Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Szczoteczki elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Polecają je stomatolodzy, a mycie zębów przy użyciu tych nowoczesnych urządzeń jest zdecydowanie bardziej efektywne. Żeby jednak cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy wiedzieć jak robić to prawidłowo. Jak zatem myć zęby szczoteczką elektryczną i jakich błędów unikać?

RODZAJE SZCZOTECZEK ELEKTRYCZNYCH

Szczoteczki elektryczne są zdecydowanie bardziej skuteczne od manualnych. Wyróżnia je olbrzymia precyzja, a ruchy czyszczące które wykonują, pozwalają na dokładne usunięcie płytki nazębnej - również z miejsc trudno dostępnych.

Szczoteczki elektryczne można podzielić pod względem ruchów, jakie wykonuje szczoteczka oraz rodzaju użytej technologii. A są to:

  • szczoteczki rotacyjne, inaczej obrotowe (okrągła, ruchoma główka, obracająca się raz w lewo, raz w prawo)
  • szczoteczki rotacyjno-obrotowe (poza ruchem obrotowym zastosowana jest pulsacja, czyli odpowiednie dociskanie włosia szczoteczki do zębów)
  • szczoteczki ultradźwiękowe (wytwarzają fale ultradźwiękowe, które dosłownie rozrywają bakterie; są to najbardziej profesjonalne i najdroższe szczoteczki)
  • szczoteczki soniczne (fale dźwiękowe w szczoteczce powodują drgania, przez które włosie wykonuje ruchy wymiatające).

To, który rodzaj szczoteczki najlepiej wybrać, zależy od potrzeb oraz kwoty, jaką dysponujesz. Najtańsze są szczoteczki rotacyjne, zaś najdroższe ultradźwiękowe. Warto pamiętać, że poza jakością szczoteczki, ważne jest również to, czy potrafisz nią prawidłowo czyścić jamę ustną. Okazuje się bowiem, że sposób mycia zębów różni się w zależności od tego czy korzystasz ze szczoteczki manualnej czy elektrycznej.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W MYCIU ZĘBÓW

Elektryczne szczoteczki samodzielnie wykonują ruchy, dlatego nie należy ich powtarzać. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tego typu szczoteczkami często mimowolnie naśladują manualny sposób mycia: wykonując ruchy wymiatające lub okrężne. Jest to zupełnie zbędne, a nawet może być szkodliwe. Szczoteczka elektryczna porusza się bowiem z dużą prędkością i siłą. Jeśli więc zaczniesz zahaczać nią o dziąsła, może się to skończyć dość boleśnie.

Kolejny częsty błąd, to zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów (tutaj również niepotrzebnie naśladuje się mycie manualne). W ten sposób szybko można uszkodzić szkliwo zębów lub dziąsła - należy być naprawdę ostrożnym. Najlepiej delikatnie przesuwać szczoteczką po powierzchni zębów, a jeśli masz z tym problem - kupić model posiadający specjalny czujnik nacisku.

Uważasz, że mycie zębów elektryczną szczoteczką jest bardziej dokładne, więc powinno trwać krócej? To kolejny błąd. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych modeli, właściwy czas mycia to 2 minuty. Niektóre modele szczoteczek elektrycznych są wyposażone w specjalny timer, który odlicza czas, jaki należy poświęcić na mycie zębów.

Nie można także zapominać o dalszej higienie jamy ustnej, czyli stosowaniu płynów do płukania, nici dentystycznych lub irygatorów. Stanowią one uzupełnienie szczotkowania i zapobiegają chorobom dziąseł i zębów.

TECHNIKA MYCIA ZĘBÓW KROK PO KROKU

W przypadku tradycyjnych szczoteczek manualnych, skuteczne mycie zębów opiera się o wykonywanie ruchów wymiatających. Ze względu, na większy niż w przypadku szczoteczki elektrycznej, rozmiar główki czyścisz kilka zębów jednocześnie. Elektryczne szczoteczki (z małą główką) pozwalają natomiast na mycie pojedynczych zębów. Jak więc wygląda prawidłowe mycie zębów szczoteczką elektryczną?

  1. Zwilż szczoteczkę i nałóż pastę.
  2. Przyłóż szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni, a następnie włącz (nigdy odwrotnie!).
  3. Czyść dokładnie każdy ząb, przykładając szczoteczkę i delikatnie dociskając włosie. Przesuwaj szczoteczkę wokół zęba - z przodu oraz z tyłu. Nie zapomnij o części żującej. Przechodź do następnego zęba dopiero, kiedy skończysz mycie poprzedniego.
  4. Po zakończeniu przepłucz usta wodą i użyj płynu do płukania jamy ustnej.

Szczoteczki elektryczne samodzielnie czyszczą przestrzenie międzyzębowe, nie trzeba więc dodatkowo dociskać ich w tych miejscach. Jak widać, technika mycia nie jest skomplikowana i po pewnym czasie będziesz robić to automatycznie. Warto stosować się do wszystkich powyższych zaleceń - zęby odwdzięczą się wówczas zdrowiem i pięknym wyglądem.

Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Czym umyć kabinę prysznicową?