Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prać kurtkę puchową?

Kiedy za oknem robi się coraz zimniej, drzwi do szaf otwierają się dużo szerzej, niż zwykle. Spośród zimowych ubrań, jednym z przydatniejszych okryć, jest kurtka puchowa. Ciepła, a zarazem lekka, nieprzepuszczająca zimna - idealna do zadać specjalnych, na wyprawy w góry, niemniej również na zimowe spacery. W poniższym artykule zostaną zawarte przydatne informacje na temat tego, jak prać kurtkę puchową, aby po praniu nie była zbita. 

Domowe sposoby na wypranie kurtki puchowej

Kurtka puchowa może służyć nam wiele lat, pod warunkiem, iż odpowiednio o nią zadbamy. Wielu z nas wydaje się, iż znajdująca się w niej warstwa puchu, która tak doskonale chroni nas przed zimnem, jest bardzo delikatna. Jest oczywiście w tym pewne ziarnko prawdy. Puch można bardzo łatwo pozbijać i zniszczyć przez niewłaściwe pranie, czy też przechowywanie kurtki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby odwieszenie kurtki do szafy i nie używanie jej. Jest to spory błąd, bowiem kurtkę puchową można bez żadnych obaw, a nawet powinno się prać w warunkach domowych.

Czy kurtkę puchową można wyprać w pralce?

Pewnie, że tak. To najbezpieczniejsza, a zarazem najwygodniejsza metoda pozwalająca odświeżyć tego typu kurtkę.  Puchówkę należy prać w detergentach, które są przeznaczone do puchu. Płyny, czy też proszki, których używany na co dzień do prania, mogą niestety zniszczyć wypełnienie znajdujące się w kurtce.

Pranie kurtki puchowej krok po kroku

Sprawdzenie, co jest napisane na metce

Nie bez przyczyny firmy produkujące odzież, umieszczają na metkach praktyczne informacje. Zatem, jak powinno się prać kurtkę z puchowym wypełnieniem? Należy przeczytać, jaki rodzaj prania, jak i jaką temperaturę musimy wybrać. Na metce znajdziemy także adnotacje odnośnie możliwości chemicznego prania czy korzystania z bębnowej suszarki. Stosując się odpowiednio do zapisanych instrukcji, mamy pewność, iż pranie przebiegnie zgodnie z planem.

Sprawdzenie zawartości kieszeni i zapięcie wszystkich guzików i zamków

To również jedna spośród najważniejszych zasad dotyczących prania. Rzeczy, które zalegają w kieszeniach mogą zniszczyć materiał, a nawet i uszkodzić pralkę. Kiedy upewnimy się co do tego, iż nic nie znajduje się w kieszeniach, należy zapiąć wszelkie guziki i zamki w naszej kurtce. Jak trzeba prać kurtkę puchową, jak ją właściwie przygotować? Poza zamkiem i guzikami, nie wolno zapomnieć o rzekach i zabezpieczeniu kieszeni.

Przygotowanie pralki

Jeszcze przed uruchomieniem pralki, trzeba wyczyścić jej podajnik z pozostałych po ostatnim praniu detergentów, które mogą wykazywać negatywnej wpływ na odzież puchową. Wystarczy, iż go wyjmiemy i wypłuczemy pod strumieniem wody. Ponadto, znakomitym pomysłem może być też ustawienie pełnego cyklu prania z zupełnie pustym bębnem. Dzięki temu możliwe stanie się oczyszczenie pralki z resztek płynu do prania i proszku.

Zastosowanie właściwego płynu do wyprania puchu

Po tym, jak uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie, jak należy prać kurtkę puchową, pojawia się nam następne: w czym ją wyprać? Z góry musimy wyeliminować płyny i proszki zmiękczające. Warto będzie w takim przypadku, skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego celu produktów. Jeżeli szukamy kompleksowego rozwiązania, możemy sięgnąć po środki 2 w 1, które pozwalają nie tylko na odnowienie izolacyjnych właściwości, ale także na odpowiednią impregnację.

Ustawienie łagodnego cyklu z opcją dodatkowego płukania

Jak należy prać kurtkę puchową w pralce? Warto wybrać w tym celu łagodny cykl, z właściwą temperaturą. Dobrze jest przejrzeć instrukcję pralki, aby móc wybrać najlepszy cykl prania. Natomiast płukanie dodatkowe umożliwi usunięcie nadmiaru płynu z wypełnienia. Po skończonym praniu, kurtkę możemy delikatnie odwirować, jeżeli instrukcja zamieszczona na metce, nie zabrania tego.

Ręczne pranie kurtki puchowej

Jeśli producent kurtki, nie zaleca jej prania w pralce, musimy zrobić to ręcznie. Należy sprawdzić wymaganą temperaturę na metce i wlać ją do wanny albo miski. Zwykle woda powinna mieć około 30 stopni Celsjusza. Oznacza to, iż ma być chłodna. Ustalmy, ile wody znajduje się w naczyniu i dodajmy właściwą ilość środka piorącego.

Jeśli nasza kurtka posiada plamy, najpierw trzeba spróbować je delikatnie usunąć z użyciem gąbki. Następnie konieczne jest ściśnięcie kurtki w niewielką kulkę i zanurzenie jej w wodzie. Dzięki takiemu postępowaniu, usuniemy z wnętrza powietrze, co ułatwia pranie. Kolejną czynnością jest delikatne wygniecenie wody i przystąpienie do właściwego prania. Miejmy na uwadze, iż wrogiem puchu jest tłuszcz pochodzący z ludzkiego potu, dlatego nie powinniśmy nadmiernie się znęcać nad kurtką.

Wróć

CZYM CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
CZYM CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?