Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zwalczyć pluskwy? Domowe i sprawdzone sposoby na pluskwy

W dzisiejszych czasach pluskwy potrafią być naprawdę uciążliwymi szkodnikami. Małe i zwinne bardzo łatwo mogą przedostać się do naszych domów i mieszkań, przyprawiając domowników o prawdziwy ból głowy. Po lekturze tego artykułu dowiesz się, czym one są, co jest częstym ich źródłem oraz jak sobie z nimi radzić za pomocą prostych, domowych sposobów.

Mały szkodnik

Pluskwy domowe to malutkie, około pięciomilimetrowe owady o czerwono-brązowej barwie. Podobnie do komarów ich pokarmem jest krew ludzi i zwierząt. Podczas dnia, kiedy normalnie funkcjonujemy, ciężko je zauważyć, ponieważ posiadają nocny tryb życia i uaktywniają się wtedy, kiedy zazwyczaj śpimy. Najczęściej ich obecność ujawniają notorycznie pojawiające się na skórze czerwone ślady po żerowaniu, zaschnięta gdzieniegdzie krew lub małe odchody na obszarze łóżka. Same ugryzienia zazwyczaj nie są groźne, może się jednak zdarzyć, że owady czymś nas zarażą, w przypadku gdy są nosicielami bakterii. Pluskwy rozmnażają się przy tym niezwykle szybko. Jeden osobnik dziennie potrafi złożyć wiele jajeczek, z których po upływie około dziesięciu dni wykluwa się larwa. Pasożyty te, gdy osiągną dorosłość, mogą bez pożywienia przeżyć do jednego roku. Dodatkowo niewielkie rozmiary niezwykle ułatwiają im ukrycie się niemalże wszędzie.

Jak to się dzieje, że pluskwy dostają się do domu?

Nanoszeniu pluskiew do naszych miejsc zamieszkania bardzo sprzyja ludzki tryb życia. Napotkać je możemy dosłownie wszędzie. Komunikacja miejska, galerie handlowe, parki, ławki, a nawet hotele są dla nich doskonałym środowiskiem. Potencjalnym źródłem mogą być też ludzie, których zapraszamy do siebie, a owady trafiły również w ich progi. 

Lokalizacja kryjówki pluskiew

Zanim zaczniemy stosowanie jakiejkolwiek metody, powinniśmy obowiązkowo zlokalizować najdokładniejsze miejsce ich skupiska. Niestety małe rozmiary tych stworzeń są tutaj dużym utrudnieniem, bo rozlane mogą być po całym mieszkaniu, czy domu. Najczęściej jednak głównym źródłem jest łóżko, gdyż to ono zapewnia im najłatwiejszy dostęp do pokarmu. Trzeba więc uważnie obejrzeć pościel i materac. W miejscach ich największej koncentracji występują brunatne odbarwienia, co ułatwia obserwację. Dobrze jest też przyjrzeć się ramie łóżka - występujące w niej szczeliny są doskonałą kryjówką.

Pluskwy mogą chować się oczywiście w wielu innych miejscach, takich jak szafa, biblioteczka, wnętrze gniazd kontaktowych, pufy, sofy, pęknięte tapety, itd. Warto więc gruntownemu przeszukaniu poddać cały obszar naszego miejsca zamieszkania. Istotne jest też, by o problemie poinformować sąsiedztwo, jeśli mieszkamy w bloku - pluskwy szybko się rozprzestrzeniają i przejście do innego mieszkania nie stanowi dla nich najmniejszego problemu.

Zwalczanie pluskiew domowymi sposobami

Istnieje dosyć dużo domowych metod na walkę z pluskwami. Chciałbym zatem przedstawić kilka z nich.

Na samym początku należy bezwzględnie dezynfekcji poddać naszą pościel, łącznie z materacem. Owady te są bardzo czułe na wysokie temperatury, skuteczne jest więc wypranie pościeli w temperaturze około 50-60 stopni. To samo tyczy się zapluskwionych ubrań. Pranie nie powinno trwać krócej niż dwie godziny. Gdy zakończymy proces, sterylne pranie umieszczamy w plastikowych torbach i izolujemy od zainfekowanych obszarów.

Dobrą metodą jest również posłużenie się środkiem owadobójczym. Najlepiej zadziała rozprowadzenie go w trudno dostępnych miejscach, takich jak przeróżne szczeliny, czy rama łóżka. Powinien łatwo do nich dotrzeć i wybić szkodniki.

Pomocny w naszej walce z pluskwami będzie też odkurzacz. Jest to dobry sposób na dorosłe osobniki, powinien skutecznie przetrzebić ich populację. Po zakończeniu odkurzania warto jest jeszcze przetrzeć ogniska szkodników sztywną szczotką, celem pozbycia się jajeczek. Odkurzacz mógł sobie z nimi nie poradzić, ponieważ pokryte są one samoprzylepną mazią. Uczulam jeszcze o zabezpieczeniu odkurzacza tak, aby nic się z niego nie dostało z powrotem na zewnątrz. 

Jak pisałem wcześniej, pluskwy są wrażliwe na wysokie temperatury. Oprócz prania, znajdują one jeszcze inne zastosowanie w postaci pary wodnej. Skutecznie zastąpi środek owadobójczy w miejscach, gdzie nie powinno się z niego korzystać i zlikwiduje zarówno larwy, jak też dorosłe osobniki.

Jeśli pluskwy zagnieździły się w mniejszych przedmiotach, dobrym rozwiązaniem jest zamrożenie ich w temperaturze -20 stopni i zostawienie ich w niej na całą noc.

Na koniec

Opisane sposoby opisujące jak walczyć z pluskwami są skuteczne i łatwe w realizacji, mam więc nadzieję, że zdecydujesz się na ich zastosowanie. Życzymy owocnej walki z problemem.

Wróć

Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?