Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć gumę z ubrania?

Guma do żucia jest bardzo popularna w obecnych czasach. Nic dziwnego - w krótkim czasie odświeża nasz oddech, czy pozwala się odstresować. Jej żucie staje się nawykiem i stanowi ona jeden z elementów wyposażenia naszych torebek czy plecaków. Co jednak, jeśli przyklei się ona do ubrania? Jej usunięcie z pewnością nie jest proste... Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby temu zaradzić.

Olej kokosowy daje radę!

Co jeśli wpadka z przylepioną do spodni gumą do żucia przydarzy się właśnie tobie? Ulubione dżinsy nie mogą przecież pójść na śmietnik! Guma jednak bywa bardzo trudna do odlepienia, a nawet jeśli uda ci się ta sztuka - często pozostają po niej nieestetyczne plamy, których usunięcie stanowi nie lada wyzwanie. W tym momencie z pomocą może przyjść olej kokosowy. Sprawdzi się on doskonale szczególnie w przypadku syntetycznych tkanin.

Pamiętaj, aby przed użyciem podgrzać olej - będzie wtedy bardziej skuteczny. Następnie wetrzyj go w plamę. Resztki gumy powinny ulec rozpuszczeniu, dzięki czemu pozbędziesz się ich dużo łatwiej, a w dodatku Twoje spodnie zyskają piękny kokosowy zapach, który z dużym prawdopodobieństwem będzie utrzymywał się jeszcze przez jakiś czas po ich wypraniu.

Masło orzechowe metodą na gumę!

Kto z nas nie lubi masła orzechowego? Pyszny, słodki, a także, jak się okazuje, przydany krem potrafi wyratować nas z opresji, kiedy to "na chwilkę" włożymy zużytą gumę do żucia do kieszeni, a potem zapomnimy o niej na kilka dni. Szczególnie podczas letnich upałów potrafi to spłatać niezłego figla... Kiedy już z przerażeniem odkryjesz białą, klejącą plamę nie wpadaj w panikę! Twój ulubiony element garderoby jest do uratowania! Z pomocą przychodzi właśnie masło orzechowe. Należy nałożyć je na plamę, odczekać około jednej minuty, a następnie delikatnie zdrapać je wraz z gumą z materiału.

Postępuj z dużą dozą ostrożności, aby nie uszkodzić swojego ubrania. Jeśli obawiasz się jednak, że nóż może wyrządzić szkody, możesz spróbować użyć narzędzia o mniej ostrej krawędzi - na przykład łyżeczki, czy chociażby używać drugiej (tępej) strony noża. Pamiętaj, aby po takim zabiegu uprać ubranie. Masło orzechowe również jest klejące!

Gorąca woda sprawi, że problem zniknie!

Gorąca woda sprawi, tak jak podgrzany olej kokosowy, że guma zacznie się rozpuszczać, przez co łatwiej będzie ją usunąć z ubrania. Wystarczy zagotować niewielką ilość wody w garnku, wyłączyć gaz i włożyć do niej całe ubranie lub tylko ten fragment, do którego przywarła zapomniana, czy też niezauważona guma do żucia. Pozostaw zanurzony materiał na około pięć do dziesięciu minut i wyjmij, uważając, aby się nie poparzyć.

Następnie spróbuj, najlepiej przy użyciu szczoteczki, usunąć wszelkie pozostałości po tej niemiłej niespodziance. Jeśli mimo wykonanego zabiegu guma będzie nadal uparcie trwała na swoim miejscu, możesz powtórzyć opisane czynności od początku. Czasami może być to konieczne, zwłaszcza wtedy, gdy guma  została zauważona po nieco dłuższym czasie i jest już mocno zaschnięta. W takiej sytuacji gorąca woda może potrzebować odrobinę więcej czasu, aby rozpuścić małą "skamielinę" do takiego stopnia, aby pozwoliła się z łatwością usunąć.

Oczywiście, poziom trudności usunięcia gumy do żucia, która niepostrzeżenie przywarła do ubrania będzie zależał od rodzaju materiału, a także od tego, jak długo guma pozostawała przylepiona. Pamiętaj jednak, że istnieje wiele sposobów, aby pozbyć się kłopotliwej "ozdoby" i twoje spodnie, bluzka, czy sukienka są do odratowania!

 

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Jak wywabić plamy z długopisu?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu