Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak ochłodzić mieszkanie? 10 skutecznych sposobów na walkę z upałem

Gdy nadchodzą upały, każdy z nas szuka sposobów na schłodzenie mieszkania. Kupujemy wentylatory, zaopatrujemy się w butelki z zimną wodą i marzymy tylko o tym, by na zewnątrz zapanowała już niższa temperatura. Tymczasem możemy skorzystać z wielu ciekawych i jednocześnie skutecznych sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie. Niektóre z nich wykorzystują nowoczesną technologię, inne zaś doskonale znały już nasze babcie.

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Jedną z podstawowych kwestii, która uniemożliwi wpadanie do naszego mieszkania promieni słonecznych jest zasunięcie rolet i żaluzji. Jeśli posiadamy rolety zewnętrzne, powinniśmy z nich skorzystać w tych najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach. Przynajmniej częściowo uporamy się z wpadającymi promieniami Słońca, które dodatkowo podnoszą temperaturę naszego mieszkania. Warto również zasuwać okna roletami wewnętrznymi i tym samym nie wpuszczać do pomieszczeń wyższej temperatury.

Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Choć na co dzień w domu wykorzystujemy wiele urządzeń, w czasie upałów warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które z nich rzeczywiście potrzebujemy, a które mają służyć naszym zachciankom. Jeśli na zewnątrz panuje wysoka temperatura, warto wyłączyć telewizor, komputer, czy też pralkę. Pranie możemy zrobić wczesnym rankiem, a pieczenie ciasta w nagrzanym piekarniku nie zawsze jest koniecznością. Jeżeli mają przyjść do nas goście lub po prostu mamy ochotę na deser, mamy wiele możliwości na przyrządzenie czegoś pysznego bez wykorzystania piekarnika. Tym samym ochłodzimy mieszkanie latem.

Wietrz pomieszczenia

Jeśli borykasz się z upałem, pamiętaj o wietrzeniu wszystkich pomieszczeń. Nie dopuść do tego, by stało w nich nieświeże powietrze, przez które będziesz czuć się jeszcze gorzej. Letnie noce, nawet przy upałach pozwalają na chwilę wytchnienia. Postaraj się robić pobudkę wczesnym rankiem i otwórz w swoim mieszkaniu wszystkie okna na oścież. Zanim temperatura wzrośnie, pozwól sobie na zażycie podmuchu rześkiego wiatru. Rób to także przed spaniem, gdy temperatura powietrza po całym dniu zacznie się schładzać. Dzięki temu nie tylko ochłodzisz mieszanie w bloku, ale i wpuścisz do niego świeże powietrze. Następnie skorzystaj ze wspomnianych wcześniej rolet i zadbaj o to, by do pomieszczeń z oknami ulokowanymi na południe wpadało jak najmniej promieni słonecznych.

Kup wiatraki i nawilżacze powietrza

Podczas upalnych dni z pomocą przychodzą nam urządzenia generujące sztuczne podmuchy wiatru oraz nawilżające powietrze. Warto zaopatrzyć się w nie na dobre przed tym, zanim przyjdą wakacje. Włączaj wiatraki oraz uruchamiaj nawilżacze powietrza. Przy ich regularnym wykorzystaniu poczujesz prawdziwą ulgę i odetchniesz.

Pomyśl o klimatyzacji

Choć w wielu starszych mieszkaniach nie można sobie pozwolić na klimatyzację, współcześni deweloperzy proponują ich montaż w czasie stawiania budynku. Jeśli kupujemy mieszkanie w bloku z rynku pierwotnego warto poważnie rozważyć tę propozycję. Mimo że wiąże się ona z dodatkowymi kosztami, taka inwestycja bardzo szybko się zwróci i pozwoli nam na komfortowe funkcjonowanie podczas upalnych, letnich dni. Klimatyzacja ochładza nagrzane mieszkanie i pozwala na utrzymanie w nim stałej temperatury. Dzięki temu zapewnimy sobie zdrowe warunki i nie będziemy zagrożeni przegrzaniem się. Docenią to szczególnie osoby, które pracują w swoich mieszkaniach i spędzają w nich całe dnie.

Chłodzenie sufitowe

Jeśli zastanawiamy się, jak ochłodzić mieszkanie w bloku, warto zainteresować się chłodzeniem sufitowym. Polega ono na zamontowaniu w podwieszanym suficie kilku paneli chłodzących. Pod nimi krąży woda w specjalnych, cienkich rurach. Jej temperaturę dostosowujemy za pomocą termostatu. To nowoczesny system chłodzenia, który pozwala nam na wyrównywanie temperatury w mieszkaniu i radzenie sobie z upałem w trakcie letnich dni.

Folia okienna przeciwsłoneczna

Warto również zainwestować w folię okienną przeciwsłoneczną. Możemy ją nalepić zarówno na ich wewnętrzną, jak i zewnętrzną część. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się wiele okien skierowanych na południową stronę, upały będą dla nas niezwykle dotkliwe. Okienna folia przeciwsłoneczna skutecznie odbija promienie słoneczne i zapobiega nagrzewaniu się przestrzeni w naszych pomieszczeniach. To przezroczysty materiał, który nie przeszkadza w spoglądaniu przez okno, a rzeczywiście pomaga w walce z wysokimi temperaturami. To alternatywa wobec zaciągania rolet. Będziemy mogli cieszyć się słonecznymi dniami przy jednoczesnej ochronie przed przegrzaniem mieszkania.

Posadź wiele roślin

Jedną z dawnych metod naszych babć było posiadanie na parapetach wielu roślin. Jeśli lubujemy się w ich konkretnych gatunkach lub chętnie sadzimy owoce i warzywa kuchenne, warto zadbać o ich dużą ilość. Doskonale filtrują powietrze oraz nawilżają je i tym samym zapobiegają duszności podczas upałów. To doskonała pomoc przy stosowaniu nawilżaczy powietrza. Mimo wysokich temperatur będziemy mogli cieszyć się świeżym powietrzem w swoim mieszkaniu.

Rozwieś wilgotne tkaniny

Możemy ochładzać pomieszczenia wieszając w oknach lub w ich pobliżu wilgotne tkaniny. Mogą to być prześcieradła, koce, ręczniki lub jakiekolwiek inne materiały, które mogą nawilżać i ochładzać mieszkanie parującą z nich wodą. To sposób na radzenie sobie z suchym powietrzem i zaduchem w pomieszczeniach. Niektórzy wlewają również zimną wodę do wanny i zostawiają ją na cały dzień. W jej pobliżu panuje znacznie niższa temperatura, niż w innych pomieszczeniach.

Różne sposoby

Gdy zbliża się lato, powinniśmy zainwestować w efektowne urządzenia, które skutecznie schładzają całe mieszkanie. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z wysoką temperaturą jest łączenie urządzeń wraz z zacienianiem pomieszczeń, zaciąganiem rolet i intensywnym nawilżaniem całego mieszkania. Powinniśmy już zawczasu pomyśleć o różnych sposobach na radzenie sobie z upałem. Dzięki temu zadbamy o swój komfort i ochronimy mieszkanie przed zbytnim przegrzaniem go.

CZYTAJ TEŻ Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?

Wróć

Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć plamy z krwi?
Czym usunąć rdzę?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć plamy z krwi?
Czym usunąć rdzę?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?