Kiedy rozpoczyna się przygodę z gotowaniem, duże wyzwanie stanowi odpowiednie przeliczanie wagi. Jest to niesłychanie ważne, ponieważ często to właśnie od idealnie odmierzonych gramów zależy doskonały smak potraw. Jak więc odnaleźć się w świecie miar i przeliczników kuchennych? Podpowiadamy!
Jednym z największych, kuchennych wyzwań jest prawidłowe odmierzanie proporcji. Pozornie wszystko wydaje się proste – jaka bowiem może być różnica między szklanką mąki a szklanką cukru? Albo między łyżką kakao i soli? Przelicznik kuchenny niektórych, podobnych do siebie, składników będzie się różnił.
Jedna łyżka ma pojemność 15 ml, dostarcza jednak różną liczbę gramów – a ta zależy od odmierzanego składnika. Analogicznie jest w przypadku m.in. szklanki. Jedna szklanka ma pojemność 250 ml, ale waga zależy od produktu. Jedna szklanka wody nie będzie ważyć tyle samo, co szklanka mleka czy cukru. Dysproporcje w wadze są widoczne również w przypadku różnych rodzajów tego samego produktu. Świetny przykład to mąka. W przepisach najczęściej pojawia się mąka pszenna - w jednej szklance znajdziesz 170 gramów tego typu mąki. Jeśli jednak jest to mąka żytnia, szklanka będzie zawierać 136 gramów tego produktu. W przypadku mąki ziemniaczanej, do tradycyjnej szklanki mieści się 180 gramów.
Podobne różnice są widoczne także w przypadku kasz. I tak szklanka kaszy manny oraz jęczmiennej to 180 gramów, a kaszy gryczanej 170 gramów. Szklanka ryżu to 225 gramów, a płatków owsianych jedynie 90 gramów. Do popularnych składników zalicza się również groch albo fasola. W jednej szklance znaleźć się może 200 gramów strączków
W większości przepisów na ciasta lub torty, do przygotowywanej masy trzeba dodać cukier. Warto więc wiedzieć, ile waży szklanka cukru. Jeśli jest to zwykły biały cukier będzie to 220 gramów. Jednak szklanka cukru pudru to już jedynie 160 gramów. Dzieje się tak dlatego, że cukier puder jest lżejszy od tradycyjnego. Z kolei szklanka miodu, który jest częstym zamiennikiem cukru, dostarczy aż 360 gramów tej słodkiej substancji. W szklance zmieści się 125 gramów kakao oraz 225 gramów oleju. Nieodzownym składnikiem wielu słodkości jest również masło – jego kostka waży zwykle 250 lub 200 gramów.
Przeglądając przepisy kuchenne, możesz też natknąć się na składniki, których waga określana jest za pomocą łyżki stołowej lub łyżeczki od herbaty. Przelicznik w przypadku wody wygląda następująco:
Jeżeli masz do czynienia z innymi, popularnymi składnikami w kuchni, warto zapamiętać poniższe wartości:
Równie istoty, a nierzadko podobnie skomplikowany, jest kuchenny przelicznik miar objętości. Aby podczas przygotowania posiłku nie popełnić błędu, warto pamiętać o kilku podstawowych informacjach.
Jeśli natomiast zdarza ci się korzystać z przepisów zagranicznych, warto zapamiętać, że 1 uncja to 28,35 gramów, a decylitr (dl) to 100 ml.
Aby ułatwić gotowanie, możesz wydrukować i powiesić na lodówce podstawowy przelicznik miar kuchennych. Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w kuchenną wagę oraz zestawy specjalnych łyżeczek czy dzbanków z miarkami.
Czytaj także: