Prasowanie koszuli jest dosyć skomplikowaną czynnością. Kto spośród nas, nie miał nigdy kłopotu z ich wypracowaniem, kiedy to już wcześniej wyprasowany element koszuli, znowu uległ zagnieceniu? Ale nie ma się czym martwić, bowiem sztukę prasowania można opanować przecież do perfekcji. Wystarczy tylko regularnie ćwiczyć tę czynność. Prasowanie koszuli można ułatwić sobie już po wyciągnięciu jej z pralki. Wystarczy, iż silnie nią potrząśniemy, zanim jeszcze powiesimy ją na suszarce. Z kolei zaś, niektóre spośród zagnieceń można z powodzeniem ręcznie zminimalizować, ale czasami i to nie jest wystarczające. Poniżej opiszemy kilka przydatnych trików, jak i wskazówek, jak prasować koszule efektywnie, a do tego szybko. Warto przeczytać dalej poniższy artykuł i dowiedzieć się, jak sobie z tym sprytnie poradzić.
Tak naprawdę, zamiast zadawać pytanie: jak wyprasować koszulę, powinno się zapytać, w jakiej kolejności warto to będzie zrobić. Jest to często pomijana kwestia, niemniej jednak kluczowa dla finalnych rezultatów.
Prasowanie koszuli męskiej powinniśmy zacząć od kołnierzyka. Rozłożony na płasko kołnierzyk najpierw prasuje się od jego wewnętrznej strony, a później także od zewnętrznej strony, zaczynając cały proces od jego brzegów i kierując się w stronę środka. Później konieczne jest wyprasowanie wyłącznie tylnej części koszuli (okolice karku i ramion), przy jednoczesnym naciąganiu tejże części koszuli na wąskiej stronie deski służącej do prasowania. Najpierw można zacząć od naciągania prawego barku naszej koszuli, wykonując ruchy żelazkiem w kierunku środka, zaś następnie należy naciągnąć i wyprasować bark lewy. I tak mamy już pierwszy etap wypracowania koszuli za sobą i tutaj zaczynają się trudności. Jak bowiem, w prawidłowy sposób wyprasować rękawy naszej koszuli?
Prasowanie koszuli mającej długie rękawy, można zacząć od jej mankietów. Mankiety na guziki należy prasować, przechodząc od ich wewnętrznej do zewnętrznej strony (omijając przy tym oczywiście guziki). Z kolei zaś, mankiety zapinane na spinki, trzeba prasować najpierw od zewnętrznej strony, później od wewnętrznej (po tym, jak zostaną wywinięte, widoczna stanie się wewnętrzna strona mankietów). Po prasowaniu jednego spośród mankietów, kolejną czynnością powinno być wyprasowanie całego rękawa koszuli, z uprzednim jego rozłożeniem wzdłuż szwów. Prasowanie trzeba zacząć od połowy długości, przechodząc najpierw do mankietu, zaś dopiero później w kierunku ramion. Później przechodzimy do prasowania drugiego z mankietów, jak i rękawa.
Duży problem dla wielu osób, stanowią pionowe zagięcia, które tworzą się nierzadko na rękawach w czasie, kiedy prasujemy koszulę. Niemniej jednak istnieje na to pewny sposób. Wystarczy, iż odwrócimy koszulę tak, aby niezaprasowany jeszcze kant znajdował się pośrodku, zaś następnie przeciągniemy po nim żelazkiem. Dopiero na samym końcu, możemy wyprasować tył i przód koszuli, przechodząc powoli od prawej (albo lewej) części przodu, przez tył koszuli i później przez jej drugi bok. Prasowanie powinno być rozpoczęte od góry ze stopniowym kierowaniem się w dół. Nie można pominąć także przestrzeni znajdującej się pomiędzy guzikami.
Chociaż prasowanie koszuli, z odpowiednią dbałością o każdy jej element, wydaje się być bardzo skomplikowanym procesem, tak naprawdę, jeśli zna się już właściwą technikę, wystarczy poświęcić 5 do 10 minut. W czasie prasowania, powinniśmy się skupić przede wszystkim na największych częściach koszuli i na jej przodzie, ponieważ to właśnie w tych miejscach widoczne są ewentualne zagniecenia. W ten sposób przygotowaną koszulę, można powiesić na wieszaku, zapinając ją na dwa guziki znajdujące się przy kołnierzyku.
Miejmy zawsze na uwadze, iż koszule należy prasować tylko wówczas, kiedy są wyprane - każde przebarwienie lub zabrudzenie, może ulec utrwaleniu podczas prasowania gorącym żelazkiem. Z takiej samej przyczyny, należy sprawdzać także stan czystości używanego przez nas żelazka, jak i deski służącej do prasowania. Najlepiej będzie nam prasować wilgotne koszule (ale nie mogą być one mokre), zaś na mocniejsze zagniecenia pomoże większa ilość pary albo wody. Koszule uszyte z ciemniejszych materiałów należy prasować przez ściereczkę bawełnianą, celem uniknięcia błyszczenia tkaniny.
O co jeszcze powinniśmy zadbać, celem ułatwienia sobie prasowania? Czynność ta, może zostać usprawniona dzięki użyciu stosunkowo wysokiej, stabilnej deski, żelazka o wysokiej mocy z odpowiednio długim kablem, który nie będzie ograniczać i krępować ruchów.
Właściwy sprzęt, jak i znajomość technik to najlepsza metoda, aby ze znienawidzonej czynności uczynić prasowanie koszul bardzo lekkim i przyjemnym obowiązkiem. Warto posiadać wiedzę na temat tego, jak prawidłowo prasować koszule, aby za każdym razem zostawiać po sobie w pełni profesjonalne wrażenie na spotkaniach biznesowych. Ponadto pięknie wyprasowana koszula przykuwa uwagę gości na rodzinnych uroczystościach albo na randkach z ukochaną.
Nie należy odkładać czynności prasowania na ostatnią chwilę. Lepiej będzie zrobić to na kilka godzin przed planowanym założeniem koszuli - tym bardziej, jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z właściwym prasowaniem koszyk i nie posiadamy jeszcze w tym względnej wprawy.
Celem odświeżenia koszuli warto używać steamera czyli, inaczej mówiąc, parownicy do ubrań. W prawdzie, nie będzie ona w stanie zastąpić zwykłego prania, niemniej jednak może okazać się niezastąpiona, kiedy będziemy chcieli zamaskować woń nazbyt mocnych perfum czy papierosów. Używajmy ja również zawsze wtedy, kiedy chcemy zmiękczyć materiał albo usunąć z niego niewielkie zagniecenia.
Jeżeli nie chcemy mieć w domu prywatnej prasowalni i spędzać kolejnego weekendu parownicą albo żelazkiem w ręce, warto abyśmy skorzystali z usługi prania, jak i prasowania. Możemy bez problemu oddać nasze koszule do pralni oraz prasowalni, zaś w większych miastach na terenie kraju, do pralniomatu. Związane jest to oczywiście z dodatkowymi kosztami, niemniej jednak zyskujemy sporo wolnego czasu.
Wierzymy, iż powyżej opisane wskazówki będą pomocne i uproszczą prasowanie koszul i nie tylko. Wybranie właściwego narzędzia, jak i metody prasowania może sprawić, iż ta znienawidzona czynność trafi do tych, które darzy się sympatią.