Ryba w galarecie to danie, które powinno gościć na naszych stołach nie tylko podczas Bożego Narodzenia. Ryby są bowiem niezwykle bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie.
Powinniśmy zatem dostarczać je w codziennej diecie, gdyż mają one ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, między innymi trawiennego czy odpornościowego. Jak zatem przygotować ryby w galarecie, aby zawsze były smaczne i pięknie prezentowały się nie tylko na świątecznym stole?
Podstawowy przepis na rybę w galarecie
Do przygotowania ryby w galarecie możemy użyć dowolnego gatunku ryb, jednak danie to najlepiej smakuje z karpiem, szczupakiem lub sandaczem. Jego ogromną zaletą jest to, że ryba w galarecie zachowuje swoją świeżość znacznie dłużej niż surowy albo ugotowany filet, dlatego możemy spożywać ją nawet do tygodnia, o ile jest przechowywana w lodówce. Gotowe danie jest nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe, gdyż poza rybami jego głównym składnikiem są warzywa, bogate w cenne witaminy i minerały.
Trudność przygotowania: łatwe
Ilość porcji: 4 - 6
Typ potrawy: przystawka
Składniki:
- 2 filety ryby (najlepiej karp, łosoś, sandacz, szczupak, dorsz),
- por,
- 2 cebule,
- pietruszka,
- pół selera lub 2 łodygi selera naciowego,
- marchew,
- liść laurowy,
- 2 ziarenka pieprzu,
- 2 ziarenka ziela angielskiego,
- sól,
- przyprawa do ryb (opcjonalnie),
- groszek konserwowy,
- 2 - 4 łyżeczki żelatyny,
- jajko ugotowane na twardo,
- 1 łyżka octu,
- białko jajka.
Sposób przygotowania:
- Zamrożoną rybę rozmroź i wysusz. Świeżą umyj, wysusz i podziel na części wraz ze skórą.
- Warzywa obierz, pokrój i włóż do garnka. Zalej około 1 - 1,5 litra wody i zagotuj. Dodaj zioła i przyprawy. Gotuj na małym ogniu przez około 30 minut. Przypraw solą do smaku.
- Do ugotowanego wywaru warzywnego dodaj kawałki ryby i gotuj je na średnim ogniu przez około 20 minut. Następnie wyłącz i odstaw do wystygnięcia.
- Przygotuj foremki na rybę z galaretą. Małe miseczki lub szklaneczki wypełnij kolejno plasterkiem ugotowanej marchwi, łyżką groszku konserwowego i kawałkami ryby oddzielonej od skóry i ości oraz opcjonalnie kawałkiem ugotowanego jajka. Dla atrakcyjniejszego efektu można włożyć do naczynek więcej groszku i kawałków marchwi oraz niewielkie fragmenty świeżej natki pietruszki.
- Wywar warzywny przelej przez sito i odmierz, aby rozpuścić w nim odpowiednią ilość żelatyny, czyli 2 płaskie łyżeczki na 250 ml płynu. Przed dodaniem substancji żelującej, wywar należy sklarować. W tym celu wymieszaj go po wystudzeniu z octem i białkiem, podgrzej do zagotowania, często mieszając i gotuj przez około 2-3 minuty. Później całość przelej przez gazę.
- Odmierzoną proporcjonalnie ilość żelatyny zalej 1/4 szklanki zimnej wody i pozostaw do napęcznienia. Następnie rozpuść mieszankę w naczyniu z gorącą wodą i wlej do wywaru. Dokładnie wymieszaj.
- Gotowym wywarem z żelatyną wypełnij foremki z rybą i warzywami do połowy wysokości. Wstaw je do lodówki na około pół godziny, po czym wypełnij do końca i pozostaw do całkowitego stężenia.
Tak przygotowana ryba w galarecie będzie równomiernie wypełniała całą przekąskę i zaprezentuje się znacznie bardziej apetycznie, niż w przypadku jednorazowego zalania foremek całym wywarem. Przystawkę podawaj bezpośrednio po wyjęciu z foremki, najlepiej w towarzystwie ostrego chrzanu.
Zobacz też: KROKIETY Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
Wróć