Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak naprawić cieknącą spłuczkę od WC?

Cieknąca woda w kompakcie WC znacząco może uprzykrzyć nam życie. Jak naprawić spłuczkę od WC? Jakie kroki zastosować w spłuczkach starego typu? O czym warto pamiętać?

Budowa i działanie spłuczki WC

Spłuczka WC jest prostym mechanizmem, który opiera się na dwóch zaworach i sile grawitacji. W tym przypadku w urządzeniu znajduje się pływak połączony z zaworem, który z kolei łączy się z przewodem odprowadzającym wodę. Kiedy dochodzi do napełnienia się wody, pływak zamyka zawór i dochodzi do opróżnienia wody. Co ciekawe, ustawienie pływaka można regulować. Drugą częścią spłuczki jest zawór spłukujący, który blokuje odpływ wody do muszli sedesowej. Jego elementem jest dzwon, który wypełnia się wodą i jednocześnie dociska zawór spłukujący do odpływu. 

Naprawa zaworu napełniającego do spłuczki

Najczęstszym problemem jest zawór dopełniający, który w wyniku awarii się nie domyka. Do kłopotów dochodzi w przypadku nieprawidłowego poprowadzenia instalacji wodociągowej lub nieprzepłukania przed użytkowanie. Membrana ulega zablokowaniu, co uniemożliwia zamknięcie dopływu wody oraz spłuczka jest w ciągły sposób napełniania. Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie membrany i jej odkamienienie. Jeśli to nie pomoże, powinniśmy wymienić cały zawór. 

Naprawa cieknącego zaworu w kompaktowej spłuczce

Drobne naprawy powinniśmy przeprowadzić samodzielnie w domu, natomiast większe problemy wymagają pomocy fachowca. Pierwszym etapem jest zakręcenie odpływu wody i spuszczenie jej ze spłuczki, jak również zdjęcie przycisku i pokrywy rezerwuaru. Przed całkowitą wymianą spróbujmy wyregulować pływak za pomocą nalania wody do zbiornika. Jeżeli woda nadal ucieka, należy odkręcić wężyk odprowadzający i zdjąć zawór. W to miejsce dopasujmy nowy zawór i przystąpmy o ustawienia pływaka.

Ponadto, warto skontrolować stan uszczelki, jaka znajduje się pod zaworem spłukującym - być może konieczna będzie wymiana. Ostatnim krokiem jest przykręcenie wężyka i mocne dociśnięcie nakrętki. Po tych czynnościach drobne awarie powinny zostać naprawione.

Przyczyn wycieku wody jest kilka i mogą wiązać się ze złym ustawieniem pływaka. Jego ramię nie może znajdować się zbyt wysoko, gdyż nadmiary wody ulegną spływaniu do muszli. W tym przypadku wystarczy jedynie lekko zgiąć ramię pływaka w dół lub przykręcić śrubę, jaka regulować będzie jego położenie. Jeśli te zabiegi zawiodą, należy wymienić zawór. Taka wymiana nie jest niczym trudnym, jednak w przypadku wątpliwości, poprośmy o pomoc hydraulika. Podczas naprawy spłuczki podtynkowej również chętnie korzystamy z pomocy fachowca.

Wróć

Jak prać ręcznie?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Czym umyć kabinę prysznicową?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ręcznie?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Czym umyć kabinę prysznicową?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?