Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć plamy z żywicy z ubrania?

Niemalże każda osoba może posiadać problem z tym jak jak usunąć żywicę z ubrania. Na pozór wydaje się to bardzo trudnym zadaniem, ze względu na szybkie wchłanianie żywicy przez tkaninę. Po dostrzeżeniu plamy z żywicy należy postępować w bardzo wyważony i przemyślany sposób. Przypadkowe działania mogą spotęgować wchłanianie żywicy, a w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia ubrania. Przedstawiamy czym usunąć żywicę i w jaki sposób to przeprowadzić.

sprawdzone sposoby na plamy z żywicy

Usuwanie żywicy z ubrania powinno opierać się przede wszystkim na zastosowaniu sprawdzonych środków, a nie przypadkowych, które mogą wejść w niepożądaną reakcję z tą substancją. Plamy z żywicy na ubraniu powinny być usuwane przy wykorzystaniu m.in.: terpentyny, spirytusu i acetony.

Jedną z najważniejszych zasad, którą należy przestrzegać przy dylemacie jak sprać żywicę jest niemalże natychmiastowe działanie. Każde zwlekanie przyczynia się do tego, że żywica zaczyna być coraz bardziej wchłaniania przez materiał, dlatego plama z żywicy nie może być odłożona i czekać na swoją kolej. Równie istotne jest, aby z terpentyną, spirytusem i acetonem postępować w ostrożny sposób, ponieważ niewłaściwy sposób użytkowania może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ubrania.

Jak usunąć żywicę z ubrań przy pomocy żelazka?

Na wielu portalach w Internecie pojawia się porada, która wskazuje, że dobrym sposobem na to jak usunąć żywicę jest zastosowanie nagrzanego żelazka. Wyprasowanie plamy jest szeroko rekomendowane, jednak warto pochylić się nad rzeczywistą skutecznością tej metody? Czy zaprasowana przez papierowy ręcznik plama z żywicy jest najlepszym posunięciem?

Okazuje się, że wywabianie plam z żywicy przy pomocy żelazka nie jest skutecznym sposobem na walkę z zabrudzeniem. Wysoka temperatura może doprowadzić do pozostania części substancji w materiale, a dodatkowo może to sprawić, że żywica ulega utrwaleniu na tkaninie. Dodatkowo podpowiadamy, że zaprasowania plam należy unikać także w przypadku zabrudzeń powstałych na skutek stosowania antyperspirantu. One także ulegają utrwaleniu.

jak usunąć plamy z żywicy?

Niewątpliwie jednym z najodpowiedzialniejszych posunięć jest wcześniejsze przeprowadzenie analizy składu materiału, ponieważ jest to czynnik najbardziej rzutujący na łatwość usunięcia plamy. Równolegle świadomość rodzaju materiału, na którym znajduje się plama posiada wpływ na to, czy ubranie nie ulegnie całkowicie zniszczeniu. Najistotniejsze jest, aby wykonywane pocierania nie byłyby wykonywane zbyt intensywnie, ponieważ znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo uszkodzenia materiału.

Czym sprać Żywice z ubrań z włókien naturalnych?

Usuwanie żywicy z ubrań wykonanych z naturalnych tkanin, tj. len, bawełna, jedwab, wymaga postępowania zgodnie z poniższą instrukcją:

Pod ubranie należy podłożyć papierowy ręcznik lub chusteczkę higieniczną, które wcześniej powinny być kilkukrotnie złożone, aby zwiększyć ich chłonność. Następnie należy przygotować jedną z dwóch wymienionych substancji: denaturat lub spirytus.

Później należy zwilżyć wacik przy pomocy przygotowanej substancji. Wacikiem należy kilkukrotnie przetrzeć plamę z żywicy. Warto robić to delikatnie, co przyspieszy wykruszanie żywicy z tkaniny.

Wysoką skuteczność wykazuje także specjalnie przygotowany roztwór spirytusu i terpentyny. Powinien posiadać on proporcję 3:1. W przypadku braku powyżej wymienionych preparatów, można z powodzeniem wykorzystać aceton. Sposób postępowania jest analogiczny do opisanego powyżej przykładu. Konieczne jest, aby po przetarciu plamy z żywicy, przeprać ubranie w letniej wodzie, do której została dodana mała ilość proszku do prania lub szarego mydła. Równolegle można zdecydować się na skorzystanie z pralki, jednak tryb prania należy w pełni dostosować do posiadanej tkaniny.

