Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i czym polerować aluminium? 3 sprawdzone domowe sposoby

Czy kiedykolwiek widziałeś powierzchnię wykonaną aluminium, w której mogłeś zobaczyć swoje odbicie? Jeśli tak, to prawdopodobnie był to nowy przedmiot lub świeżo wypolerowany. Aluminium to wdzięczny materiał, który pomimo swojej estetyki z czasem staje się matowy. Na szczęście stosunkowo łatwo można przywrócić mu dawną świetność.

Proces polerowania aluminium do lustrzanego połysku składa się z trzech etapów, wszystkie prace możesz wykonać samodzielnie, za pomocą podstawowych środków.

Krok 1: Czyszczenie

Najpierw należy wyczyścić całą powierzchnię aluminium za pomocą szmatki lub gąbki namoczonej w stosownym roztworze. Upewnij się, że pozbyłeś się wszelkich pozostałości po kurzu i brudzie. W większości przypadków zwykły płyn do naczyń lub mieszanina wody i octu wystarczy, aby pozbyć się zabrudzeń.

Jeśli to nie wystarczy, należy użyć benzyny ekstrakcyjnej lub specjalistycznego preparatu do czyszczenia aluminium. Jeśli wciąż masz problem z usunięciem uporczywego brudu, możesz szczotki drucianej ze stali nierdzewnej lub śrubokręta. Unikaj używania narzędzi ze zwykłej stali węglowej, gdyż ta może być przyczyną powstania rdzy nalotowej. Dokładnie spłucz wyczyszczaną powierzchnie czystą wodą, wytrzyj i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 2: Szlifowanie

Ręczne szlifowanie nie ma zbyt wielu fanów, ale niestety ten zabieg jest konieczny, aby uzyskać najlepsze możliwe wykończenie pozostałych czynności. Jak w przypadku innych prac szlifierskich, swoje działania musisz zacząć od użycia grubszego papieru ściernego i następnie stopniowo schodzić na drobniejsze. Zaleca się stosowanie papierów ściernych o grubości 320, 400 i na koniec 600. Gdy dany element wymaga jeszcze bardziej szczegółowego szlifowania, możesz skorzystać z ziarnistości 800 lub nawet 1500.

Mniejsze kawałki aluminium prawdopodobnie będą wymagać ręcznych prac, ale gdy operujesz na większych elementach, możesz użyć elektronarzędzi, na przykład szlifierki oscylacyjnej z odpowiednią tarczą, lub szlifierki kątowej.

Dlaczego szlifowanie jest konieczne?

Aby uzyskać lustrzaną powierzchnię i uzyskać efekt połysku, trzeba usunąć lub spłaszczyć wszystkie nieregularności na materiale. Pod palcami aluminium może wydawać się bardzo gładkie, ale na mikroskopijnym poziome już takie nie będzie.

Światło padające w szorstką powierzchnię, nawet w przypadku nierówności niezauważalnych gołym okiem zostanie rozproszone. Sprawi to, że metal nie będzie wyglądał tak efektownie. Gładsza powierzchnia będzie znacznie lepiej odbijać światło, co doda jej więcej blasku i nada lustrzane wykończenie.

Krok 3: Polerowanie

Teraz, gdy w końcu odpowiednio przygotowałeś aluminiowy element, możesz zabrać się za właściwą polerkę. Efekt Twojej pracy na pewno będzie satysfakcjonujący!

Małe prace polerskie

Jeśli przyłożyłeś dużo uwagi do szlifowania, dalsze polerowanie będzie bardzo łatwym procesem. Wszystko czego będziesz potrzebował do dalszych działań to kilka czystych szmatek i pasta do polerowania aluminium.

Zacznij od aplikacji niewielkiej ilości środka na danym obszarze. Następnie wcieraj go za pomocą okrężnych ruchów. Pamiętaj, aby zmienić stronę szmaty lub sięgnąć po nową, kiedy ta będzie już zużyta. Gdy wszystkie pozostałości po paście do polerowania już znikną, weź następną czystą szmatkę i ponownie wypoleruj całą powierzchnię, wykonując identyczne, okrężne ruchy jak poprzednio.

Jeśli polerujesz obiekt, który będzie miał kontakt z żywnością, nie używaj pasty polerskiej, gdyż może być to niebezpieczne dla zdrowia. Zamiast tego możesz użyć kamienia winnego (winian potasu) wymieszanego z wodą. Proporcje powinny umożliwić powstanie konsystencji pasty.

Większe prace polerskie

Gdy będziesz miał do czynienia z zadaniem, którego ręczne wykonanie będzie wymagać ogromu czasu i użycia dużej ilości preparatów, zawsze możesz zdecydować się na użycie elektronarzędzi. Najbardziej przydatnym narzędziem będzie oczywiście szlifierko-polerka.

Zacznij od dodania odrobiny mieszanki ściernej do najsztywniejszej tarczy polerskiej. Do prac tego typu zaleca się stosowanie filcowej wełny polerskiej. W celu lepszej organizacji pracy podziel całą powierzchnie na sekcje i poleruj każdą z nich oddzielnie. Po zakończeniu tego kroku, musisz całkowicie wytrzeć wszystkie pozostałości i zmienić tarczę polerską. Podobnie jak w przypadku szlifowania, będziesz chciał zacząć od najgrubszego materiału ściernego. Upewnij się, że zawsze używasz innego koła do polerowania z każdym produktem. Można ponownie użyć koła do polerowania, jeśli używasz tego samego środka za każdym razem.

Wróć

Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć smar?
Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć smar?