Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Ozdoby choinkowe. Jak zrobić bombki z papieru? Instrukcja krok po kroku

Własnoręczne ozdoby stają się coraz bardziej popularne i to nie tylko wśród dzieci. Niejeden dorosły także chętnie przypomni sobie, jak to jest stworzyć coś pięknego przy pomocy własnych rąk i kilku materiałów, które z pewnością znajdzie we własnym domu. Czasami potrzeba naprawdę niewiele, jak choćby kartka papieru, z której powstaną piękne bombki z papieru.

Ozdoby papierowe na choinkę

Z różnego rodzaju ozdobami najbardziej kojarzy się choinka. Każdy przecież może na nią przygotować zawieszkę na miarę swoich możliwości. I można do tego wykorzystać niemal wszystko, co znajdzie się w domu. Często jako ozdoby wykorzystuje się gotowe bombki, które można kupić w sklepie. Czasem jednak stawia się także na własnoręczne ozdoby. Do nich bardziej przyda się wyobraźnia niż pieniądze.

Przykładem mogą być plasterki cytrusów wysuszone w piekarniku i nawleczone na nitkę, łańcuchy z cukierków, z papieru. Sam makaron może posłużyć jako łańcuch albo dobra podstawa do stworzenia bombki, którą potem wystarczy pomalować farbami lub ozdobić brokatem. Do tego przydadzą się suszone rośliny, kawałki obrobionego drewna i wiele innych rzeczy.

Bombki z papieru

Do stworzenia własnoręcznie wykonanych bombek przeważnie wykorzystuje się papier. Wystarczy parę kartek, nożyczki, igła i nitki, a do tego ozdoby tj. brokat czy cekiny. Za wykonanie tego rodzaju bombek można zabrać się całą rodziną. Nawet kilkulatek chętnie stworzy niejedną piękną ozdobę, która potem będzie wisieć na choince przez parę tygodni.

Bombki papierowe 2D

Jest to najprostsza wersja bombek, a jednocześnie dająca wiele przestrzeni do wyobraźni. Można z papieru wyciąć dowolny kształt (np. tradycyjnego kółka albo konkretnego symbolu jak szopka czy śnieżynka), a potem ozdobić według własnego pomysłu. Na koniec wystarczy z pomocą igły przymocować nitkę, związać ją w supeł i zawieszka gotowa.

Bombki przestrzenne (3D)

W tym przypadku przydadzą się 3-10 papierowych kółeczek tej samej wielkości. Najlepiej wcześniej je odrysować na papierze. Do tego przyda się wzór w postawi np. szklanki, lub pomoc cyrkla. Po wycięciu należy złożyć kółeczka na pół, a następnie skleić ze sobą w sposób następujący: lewe skrzydło kółka A z prawym skrzydłem kółka B. Tak powstanie przestrzenna bombka.

Do jej stworzenia można wykorzystać kolorowy papier albo biały, który potem zostanie odpowiednio ozdobiony. Na koniec wystarczy przymocować sznurek.

Bombki origami

Z tym przypadku jest naprawdę wiele możliwości. W internecie można znaleźć sporo pomysłów na to, jak złożyć papier, by zyskać dodatkowe ozdoby na choinkę w różnym kształcie.

Bardzo popularna jest też kusudama, czyli bombka złożona z papierowych kwiatów. Choć jej stworzenie wymaga trochę czasu, to efekt jest zniewalający. Warto zatem spróbować przy niej swoich sił. Na najprostszą wersję wystarczy zaledwie 12 kwiatów origami, ale na każdy potrzeba pięć kwadratów tej samej wielkości. Każdy z nich przyda się, by stworzyć pojedynczy płatek kwiatka. W takim razie pora na wykonanie:

  1. kwadrat składa się po przekątnej tak, by powstał trójkąt'
  2. zgina się prawą część trójkąta do środka (tak, by umieścić go w wierzchołku), a następnie postępuje się tak samo z lewą stroną, dzięki czemu znów powstaje kwadrat'
  3. prawy trójkąt odgina się na prawo tak, by lewy bok stykał się z prawym, a potem odpowiednio zagina tak, by postał tzw. latawiec'
  4. analogicznie postępuje się z lewym trójkątem'
  5. zagina się górną część latawca, a potem składa się go w pół, a następnie skleja zewnętrzne boki tak, że powstaje pierwszy płatek.

