Mangostan to jeden z najsmaczniejszych owoców tropikalnych, który cechuje się bogactwem witamin i korzystnymi dla zdrowia substancjami odżywczymi. Mangostan znany jest także pod nazwą garcynia, żółtopla lub smaczelina. Jakie właściwości ma ten owoc? W jaki sposób jeść owoc mangostanu?
Owoc mangostanu spotkamy w ciepłych obszarach Ameryki Południowej. Można go także spotkać w Australii oraz niektórych krajach Azji. Można powiedzieć, że drzewo mangostanu to wiecznie zielona roślina cechująca się długimi, lśniącymi liśćmi oraz ciemnozielonym kolorem, który przyciąga wzrok. Co ciekawe, drzewa mangostanu sięgają nawet 25 metrów wysokości. Kwiaty drzewa są zielonkawe w środku i nieco żółte na zewnątrz. Niestety jest to roślina trudna w uprawie, a plony, jakie daje, nie są imponujące. Warto zaznaczyć, że drzewo daje owoce dopiero 10 lat po zasadzeniu pod warunkiem, że wzrasta w optymalnych do życia warunkach.
Zobacz też: JAK JEŚĆ I POKROIĆ MELONA?
Mangostan właściwy rośnie w krajach Ameryki Południowej, Azji i Australii. To roślina trudna w uprawie, której sprzyja wyłącznie tropikalny klimat. Jeżeli temperatura spadnie do 7 stopni C, dojdzie do obumarcia sadzonek. Mangostan daje okrągłe, ciemnofioletowe owoce przypominające swoimi rozmiarami pięść. Można je z łatwością porównać do pomarańczy, ponieważ wnętrze tego owocu także podzielone jest w środku na sekwencje, natomiast skóra jest zarówno sucha, jak i gruba. Smak mangostanu także przypomina smak pomarańczy, jednak wyczuwalna jest tutaj także nuta ananasa, moreli oraz agrestu.
Mangostan to nie tylko smaczny owoc, ale także bardzo zdrowy. Zawiera witaminy z grupy B, E i A. Co prawda witaminy C nie znajdziemy w nim wiele, jednak bez wątpienia mangostan stanowi także jej źródło. Ponadto w owocu tym znajdziemy wiele składników mineralnych, takich jak sód, wapń i potas, a także cynk, miedź, mangan i żelazo. Mangostan dostarcza organizmowi substancje aktywne biologicznie jak antyoksydanty, które wymiatają z organizmu zbędne produkty przemiany materii i wolne rodniki odpowiadające za przedwczesne procesy starzenia się skóry. Wśród związków zawartych w manganie wymienić można także katechiny wykazujące działania antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjne. Według licznych badań znajdują się w nim także związki, które hamują rozwój wirusa HIV.
Wśród dobroczynnych właściwości, jakie możemy dostrzec, zajadając się owocami mangostanu, wymienić można:
Zobacz też: SAŁATKA OWOCOWA W ARBUZIE
Owoc mangostanu należy zjeść na surowo. Aby obrać owoc konieczne będzie wykonanie kilku prostych kroków, dzięki którym już po kilku sekundach będziemy mogli raczyć się słodkim, delikatnym smakiem tej tropikalnej propozycji. W celu obrania mangostanu:
Mangostan może być przechowywany zaledwie kilka dni. Warto więc przy zakupie upewnić się, czy owoc jest świeży. O jej braku może świadczyć sucha, nieco twarda skórka. To owoc, którego transport jest niezwykle trudny. Mangostan spożywa się jednak najczęściej w formie surowej, zupełnie tak, jak na przykład mandarynki lub tez spożywa się go w formie soku, syropu, a także koncentratu. Z części miąższu, w której nie znajdują się pestki, można przygotować pyszny dżem gotując go uprzednio wraz z cukrem i dodatkiem goździków. Mangostan to także ciekawy dodatek do sałatek oraz potraw, na przykład z curry. Mangostan z łatwością można zakonserwować, gotując go w połączeniu z brązowym cukrem.
Mangostan można użyć do urozmaicenia sałatki owocowej. To doskonały dodatek do truskawek i mango. Całość posypać można wiórkami kokosowymi, co sprawi, że sałatka nabierze iście tropikalnego charakteru! Owoce można także podać z ubitą śmietaną oraz dodać niewielką ilość soku z limonki.
W celu stworzenia kremu szampańskiego z mangostanem należy ubić 4 żółtka i 60 g cukru na jednolitą, puszystą piankę. Następnie należy ją postawić na garnku z gotującą się wodą. Stale mieszając, należy dodać 200-300 ml szampana, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Kiedy krem się ostudzi i zgęstnieje, do zestawu należy dodać owoce mangostanu, aby dopełniły niecodzienny smak deseru.
Zobacz też: JOGURTOWE LODY Z BORÓWKAMI