Czym wyczyścić Żywice z ubrań wykonanych z włókien syntetycznych?

To jak wywabić plamę z żywicy z materiałów syntetycznych jest bardzo zbliżone do postępowania w przypadku zabrudzeń powstałych na materiałach naturalnych. Także ważne jest, aby pod plamę podłożyć złożoną chusteczkę higieniczną lub ręcznik papierowy, co pozwoli zapobiec niekontrolowanemu przeciekowi substancji na pozostałą część materiału, a także umożliwi wchłanianie nadmiaru substancji. Z powodzeniem można zastosować roztwór spirytusu i terpentyny przygotowany w proporcji 1:1.

W przypadku ubrań wykonanych z włókien syntetycznych, równie ważne jest, aby po nałożeniu substancji, przeprać materiał w letniej wodzie z rozpuszczonym mydłem lub proszkiem do prania.

Zastanawiając się jak zmyć żywicę z ubrania nie należy pominąć jednej istotnej kwestii, która odnosi się do zakazu stosowania acetonu. W przypadku materiałów wykonanych z poliester, nylonu, czy też z akrylu, stosowanie acetonu jako środka na usuwanie plam z żywicy może przyczynić się do nieodwracalnego uszkodzenia tkaniny, powodując nieestetyczne odbarwienia, dlatego warto stosować wyłącznie substancje, które zostały wymienione we wcześniejszej części poradnika.

Domowe metody na zabrudzenia z żywicy na spodniach

Osoby, które stoją przed problemem jak sprać żywice mogą także zastanowić się nad zastosowaniem bardzo prostej metody. Okazuje się, że dużą skuteczność wykazuje włożenie ubrań do zamrażalnika. Z kolei ubrania, które ciężko włożyć do zamrażalnika z uwagi na większe gabaryty, można plamę obłożyć kostkami lodu. Na mocno wychłodzone ubranie należy nanieść rozpuszczalnik.

Żywica na ubraniu nie powinna być usuwana przy pomocy standardowego rozpuszczalnika, ponieważ doprowadzi to do uszkodzenia ubrania. W takich sytuacjach warto skorzystać ze stężonego oleju herbacianego, jest to produkt uniwersalny, który dostępny jest w sklepach zielarskich. Jego cena bardzo niska, a sposób działania można porównać do naturalnego rozpuszczalnika o zdolności do usuwania zabrudzeń roślinnych, np. plamy z żywicy lub plamy z trawy. W porównaniu do innych chemicznych substancji, nie posiada właściwości powodujących odbarwienie. Wystarczy wyłącznie nałożyć na plamę stężony roztwór oleju, a następnie delikatnie usunąć pozostałości.

W przypadku, gdy przeprowadzone zabiegi nie posiada wystarczającej i zadowalającej skuteczności, warto powtórzyć czyszczenie jeszcze raz, co z pewnością pozwoli uzyskać jeszcze lepszy efekt i zminimalizować widoczność plamy z żywicy. Z pewnością, warto podjąć się próby wyczyszczenia ubrania, ponieważ efekt może pokrywać się ze stawianymi oczekiwaniami.

Podsumowanie

Niniejszy poradnik został stworzony dla osób, które zastanawiają się czym sprać żywice. Wymienione metody cieszą się posiadaniem wysokiej skuteczności i są wykorzystywane przez wiele pokoleń, ponieważ na plamy z żywicy narażony jest niemalże każdy człowiek przebywający w otoczeniu drzew lub wyrobów z drewna. W rzeczywistości plamy z żywicy nie są bardzo trudne do usunięcia i z powodzeniem można wyczyścić ubranie stosując domowe metody i środki posiadane w każdym gospodarstwie domowym. Powyżej opisane metody można stosować także w przypadku, kiedy plamy są zaschnięte, jednak upływ czasu działa w sposób niekorzystny na prawdopodobieństwo wyczyszczenia ubrania.

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Jak wywabić plamy z długopisu?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu