Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Farbowanie włosów w domu. Jak i co ile farbować włosy samodzielnie?

Farbowanie włosów w domu to alternatywa do usług, oferowanych przez salony fryzjerskie. Ma wiele zalet, a wykonywane poprawnie, może przynieść zadowalający efekt. Domowa koloryzacja pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas, zabieg można wykonywać w dowolnym czasie. Nie jest trudna, wymaga jedynie zastosowania się do kilku zasad.

Farbowanie włosów w domu – na co zwracać uwagę?

Domową koloryzację można przeprowadzić samodzielnie lub poprosić o pomoc drugą osobę. Ta druga opcja jest polecana w przypadku włosów długich, na które ciężko samodzielnie nałożyć farbę. Bardzo ważny jest wybór farby, bo od tego zależy końcowy efekt. Należy dobrać kolor pasujący do naszej karnacji. Najlepiej zastosować farbę o odcieniu zbliżonym do naturalnego koloru włosów, różniącą się o 2- 3 tony. Dzięki temu efekt nie będzie zaskoczeniem. Oczywiście można się pokusić o bardziej radykalną zmianą koloru, ale w takim wypadku należy zastosować nieco silniejsze środki koloryzujące. Całkowitą zmianę koloru włosów, np. z czarnego na blond lepiej powierzyć fryzjerom, ponieważ wymaga wielu zabiegów, m.in. dekoloryzacji. Wykonywana w warunkach domowych może zniszczyć włosy.

Jakie farby można wykorzystać do domowej koloryzacji włosów?

Decydując się na farbowanie włosów w domu, można wybrać preparaty trwałe, które mogą mocno zmienić kolor, barwią włosy na ok. 8-12 tygodni. Po tym czasie nie zmywają się, jedynie nieco blakną oraz pojawiają się nieestetyczne odrosty. Można również wybrać produkty szybko zmywalne, w postaci szamponów koloryzujących. Szampony są łagodne, nie zawierają amoniaku, dlatego warto je zastosować, zaczynając swoją przygodę z domową koloryzacją. Nieco trwalsze są kremy koloryzujące, które utrzymują się na włosach ok. 6 tygodni, pozwalają ukryć pierwsze siwe włosy oraz zmienić kolor o 1-2 tony. Do farbowanie włosów blond najlepiej wykorzystać farby lekko rozjaśniające, bez zawartości amoniaku. Jeżeli zależy nam na mocniejszym rozjaśnianiu włosów, niezbędne będą farby z zawartością amoniaku. Należy pamiętać, że jaśniejsza farba nie poradzi sobie z ciemniejszą farbą, wcześniej niezbędna jest dekoloryzacja. Farbując siwe włosy, trzeba pamiętać, że nie każdy kolor będzie dla nich odpowiedni. Do siwych włosów polecane są środki mocno kryjące, ponieważ delikatne szampony koloryzujące mogą nie wniknąć w otoczkę włosów i nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

Etapy farbowania włosów w domu

Bardzo ważna jest technika farbowania włosów w domu. Przede wszystkim należy zastosować do zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniu. Dzięki temu zabieg będzie bezpieczny, a włosy zachowają ładny i zdrowy wygląd. Należy zdawać sobie sprawę, że kolor jaki uzyskamy, może różnić się od tego, jaki widniej na próbniku lub opakowaniu farby. Jest to zależne od rodzaju włosów, ich kondycji, podatności na farbowanie, stanu naszego zdrowia. Przed planowanym farbowaniem, nie należy myć włosów. Dzięki temu będą chronione warstwą sebum. Warto wstrzymać się z używaniem środków do stylizacji lub dokładnie je wyczesać.

