Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym umyć kabinę prysznicową?

Mycie kabiny prysznicowej bywa uporczywe. Zwłaszcza, gdy do usunięcia jest nie tylko osad ze ścianek i kafelków, ale także pleśń. W jaki sposób czyścić prysznic, aby zapobiec powstawaniu pleśni i grzyba? Poznaj sprawdzone metody.

Rozpocznij od opróżnienia kabiny ze wszystkich kosmetyków i akcesoriów, których używasz do kąpieli. Dzięki temu będziesz mieć łatwiejszy dostęp do wszystkich zakamarków. Następnie przyszykuj rzeczy niezbędne do mycia prysznica. Są to:

 • gąbka,
 • ściereczka z mikrofibry,
 • szczoteczka do zębów,
 • ocet lub kwasek cytrynowy,
 • soda oczyszczona,
 • woda utleniona,
 • opcjonalnie detergenty przeznaczone do mycia łazienki/kabin prysznicowych.

Przygotuj roztwór octu z wodą w proporcji 1:1. Doskonale nada się do usuwania osadów z twardej wody i mydła. Jeśli zabrudzenia są silne, warto podgrzać mieszankę. Możesz przelać ją do butelki z atomizerem, która ułatwi jej rozprowadzanie. Następnie wykonaj poszczególne czynności:

 1. Płytki pod prysznicem, szyby oraz baterię spryskaj roztworem wody z octem. Możesz go rozprowadzić przy użyciu miękkiej gąbki.
 2. Po upływie 10 minut rozpocznij czyszczenie płytek i fug. Użyj do tego miękkiej gąbki.
 3. Jeśli zabrudzenia na fugach są bardzo silne, możesz przygotować specjalną pastę z sody oczyszczonej i octu. Nałóż ją na fugi i pozostaw na ok. 10 minut. Po upływie tego czasu wyszoruj fugi i spłucz wodą.
 4. Przejdź do czyszczenia baterii. Pozostawiony na niej roztwór przetrzyj gąbką i zmyj wodą. Jeśli na baterii nagromadził się kamień, warto położyć na niej szmatkę namoczoną octem i pozostawić na ok. godzinę. Ocet powinien skutecznie usunąć kamień.
 5. Następnie przejdź do czyszczenia szyb. Roztwór, który na nich pozostawiłeś, powinien rozpuścić powstałe osady. Kolistymi ruchami gąbeczki myj szyby. Z kolei przy pomocy pasty z octu i sody oczyszczonej i szczoteczki do zębów wyszoruj uszczelki. Wszystko spłucz wodą i wytrzyj szmatką z mikrofibry.
 6. Czyszczenie brodzika rozpocznij od wyjęcia z syfonu/odpływu zalegających w nim zanieczyszczeń. Następnie polej powierzchnię octem i odczekaj kilka minut. Przed spłukaniem wyszoruj brodzik miękką gąbeczką.
 7. Ostatni etap to umycie szyb od zewnątrz. Możesz wykorzystać do tego roztwór octu z wodą bądź tradycyjny detergent do szyb.

Jeśli na uszczelkach bądź innych elementach kabiny zauważysz pleśń, możesz pozbyć się jej z pomocą wody utlenionej. W pierwszej kolejności wyszoruj zabrudzone miejsca sodą oczyszczoną. Następnie, aby usunąć zarodniki grzybów bytujące w zagłębieniach, czyszczone miejsca polej 3% wodą utlenioną i pozostaw do wyschnięcia.

Czyszczenie kabiny prysznicowej przeprowadzaj raz na tydzień. Warto również, po każdej kąpieli spłukiwać ją wodą i przecierać ściereczką z mikrofibry. Po kąpieli nie zamykaj drzwi prysznicowych, a jeśli masz taką możliwość - otwórz okno bądź włącz wentylację. To pozwoli na szybsze osuszenie kabiny prysznicowej oraz zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w łazience.

Czytaj także:

Czym usunąć stary silikon?

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?