Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyprać buty w pralce?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy buty można prać w pralce. Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O tym, czy pranie butów w pralce jest możliwe decyduje wiele czynników. Poniżej szczegółowo je opisujemy.

Deformacja kształtu, zmiana koloru, czy rozklejenie podeszwy – to mogą być konsekwencje prania butów w pralce. Zanim więc poświęcisz ulubioną parę trampek, sprawdź, czy na metce znajdują się informacje dotyczące sposobu czyszczenia danego modelu butów. Jest spora szansa, że materiałowe kapcie i trampki bez problemu zniosą pranie w pralce. Jednak buty zamszowe czy skórzane nie przetrwałyby tego zabiegu. Bardziej istotny jest materiał i sposób wykonania butów niż ich rodzaj.

Do pralki mogą więc trafić nie tylko trampki, ale również materiałowe baletki albo espadryle. Pamiętaj też, że obuwie, które zamierzasz wrzucić do pralki nie może być klejone.  

JAK PRAĆ BUTY W PRALCE?

Na początku, warto oczyścić podeszwy i usunąć powierzchowne zabrudzenia. Z trampków należy wyciągnąć sznurówki. Jeśli zamierzasz wrzucić do pralki buty z klamrami lub innymi ozdobnikami – sprawdź, czy na czas prania można je odczepić. Istnieje ryzyko, że takie dodatki mogą ulec zniszczeniu. Jeśli nie ma możliwość odseparowania ozdób – zrezygnuj z wrzucania takiego obuwia do pralki. Buty, sznurówki i wyjęte wkładki warto przełożyć do specjalnej torby do prania. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko uszkodzenia elementów obuwia, chronisz bęben i delikatnie zabezpieczasz buty przed deformacją.

PROCES PRANIA

Najlepiej wybrać delikatny cykl prania, głównie dlatego, że bardzo często ma ograniczony bądź w ogóle nie przewiduje wirowania. Nie przesadzaj z detergentem – na jedno pranie wystarczy 50 gramów. Jeśli planujesz za jednym razem prać dwie pary butów – postaraj się, aby były zbliżone kolorem. To zminimalizuje ryzyko zafarbowania.

Optymalna temperatura do prania butów do 40°C. Warto pamiętać, aby do prali nie wkładać większej liczby butów – może bowiem dojść do przeciążenia bębna. Jeśli ktoś sugeruje użycie mydła w płynie, żelu pod prysznic lub szamponu, zignoruj tę radę. Produkty te nie nadają się do prania w pralce, więc ryzykujesz uszkodzenie urządzenia. Do tkanin kolorowych lepiej kupić żele w płynie lub proszki - zmiękczają i są delikatne dla butów.

WYSUSZENIE

Butów nie powinno się ustawiać do suszenia ani na kaloryferze, ani na słońcu. Wysokie temperatury mogą bowiem prowadzić do odkształcenia. Jak zatem szybko wysuszyć buty? Mamy na to sprawdzony papier. Przód butów wypełnij pogniecionymi gazetami (wybieraj je ostrożnie, ponieważ mogą zafarbować). Następnie, tak przygotowane buty wysusz na balkonie. Na koniec warto zastosować środek przeciwko wilgoci.

CZYM CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
CZYM CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?