Gdy wszystkie płatki zostaną przygotowane, skleja się je razem, tak, by stworzyły kwiat. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pozostałych 11 kwiatów, z potem sklejenie je płatkami w przestrzenną kulę, którą (po dodaniu sznurka) można zawiesić na choince.

Bombka z papierowych pasków

Jak sama nazwa wskazuje, tutaj przydadzą się paski wycięte z kolorowego papieru lub białego ozdobionego według własnego pomysły. Istnieje parę pomysłów na to, jak można połączyć te paski, by stworzyły przestrzenną bombkę.

W pierwszym przyda się dwa drewniane koraliki, sześć pasków tej samej długości i sznurek. Na początek łączy się paski za pomocą igły i sznurka w połowie (w razie problemów można je skleić), a jeden koralik umieszcza się pod nimi. Następnie przekłuwa się je po raz drugi tak, by stworzyły kulę, a na jej szczycie umieszcza się drugi koralik oraz zapas sznurka.

Drugi sposób jest nieco prostszy. Potrzeba pięć pasków (jeden krótszy, dwa średniej długości i dwa dłuższe), które skleja się na końcach tak, że najkrótszy jest w środku, a najdłuższe na zewnątrz. Z jednej strony umieszcza się sznureczek.

Bombka ze styropianu

Styropianowe kule można kupić w każdym sklepie dla plastyków za parę groszy zależnie od jej wielkości. Jednak może się to stać bazą do nowej i pięknej ozdoby, która znajdzie się na choince. Jak zwykle człowieka ogranicza jego własna wyobraźnia. Można przecież taką kulę pomalować farbkami według własnego upodobania. Można też przykleić na nią elementy wycięte z bibuły, a potem spryskać ją lakierem do włosów. Można także ozdobić szpilkami o kolorowych główkach. A innym pomysłem jest wykorzystanie ręcznika papierowego.

Do tego wystarczy styropianowa kula, papierowy ręcznik kuchenny (lub papier toaletowy) i klej szybkoschnący. Na początek każdy listek ręcznika należy należy pociąć na trzy części, a każdą z nich złożyć wzdłuż długości poczwórnie. Końcówkę trzeba zwilżyć wodą, a całość skręcić i zwinąć w ślimaczka czy też w niewielki kwiatuszek, który od razu należy skleić.

Gotowe kwiatuszki-ślimaczki mocuje się z pomocą kleju do styropianu tak, by jak najbardziej do siebie przylegały. W przestrzeni między nimi można jednak umieścić mniejsze kawałki ręcznika skręcone w podobny sposób. Kolejnym krokiem jest dodanie ozdobnych koralików oraz sznurka.

Bombka ze styropianu

Jest jeszcze wiele innych pomysłów na bombki nie tylko z papieru. Niemal wszystko, co znajdzie się w domu, nadaje się do stworzenia pięknej ozdoby, która może potem zawisnąć na choince i wprowadzać niesamowity klimat do domu. Wiele jednak zależy też od zdolności danego człowieka, ale wszystkiego można się nauczyć. Potrzeba tylko odpowiednich ćwiczeń.

Pięknie przecież wyglądają także bombki wykonane na szydełku i odpowiednio utrwalone tak, by się trzymały i dobrze wyglądały. Wiele możliwości dają też kule styropianowe. Można przecież do nich przyklejać różne rzeczy lub malować w nietypowy sposób. Przydają się także, gdy chodzi o decoupage. Dzięki temu można stworzyć wyjątkowe i unikatowe ozdoby, które na pewno zachwycą każdego.

Tworzenie takich własnoręcznych ozdób to też wspaniały sposób na spędzenie czasu z całą rodziną. Wystarczy przetrząsnąć szafki, zebrać potrzebne materiały, podzielić się pracą i zabrać za tworzenie pięknych ozdób. W tle będzie wtedy lecieć miła, świąteczna melodia, które jeszcze bardziej wprowadzi wszystkich w klimat bożonarodzeniowy. Z pewnością będą to niezapomniane chwile dla każdego z członków całej rodziny.

Wróć

Piękne życzenia na Boże Narodzenie. Tradycyjne
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Piękne życzenia na Boże Narodzenie
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?