  • Należy wykonać próbę uczuleniową, czyli nałożyć odrobinę farby w zgięcie ręki, zostawić na kilka lub kilkanaście godzin i sprawdzić, czy nie pojawia się reakcja alergiczna. Jeżeli wszystko jest w porządku, można przejść do kolejnych etapów.
  • Należy przygotować i zabezpieczyć miejsce wykonywania zabiegu. Farba do włosów jest trudno zmywalna, dlatego warto wyłożyć podłogę starą gazetą, założyć odzież, której nie będzie żal zniszczyć.
  • Trzeba przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, tzn. miseczkę do farby, rękawiczki, ręcznik, pędzelek, postawić w pobliżu zegar, który ułatwi kontrolowanie czasu.
  • Można nałożyć rękawiczki, twarz zabezpieczyć tłustym kremem, który pozwoli uniknąć zabrudzenia farbą.
  • Kolejny etap to odmierzenie i przygotowanie składników. Należy postępować zgodnie z instrukcją.
  • Najważniejszą czynnością jest nakładanie farby. Zawsze należy zaczynać nakładanie preparatu od skóry głowy, czyli od odrostów. Włosy należy dzielić na 2- centymetrowe pasma, pędzelkiem nakładać farbę i stopniowo rozprowadzać ją na włosach. Farbę na całą długość włosów nakłada się kilkanaście minut późnej niż na odrosty. Pod koniec należy dokładnie rozmasować farbę, dzięki czemu przykryje całe włosy.
  • Po nałożeniu środka do koloryzacji, należy odczekać czas podany przez producenta. Można założyć czepek, który zabezpieczy przed spływaniem farby. Należy dokładnie przestrzegać czasu, ponieważ jeżeli farba zostanie zmyta zbyt szybko, rozjaśniacz może nie zadziałać i włosy mogą być żółte lub pomarańczowe. Z kolei farba trzymana zbyt długo, może uszkodzić włosy, które staną się kruche, łamliwe, mogą zacząć wypadać.
  • Kolejna czynność, jaką należy wykonać, to zmycie farby i umycie głowy. Woda powinna być letnia, ponieważ zbyt ciepła może uszkodzić łuski. Niektórzy producenci dodają do farb specjalne szampony i odżywki, utrwalająca kolor. Warto z tego skorzystać. Jeżeli w zestawie nie ma środków do pielęgnacji, można zastosować ulubiony szampon i nałożyć nawilżającą odzywkę. Dobrym wyborem będą kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych, które nie tylko odżywiają i nawilżają, ale również chronią kolor i przedłużają jego trwałość.

Osoby doświadczone w domowej koloryzacji, mogą pokusić się o zrobienie ombre w domu. To trudne, ale możliwe do wykonania. Potrzebny jest tylko odpowiedni rozjaśniacz oraz farba. W pierwszym etapie należy rozjaśnić ciemne włosy, a w kolejnym wykonać koloryzację. Prawidłowo wykonany zabieg pozwoli cieszyć się pięknym i naturalnym ombre, a także pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Farbowanie włosów zniszczonych

Każda z nas chce mieć piękny kolor włosów, ale należy pamiętać, że oprócz koloru ważna jest kondycja włosów. Jeżeli są mocno zniszczone, suche i łamliwe, warto najpierw je wzmocnić i zregenerować, a dopiero potem zająć się koloryzacją. Farbowanie włosów rozjaśnianych i zniszczonym może spowodować nierówne przykrycie włosów. Wynika to z tego, że włosy w złej kondycji mają rozchylone łuski i barwnik może wnikać w różny sposób. Gdy włosy będą w lepszym stanie, można zastosować łagodną krem koloryzujący, bez amoniaku, który nada włosom ładny kolor, ale nie wpłynie negatywnie na ich kondycję.

Jak często farbować włosy w domu?

Częstotliwość farbowania włosów zależy od wielu czynników. Zależy m.in. od szybkości, w jakiej rosną włosy i jak szybko pojawia się odrost, od kondycji i włosów i efektu, jaki chcemy uzyskać. Aby nie zniszczyć włosów, nie należy farbować ich częściej co 4-6 tygodni. Każda, nawet najlepsza farba wpływa na kondycję włosów, dlatego zabiegi należy wykonywać w określonych odstępach czasu. Farbę można nakładać tylko na same odrosty, dzięki temu włosy pozostaną w lepszej kondycji. W takim wypadku pełną koloryzację można robić raz na 2-3 miesiące, w celu odświeżenia koloru. 

Pielęgnacja włosów farbowanych

Włosy farbowane, niezależnie od tego, czy zabieg wykonywany był przez fryzjera, czy w domu, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu będą w dobrej kondycji, a kolor będzie intensywny i podkreślony. Farbowanie wysusza włosy, dlatego najważniejszym elementem pielęgnacji jest nawilżanie. Do tego celu przydają się olejki do włosów, nawilżające maski czy serum, które zapewni elastyczność i blask fryzury. Warto nakładać je przy każdym myciu, dzięki temu włosy będą silne i mocne.

Jak widać, farbowanie włosów w domu nie jest trudne. Z powodzeniem może je wykonać każda osoba, której zależy na odświeżeniu lub zmianie koloru włosów. Należy tylko pamiętać o wyborze dobrej jakości farby oraz dokładnym przestrzeganiu zaleceń podanych w instrukcji. To gwarantuje, że efekt będzie zadowalający, a włosy będą zdrowe i błyszczące.  

Wróć

Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?