Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Melon - kalorie, wartości odżywcze, witaminy

Melon to wyjątkowo orzeźwiający owoc, który posiada wiele wartościowych właściwości odżywczych i witamin. Nie tylko doskonale gasi więc pragnienie, ale również pomaga obniżyć ciśnienie, zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej oraz poprawia wzrok. Ponadto melon jest także niezwykle efektywnym środkiem odchudzającym. Dlaczego jeszcze warto wprowadzić ten niezwykły owoc do swojej codziennej diety?

Zobacz też: JAK POKROIĆ I JEŚĆ MELONA?

Melon - słodki owoc o prozdrowotnych właściwościach

Melon dużą popularnością cieszył się już w czasach starożytnych. To właśnie wtedy zaczęto doceniać wartości odżywcze oraz właściwości tego wyjątkowego owocu. Melon pierwotnie uprawiany był głównie w Azji oraz Afryce, jednak w XV wieku dotarł do Europy Środowej, gdzie szybko zyskał uznanie wśród największych smakoszy kulinarnych. Obecnie melon hodowany jest praktycznie na całym świecie, w tym również w Polsce.

Melon to owoc z rodziny jednorocznych roślin dyniowatych. Charakteryzuje się bardzo słodkim, orzeźwiającym posmakiem oraz dużą soczystością. Istnieje wiele rodzajów melonów, które różnią się głównie kolorem, wielkością i smakiem. Do najpopularniejszych odmian zalicza się:

  • melona miodowego;
  • melona kantalupa;
  • melona galia;
  • melona melba;
  • melona emir.

Wartości odżywcze melona

Melon w 90% składa się z wody. W zależności od wybranej odmiany zawiera niewielkie ilości tłuszczy (0,10-0,19 g/100 g) oraz białek (0,84-1,11 g/100 g), a także błonnika (0,9 g/100 g). Mimo, iż jest wyjątkowo niskokaloryczny (28-34 kcal/100 g) to jednocześnie posiada wiele wartości odżywczych mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Owoc ten stanowi bogate źródło prowitaminy A, czyli beta-karotenu - ważnego przeciwutleniacza chroniącego przed miażdżycą i niektórymi nowotworami oraz skutecznie wspomagającego wzrok. W melonie znajduje się także wiele potasu, który efektywnie reguluje ciśnienie tętnicze. Warto zauważyć, że specjaliści szczególnie polecają spożywanie melona osobom borykającym się z nadciśnieniem. 100 gramów tego owocu potrafi dostarczyć nawet do 267 mg potasu.

W składzie melona można też odnaleźć wiele różnorodnych witamin: A, C, D, E i P oraz niezwykle cenne witaminy z grupy B. To właśnie one odpowiadają bowiem za prawidłową pracę układu nerwowego, a także wspomagają ogólną regenerację organizmu. Skutecznie wspierają więc pamięć i koncentrację, a także znacząco łagodzą skutki długotrwałego stresu. Ponadto ułatwiają zasypianie oraz poprawiają nastrój. Z kolei znajdujące się w owocu witaminy C i E opóźniają procesy starzenia oraz pozytywnie wpływają na ogólną kondycję skóry. Melon okaże się także idealnym składnikiem diety odchudzającej. Nie tylko ze względu na swoją niskokaloryczność, ale przede wszystkim dzięki zawartości cytruliny, czyli aminokwasu uczestniczącego w produkcji hormonu wzrostu, który efektywnie przyśpiesza odchudzanie.

Niestety, ale słodkie odmiany melonów wyróżniają się wysokim indeksem glikemicznym. W 100 g owocu znajduje się, aż 8 g cukrów prostych, dlatego z tego owocu powinny zrezygnować osoby chorujące na cukrzycę. Mogą one jednak bez żadnych obaw spożywać gorzkie rodzaje melonów, które dodatkowo zawierają związki wspomagające leczenie cukrzycy typu II. Na melona muszą także uważać alergicy borykający się z uczuleniem na pyłki traw. Owoc ten może wywoływać bowiem alergię krzyżową na inną grupę alergenów, chociażby na owoce cytrusowe.

Właściwości melona

Melon wykazuje wiele właściwości działających dobroczynnie na nasz organizm. Przede wszystkim wspomaga leczenie bóli reumatycznych oraz znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Pełni również ważną rolę w ogólnym przeczyszczaniu i odkwaszaniu organizmu. Na ten owoc powinny zwrócić więc uwagę osoby, które chcą rozpocząć zdrowotną detoksykację.

Nie można też zapomnieć, że melon posiada właściwości moczopędne, dlatego często wspomaga leczenie nerek i układu moczowego. Systematyczne spożywanie melona zapobiega miażdżycy oraz reguluje ciśnienie krwi. W medycynie ludowej owoc ten często wykorzystywany jest również jako jeden z głównych składników wspierających leczenie dolegliwości związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi, niedokrwistością, stwardnieniem tętnic oraz natarczywymi bólami gardła i kaszlem.

Melon okaże się też niezwykle przydatny w kosmetyce. Doskonale poprawia kondycję skóry, usuwa plamy, piegi oraz przebarwienia, a także reguluje wągry i pory. Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów świetnie wpływa na stan włosów i paznokci oraz spowalnia procesy starzenia. W melonie zawarte są również karotenoidomy, które wzmacniają ostrość wzroku i poprawiają proces widzenia. Dodatkowo melon wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu oraz wspiera walkę z wodnym cellulitem. O owocu tym powinni także pamiętać miłośnicy opalania. Melon pozwala bowiem o wiele dłużej cieszyć się piękną opalenizną.

Warto też wspomnieć, że melony wykazują działanie uspokajające. Wprowadzenie tego owocu do swojego codziennego menu pomoże więc lepiej radzić sobie ze stresem, poprawi nastrój i pozwoli uniknąć stanów depresyjnych.

Zobacz też: SAŁATKA Z MELONEM, MOZARELLĄ I POMIDORKAMI

 

Wróć

Jedzenie grejpfruta na noc
Właściwości jabłka
Awokado
Banan jak przyrządzić?
Jedzenie grejpfruta na noc
Właściwości jabłka
Awokado
Banan jak przyrządzić?