Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Kiedy rozbiera się choinkę – dlaczego jest to ważne?

Tradycje bożonarodzeniowe są wpisane w polską kulturę od wieków. Część z nich różni się w zależności od regionu, jednak w całym kraju przestrzega się zazwyczaj tych samych wskazań dotyczących choinki – zgodnie z tradycją ubieramy ją maksymalnie tydzień przed Wigilią. Warto wiedzieć także, kiedy rozbiera się choinkę. Do wyboru mamy trzy daty, z których każda ma swoje uzasadnienie – zwyczaje świątecznie nie biorą się znikąd, lecz zawsze stoi za nimi ciekawa historia.

6 stycznia – Trzech Króli

Najwcześniejszym terminem, w który przystoi rozebrać choinkę i schować inne świąteczne ozdoby mieszkania, jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwana świętem Trzech Króli. Kiedy rozbiera się choinkę, oznacza to, że narodzenie Chrystusa już się dokonało i czas skupić uwagę na dalszych częściach historii zbawienia. Dlatego można to zrobić już w święto upamiętniające wizytę trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli, by być świadkami objawienia Boga w świecie. W praktyce niewiele osób tak szybko zdejmuje dekoracje świąteczne – nic nie szkodzi, gdyż będą jeszcze dwie sposobności, by to uczynić.

Niedziela Chrztu Pańskiego

Drugą datą do wyboru jest pierwsza niedziela po 6 stycznia, czyli Niedziela Chrztu Pańskiego. Tym razem uwaga przeniesiona jest z małego Jezusa na dorosłego Mesjasza, który przyjmuje chrzest z rąk Jana Chrzciciela, ustanawiając tradycję tego sakramentu. W homiliach pojawia się postać Ducha Świętego, a podczas mszy dokonuje się poświęcenie wody chrzcielnej na kolejny rok. To właśnie wtedy liturgiczny okres Bożego Narodzenia jest zakończony – w związku z tym jest to bardziej popularny czas, kiedy rozbiera się choinkę.

2 lutego – Matki Boskiej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego, inaczej zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej, jest ostatnim wyznaczonym terminem na rozebranie choinki. Wtedy czyni się to na placu Świętego Marka w Watykanie, w Polsce zaś jest to zwyczajowa data, którą uznaje się za prawdziwe zakończenie okresu bożonarodzeniowego. Samo święto odnosi się do wydarzenia ofiarowania małego Jezusa w świątyni jako pierworodnego syna, zgodnie z prawem mojżeszowym. Święcone wtedy świece woskowe nazywamy gromnicami, które zgodnie z tradycją miały odwracać gromy.

Chociaż nie musimy trzymać się konkretnych terminów, kiedy rozbiera się choinkę, warto zastosować się do tego zwyczaju – pozwala to przeżyć święta z większą świadomością ich przebiegu. Żywą choinkę można po wszystkim posadzić w ogrodzie, ściętą zaś można zostawić przy kontenerze na śmieci – jest odpadem zielonym.

CZYTAJ TEŻ Sprawdzone pomysły na prezent świąteczny.

Wróć

Co zabrać na piknik? Jedzenie i przekąski, które warto wziąć na piknik
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zapakować wino na ślub? 5 ciekawych propozycji
Co zabrać na piknik? Jedzenie i przekąski, które warto wziąć na piknik
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zapakować wino na ślub? 5 ciekawych propozycji