Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Materiały do segregacji – jak segregować odpady?

Obecnie każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek segregacji swoich odpadów. Wprowadzona została zmiana dotycząca sposobu selekcjonowania śmieci oraz ujednolicono dokładniej zasady ich wywozu. 1 września 2020 roku wyznaczono pięć frakcji odpadów i przypisano im odpowiedni kolor kontenera lub worka, do których zobowiązani jesteśmy wyrzucać śmieci.

Jaki pojemnik: niebieski, brązowy, żółty, zielony czy czarny?

Odpady segregowane powinniśmy umieszczać w pojemnikach o kolorze: niebieskim (tu znaleźć się mogą produkty papierowe), brązowym (bioodpady), żółtym (wrzucamy tutaj tworzywa sztuczne oraz metale), zielonym (przedmioty szklane), czarnym (wszystkie odpady zmieszane).

Dzięki tym działaniom odnotowuje się znaczne zmniejszenie ilości produkowanych śmieci. Odpady segregowane są poddawane recyklingowi i przygotowane do ponownego użycia – pozwala to zaoszczędzić wodę oraz energię. Dlatego warto poznać bliżej najważniejsze zasady segregacji śmieci, ponieważ często dochodzi do pomyłek i błędnego umieszczania odpadów w nieodpowiednich kontenerach.

Zużyte ręczniki papierowe, papier biurowy i duże kartony - gdzie wrzucić?

Ręczniki papierowe, papier biurowy czy duże kartony po opakowaniach produktu teoretycznie wyprodukowane są z papieru. Powinny zatem trafić do kontenera w kolorze niebieskim. Nie zawsze tak się dzieje, ponieważ pojemnik na papier dotyczy wyłącznie czystych, niepoplamionych produktów.

Co zatem umieszczamy w pojemnikach segregacyjnych w kolorze niebieskim? Możemy do niego wrzucać między innymi: czyste opakowania wykonane z papieru, wszelkie gazety, katalogi oraz czasopisma, zużyte zeszyty, książki, papier szkolny/biurowy/domowy, jak również papierowe torebki oraz woreczki. Pamiętajmy, że nie umieszczamy w kontenerze niebieskim zatłuszczonych i poplamionych produktów papierowych.

Czego nie wyrzucać do pojemnika niebieskiego

Nie mogą one być namoczone olejem czy innym płynem. Dodatkowo, jeśli papier czy karton posiada przyklejoną folię również nie zalicza się do odpadów papierowych (są to odpady zmieszane). Pamiętajmy, że do pojemnika niebieskiego nie mogą trafić zużyte materiały higieniczne, papier lakierowany, kartony papierowe po napojach, worki nawozowe, sztućce oraz talerze jednorazowe czy dziecięce pieluchy jednorazowe. Przed wyrzuceniem produktów papierowych postaraj się je zgnieść – pozwoli to zaoszczędzić miejsce.

Duże kartony bywają problemem ze względu na swoje gabaryty. Powinniśmy pociąć je na mniejsze kawałki i umieścić w pojemniku na papier. Można również zanieść je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Odpady zmieszane - co się do nich zalicza?

Kontener segregacyjny z odpadami zmieszanymi ma kolor czarny lub szary. Tutaj trafiają wszystkie śmieci, które nie nadają się do recyklingu. Do odpadów zmieszanych zaliczamy: resztki jedzenia, pozostałości po smażeniu (tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne, masło), zabrudzone produkty papiernicze, worki z odkurzaczy, paragony, dziecięce pieluchy, zabrudzone rękawiczki oraz maseczki jednorazowe, zużyte materiały higieniczne, opakowania foliowane oraz inne możliwe odpady.

Zatem do pojemnika czarnego powinniśmy wrzucać te produkty, których nie można w żaden sposób poddać kolejnej obróbce, choć bywają i takie przedmioty, których kategorycznie nie możemy tu umieszczać.

Co z odpadami wielkogabarytowymi?

Odpady wielkogabarytowe, zużyte baterie, sprzęt elektryczny, opakowania po lekach mają zupełnie inne miejsca składowania. Odpadów wielkogabarytowych nie da się umieścić w kontenerze, dlatego gmina często organizuje ich zbiórkę.

Dostarczamy je pod konkretny adres lub zabierane są spod naszego domu. Do takich odpadów zaliczamy: stare i zniszczone meble, zużyte opony, materace, dywany, zabawki dużych rozmiarów, stare wanny, kabiny, duże wiadra, deski oraz inne możliwe odpady. 

Odpady remontowo budowlane powinny być wywożone w płatnych kontenerach. Powinniśmy umówić się z firmą, która zajmuje się wywozem takich odpadów. Nie możemy ich wyrzucać bezpośrednio do koszy na śmieci czy pojemników segregacyjnych. Takie działanie jest zabronione.

