do wianka, możesz odciąć drut. Dobrze zabezpiecz jego końcówkę, aby całość była stabilna.
- Jeśli dekoracje nie zostały umieszczone na etapie przyczepienia gałązek, możesz zrobić to na końcu. Przymocuj kawałek drutu do końcówki szyszki, bombki lub kwiatka, zaczep ozdobę na wianku i zabezpiecz drucik. Pamiętaj, aby drut był niewidoczny.
- Lekkie dodatki możesz przyczepić do wianka na kleju na gorąco.
Pomysły i triki
- Wianek to idealna dekoracja na stół, drzwi i ścianę.
- Jeśli przygotowujesz dekorację wielkanocną, z gałązek możesz uformować jajo, według instrukcji do zrobienia podstawy wianka.
- Ze skorupek jaj możesz zrobić świeczki bądź posadzić w nich rzeżuchę lub owies wielkanocny.
- Rzeżuchę i owies możesz posadzić również na podstawce, a po wyrośnięciu możesz dodać dekoracje.
- Wykorzystując gąbkę florystyczną, możesz przygotować również stroik bożonarodzeniowy na cmentarz.
Wróć