Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Wybór odpowiedniego rozmiaru biżuterii, szczególnie pierścionka to czasami nie lada wyzwanie. Zwłaszcza kiedy chcemy, aby był to prezent, niespodzianka. Często sami nie wiemy, jaki rozmiar palca mamy i jaką biżuterie powinniśmy kupić. Pomaga jedynie wizyta w salonie jubilerskim. Są jednak inne sposoby na to, aby zmierzyć obwód naszego palca i jest ich naprawdę dużo. Pomogą one raz na zawsze rozwiać wątpliwości, jaki rozmiar pierścionka powinno się kupić, aby pasował idealnie!

RÓŻNE RODZAJE MIARY

Najczęściej spotykamy się z określeniem wymiaru pierścionka na podstawie wartości europejskich. Ich numeracja zaczyna się od 1, a kończy nawet na rozmiarze 35. Funkcjonuje jeszcze miara angielska oraz amerykańska, ale są one rzadko spotykane. Bardzo często w salonach jubilerskich, oprócz wspomnianych wartości europejskich, znajduje się także tabelka z obwodem, lub średnicą. Dzięki temu można łatwo dopasować wymiar palca do odpowiedniej wartości od 1 do 35.

RÓŻNA SZEROKOŚĆ PALCA I PIERŚCIONKA

Warto zwrócić uwagę, że nie każdy pierścionek ma taki sam obwód. Ba! Chociaż palce równoległe na lewej i prawej ręce wydają się takie same, to ich wymiar również może się różnić. Zazwyczaj palce na dłoni dominującej są trochę grubsze. Aby wybrać pierścionek na środkowy palec lewej ręki, powinniśmy zmierzyć właśnie ją i nie sugerować się wymiarem z prawej.

Warto pamiętać o tym, że szerokość samej biżuterii również ma znaczenie. Delikatne pierścionki mogą być trochę węższe od tych masywnych. Również obrączki powinny być zamawiane w nieco większym rozmiarze. Wynika to z tego, że szeroka biżuteria przechodzi przez kostki z większą trudnością, niż ta subtelna. Co ważne, rozmiary między sobą różnią się tylko o 0,33 mm, więc to naprawdę niewiele i należy kierować się przede wszystkim precyzyjnością.

ZMIERZYĆ PALEC NITKĄ

W każdym domu na pewno znajdzie się kawałek nitki, sznurka czy tasiemki oraz linijka bądź miara. Taki sposób na określenie rozmiaru palca jest prosty i skuteczny. Wystarczy, że owiniemy wybrany palec nitką w jego najszerszej części, czyli bezpośrednio przy kostce. Pamiętaj jednak aby materiał, którego używasz, nie był rozciągliwy. Następnie musimy zaznaczyć miejsce, które zamyka obwód. Linijka, bądź miara pomoże ustalić jak długa jest nasza nitka. Aby wyznaczyć średnicę wystarczy podzielić daną wartość przez 3,14. Gotowe! Mamy określony rozmiar naszego palca i możemy ruszać na zakupy.

ZMIERZ ŚREDNICĘ SWOJEGO PIERŚCIONKA

Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar palca posiadasz, możesz skorzystać z pomocy biżuterii, którą już masz w swojej szkatułce na biżuterię. Wystarczy, że weźmiesz do ręki pasujący Tobie pierścionek i zmierzysz go linijką bądź miarą w najszerszym miejscu. Ważne jest, aby biżuteria miała idealnie okrągły kształt. Dla precyzyjnego określenia średnicy, porównaj pomiar, mierząc go z kilku miejsc. Powtórzenie tej czynności sprawi, że możesz mieć jeszcze większą pewność co do jakości Twoich obliczeń.

JAK ZMIERZYĆ PALEC NA PIERŚCIONEK SUWMIARKĄ?

Kolejnym narzędziem, które pomoże w określeniu wewnętrznej średnicy pierścionka jest suwmiarka. Zasada mierzenia tym urządzeniem jest podobna do używania linijki. Należy korzystać z pierścionka, który jest idealnie okrągły, inaczej wynik będzie sfałszowany. Należy brać miarę z dwóch miejsc, do uzyskania precyzyjnego rozmiaru.

Suwmiarki można także użyć do  bezpośredniego zmierzenia palca. Może się jednak okazać, że taki wymiar bywa niedokładny, ponieważ naciskając metalem na ciało, zmniejsza się wymiar. Chcąc korzystać z suwmiarki nie można zbyt mocno napierać. Lepiej, aby dać sobie milimetr luzu. W odwrotnej sytuacji biżuteria okaże się zbyt ciasna.

WIZYTA U JUBILERA

Najdokładniejszym sposobem na określenie obwodu palca, który pozwoli na wybór odpowiedniej biżuterii jest wizyta u jubilera. Wystarczy zabrać ze sobą pierścionek, który leży idealnie, oraz który odpowiada rozmiarowi palca, na którym będzie noszony. W ten sposób jubiler zmierzy jaką ma średnicę i odpowie na pytanie, w jakim rozmiarze należy kupować biżuterię. Jeśli nie masz żadnego pierścionka, na podstawie którego można określić wymiar, to wystarczy po przymierzać biżuterię w salonie.

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI PIERŚCIONEK ZARĘCZYNOWY?

Zakup pierścionka zaręczynowego to trudne zadanie dla przyszłego Pana młodego. Należy dokładnie wiedzieć jaki rozmiar biżuterii nosi przyszła narzeczona, ponieważ zamiast usłyszeć szczęśliwe tak, można niechcący rozczarować swoją drugą połowę. Jeśli zaręczyny mają być niespodzianką, lepiej nie pytać swojej wybranki jaki rozmiar nosi.

Można spróbować samemu zmierzyć biżuterię, którą wybranka ściąga, np. podczas sprzątania albo kąpieli. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto zaangażować w pomoc mamę albo przyjaciółkę. Takie wyjście do jubilera i wspólne przymierzanie pierścionków, nie będzie wtedy budziło podejrzeń przyszłej narzeczonej.

WAŻNA TABELA

Zamawiając biżuterię przez Internet należy zawsze czytać tabelę z wymiarami. Weryfikacja rozmiaru palca z tym, co oferuje dany producent pozwoli uniknąć sytuacji zakupu zbyt małej, lub dużej biżuterii. Nie powinno się tylko i wyłącznie sugerować rozmiarem jaki zmierzyło się samemu. Może on być wyznacznikiem, ale dokładny wybór musi być skonsultowany z wynikami z tabeli. Zdarza się tak, że rozmiary w różnych sklepach nieco się różnią. Nie powinna być to jednak duża rozbieżność.

KILKA POMOCNYCH WSKAZÓWEK

  • Sznurek bądź nitka do mierzenia palca nie może się rozciągać.
  • Mierz obwód swojego palca rano. Wieczorem może pojawić się niewielka opuchlizna.
  • Palce mogą być grubsze ze względu na zatrzymanie wody w organizmie, ciążę czy wysokie temperatury. Na rozmiar wpływa także zmieniająca się gospodarka hormonalna.
  • Odpowiedni rozmiar pierścionka to taki, który nie zsuwa się z palca oraz taki, który można swobodnie założyć.
  • Palce lewej i prawej ręki różnią się od siebie wymiarem.

Nie wszystkie pierścionki można powiększać i zmniejszać do woli. Przy biżuterii bogatej w kamienie szlachetne, takie zadanie może być problematyczne, nawet dla dobrego fachowca.

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?