Metale i tworzywa sztuczne - co można wrzucić do tego pojemnika?

Metale oraz tworzywa sztuczne powinniśmy umieszczać w pojemnikach lub workach w żółtym kolorze. Lista, co można do nich zaliczyć jest długa. Metale i tworzywa sztuczne to: puste oraz zgniecione butelki plastikowe po różnych napojach (bez nakrętek), puste butelki plastikowe po kosmetykach czy środkach czystości (opakowania po szamponach, odżywkach, itp.), nakrętki po butelkach, plastikowe opakowania po artykułach spożywczych, butelki po produktach spożywczych, kartony po soku, opakowania foliowe oraz worki z tworzywa sztucznego, opakowania ze stali czy aluminium, puste opakowania po konserwach, wieczka od słoików.

Do żółtego pojemnika nie powinniśmy wrzucać: lekarstw, opakowań z zawartością, sprzętu AGD, puszek po farbach czy olejach samochodowych. Warto przed wyrzuceniem opróżnić dany produkt oraz zgnieść jego opakowanie.

Gdzie wrzucić puste butelki szklane? Segregacja szkła

Produkty i opakowania szklane trafiają do zielonego pojemnika. Niektóre gminy zapewniają swoim mieszkańcom osobne kontenery na zabarwione oraz kolorowe produkty szklane. Zatem do zielonego pojemnika możemy wrzucić: szklane opakowania po napojach oraz produktach spożywczych, słoiki bez wieczek (wieczka trafiają do kontenera żółtego) czy szklane produkty kosmetyczne.

Pamiętaj, aby nie wyrzucać tu: przedmiotów porcelanowych czy ceramicznych, szklanych zniczy z wkładem, domowego kryształu, lusterek, przedmiotów elektrycznych ze szkłem, okularów, szklanych pudełeczek po lekarstwach, oświetlenia czy zniszczonych szyb.

Opakowania szklane umieszczaj w kontenerze powoli – nie tłucz ich niepotrzebnie. Opróżnij odpady z zawartości. Kiedyś myto opakowania przed wyrzuceniem, dziś odchodzi się od tej praktyki ze względu na oszczędność wody.

Odpadki warzywne i resztki jedzenia - co wrzucić do pojemnika "odpady bio"?

W naszych domach produkujemy również bioodpady pochodzące z naturalnych produktów. Są one biodegradowalne i bezpieczne dla naszego środowiska. Takie produkty trafiają do pojemnika oznaczonego „odpady bio” w kolorze brązowym.

Zaleca się, aby wyrzucać je bezpośrednio do kontenera. Nie powinno umieszczać się ich w foliach ani opakowaniach papierowych. Do tych odpadów komunalnych zaliczamy: wszelkie pozostałości po jedzeniu (z wyjątkiem mięs), koszona trawa, rozdrobnione gałęzie, odpadki warzywne, wszelkie kwiaty ogrodowe oraz domowe, zgniłe owoce oraz warzywa, produkty zbożowe, pozostałości po kawie oraz herbacie, niezaimpregnowane drzewo czy kora drzew.

Rośliny doniczkowe bez ziemi również umieszczamy właśnie tu, ale pamiętając, że sama doniczka nie zalicza się do odpadów naturalnych. Jeśli więc jest wykonana z plastiku umieszczamy ją w pojemniku z metalami i tworzywami sztucznymi.

Odpady zielone - czym są i gdzie je wrzucić?

Odpady zielone stanowią podgrupę odpadów biodegradowalnych. W tej grupie możemy wskazać odpady, które pochodzą z naszych działek czy ogrodów. Są to zebrane liście, rozdrobnione i pocięte gałęzie, skoszona trawa, ścięte krzewy, kwiaty.

Takich odpadów zielonych nie należy umieszczać w pojemnikach brązowych (chyba, że samorząd na to zezwala), ale składować w specjalnych workach. Gmina czy bezpośredni odbiorca odpadów poda termin zbiórki i wywozu odpadów zielonych, a także przekaże odpowiednie worki foliowe.

Pamiętaj by nie umieszczać w nich popiołu ani niedopałów. Odbiór odpadów zielonych zazwyczaj nie jest tak regularny jak przy pozostałych śmieciach. Należy zwracać uwagę na harmonogram ich wywozu – każda firma zajmująca się odbiorem odpadów ustala to indywidualnie.

Jak utylizować samodzielnie zielone odpady?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że odpady zielone możemy sami utylizować w zaciszu naszego gospodarstwa domowego. W innych krajach Unii Europejskiej takie działania spotykane są na szeroką skalę, szerszą niż w naszym kraju.

Warto więc to popularyzować. W przydomowym kompostowniku możemy wszystkie wymienione odpady przerobić na nawóz. Coraz więcej gmin oferuje swoim mieszkańcom modele urządzeń bezpłatne lub z dofinansowaniem, które pozwalają pozbyć się problematycznych rzeczy z naszych ogrodów, działek, gospodarstw domowych.

 To świetne rozwiązanie. Po pierwsze dlatego, że utylizujesz odpady biodegradowalne, po drugie otrzymujesz swój naturalny nawóz, który możesz wykorzystać we własnym ogródku.

Zużyty sprzęt elektryczny - co z nim zrobić?

Zużyty sprzęt elektryczny przysparza problemów, tak jak przedmioty wielkogabarytowe czy odpady zielone. Nie ma również żadnego pojemnika, do którego można wyrzucać tego typu rzeczy. Absolutnie nie popełniaj tego błędu i nie umieszczaj żadnego sprzętu elektrycznego w segregacyjnych koszach.

Materiał, z którego są wykonane, może mieć negatywny wpływ na środowisko oraz organizm człowieka. Każde uszkodzenie sprzętu elektrycznego jest niebezpieczne. Rzeczy tego typu zawierają szkodliwe materiały.

To gmina wywozi przestarzały sprzęt elektryczny

Mowa tutaj o: ołowiu, który jest stosowany do produkcji ekranów telewizyjnych oraz komputerowych; kadmu używanego w akumulatorach komputerowych, kontaktach czy przełącznikach; niklu stosowanego w konsolach do gier oraz zabawkach elektrycznych; rtęci, która jest stosowana do produkcji wyświetlaczy w telefonach czy monitorach komputerowych.

Jeśli mamy w domu zepsuty, nieużywany czy przestarzały sprzęt elektryczny warto się go pozbyć. Gmina ma obowiązek organizować zbiórki wywozu rzeczy tego typu. Podawany jest adres, pod który należy dostarczyć elektronikę.

Zużyty sprzęt elektryczny przyjmują sprzedawcy

Należy pamiętać, że kupując nowy sprzęt elektryczny możesz oddać sprzedawcy jego stary model, którego chcesz się już pozbyć. Sklep ma obowiązek przyjąć od ciebie zużyty sprzęt elektryczny.  Wystarczy, że zgłosisz to sprzedawcy przed zakupem.

 Tak samo dzieje się w przypadku zamawiania produktów przez Internet – sprzedawca odbierze od ciebie używany sprzęt w ustalonym adresie dostawy nowego zakupu. Również markety wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjmować zużyte urządzenia, w tym baterie z naszych gospodarstw domowych.

Nie musimy nic kupować, aby sklep o powierzchni 400 m2 oraz większej przyjął nasz sprzęt elektryczny. Możemy również zgłosić się do punktu zbiórki odpadów komunalnych, tak zwanego PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) i oddać niepotrzebną elektronikę.

Jak zutylizować przeterminowane leki?

Zużyte leki, obok sprzętu elektrycznego, to odpady niebezpieczne. Wymagają specjalnego działania podczas ich utylizacji. Produkty lecznicze zawierają substancje, które mogą negatywnie wpłynąć na środowisko, jak również zdrowie oraz życie ludzkie.

Związki chemiczne zawarte w lekach mogą zatruć glebę czy wodę. Są szkodliwe dla zwierząt. Z tych powodów pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać leków do zwykłych kontenerów segregacyjnych. Nie mają one bowiem odpowiednich cech, aby przechowywać tego typu odpady. Pojemniki na leki powinny być szczelnie zamknięte, tak, aby osoby postronne nie mogły ich wyjąć.

Leków nie wyrzucaj do toalety

Nie wyrzucaj leków do toalety, ponieważ oczyszczalnie nie odfiltrują substancji chemicznych z wody, co w konsekwencji spowoduje wypłynięcie rozpuszczonych leków do rzek. Leki wyrzucaj do specjalnych pojemników ustawionych na przykład w aptekach, urzędach gminy czy starostwach. Tylko tak pozbywaj się przeterminowanych i niepotrzebnych produktów leczniczych. Jeśli pojemnik będzie przepełniony, zapytaj farmaceutę czy odbierze od ciebie leki bezpośrednio.

Apteki, również na zapleczu, posiadają specjalne pojemniki, w których składują przeterminowane leki, a następnie oddają je do utylizacji. Nie umieszczaj w pojemnikach utylizacyjnych opakowań po lekach, ulotek informujących o sposobie ich działania, zużytych materiałów medycznych (opatrunków, strzykawek, igieł) oraz sprzętu medycznego.

Wiedza w jakim pojemniku powinny znaleźć się odpady komunalne

O segregacji śmieci można mówić wiele. Warto wciąż edukować się w tym zakresie. Prawidłowa wiedza o tym, w jakim pojemniku powinny znaleźć się odpady komunalne jest kluczowa. Dzięki selekcjonowaniu naszych śmieci zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska. Pomagamy też zakładom komunalnym w szybszej obróbce odpadów.

Wróć

Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z długopisu?