Ukoronowaniem męskiej, eleganckiej stylizacji jest z pewnością poszetka. Stanowi ona zwieńczenie reprezentowanego stylu, ale także i klasy. Warto zapoznać się ze sposobami doboru właściwej chustki do garnituru oraz tym jak złożyć poszetkę w kilku krokach. Przedstawiamy składanie poszetki na kilka sposobów, co pozwala wyselekcjonować najbardziej preferowaną metodę na daną okazję. Styl złożenia poszetki rzutuje na charakter całej stylizacji.
Męskie stylizacje zaczęły być wzbogacane o poszetki już w XIX w. Pomimo upływu stuleci, poszetki nie mogą znaleźć miejsca w eleganckim ubiorze współczesnego mężczyzny. Co więcej bywa ona bagatelizowana podczas planowania ubioru na specjalną okazję. Zaskakująca bywa także niewiedza znanych marek odzieżowych na temat różnic występujących pomiędzy poszetką a butonierką. Zatem co to jest poszetka i czym się charakteryzuje?
Mianem poszetki określana jest kwadratowa chusta posiadająca ozdobny wydźwięk o niewielkich rozmiarach. Zatem poszetka nie zastępuje krawatu lub muszki. Można, a nawet trzeba dopasować ją do tych elementów. Najczęściej noszona jest w brustaszy, czyli kieszonce w marynarce, która znajduje się na wysokości klatki piersiowej po lewej stronie. Poszetka bywa mylona z butonierką. Butonierka to z kolei otwór w klapie marynarki, który na specjalne okazje może być przyozdobiony za pomocą skromnych bukiecików, np. podczas ślubu lub studniówki.
Z tego względu butonierka jest zarezerwowana wyłącznie dla ważniejszych okazji, w przeciwieństwie do brustaszy, którą można przyozdabiać także na co dzień za pomocą kolorowych chustek. Wykorzystywanie poszetki w codziennym ubiorze to doskonały sposób na urozmaicenie przygotowanej stylizacji w szczególności przy obowiązującym dress code, dlatego warto nauczyć się jak składać poszetkę. W rzeczywistości jest to bardzo proste, a kilka prób umożliwi szybkie osiągnięcie perfekcji w tej materii.
Poruszając tematykę poszetki należy wspomnieć o pełnionej przez nią funkcji. Bywa nazywana chustką, jednak nie należy przypisywać jej zastosowań tradycyjnej chustki, którą stosuje się do wycierania nowa lub zmywania niespodziewanej plamy. Poszetka stanowi dla osób postronnych i wtajemniczonych wyznacznik obycia w zasadach męskiej elegancji i elementach zdobiących stylizację.
Składanie poszetki do garnituru może odbywać się na kilka sposób. Zostało opracowanych kilka metod i każda z nich posiada swoich zwolenników, którzy chętnie do nich wracają. Jednak w rzeczywistości, doskonałym posunięciem jest, aby chusteczka do garnituru była składana na kilka sposobów, co pozwala na wprowadzenie małej, ale bardzo znaczącej zmiany.
Składanie chusteczki do garnituru może być porównywalne do zawikłanego origami. Dla osób początkujących, które zastanawiają się jak złożyć chustkę do garnituru dedykowane są najłatwiejsze metody, np. styl prezydencki, trójkąt. Na początku swojej przygody można także zdecydować o wykonaniu poszetka puff. Przedstawiamy jak złożyć poszetkę w kilku krokach.
Klasyczne złożenie poszetki określane jest jako jeden z najprostszych sposobów na uzyskanie eleganckiego ułożenia chustki. Składana jest w prostokąt, który posiada szerokość odpowiadającą wymiarowi brustaszy. Następnie jest ona zagina dołu, co pozwala na przypasowanie do głębokości kieszonki. Zalecane jest, aby chustka do garnituru wystawała na około centymetr.
Osoby początkujące mogą spróbować także złożyć poszetkę w trójkąt. Jest to równie prosta metoda, która polega na złożeniu chusteczki po przekątnej. Później należy rogi trójkąta zagiąć do środka. Poszetkę należy ostrożnie włożyć do kieszonki, pozostawiając wystającą trójkątną część.
Jednym z bardziej wymagających złożeń, jednak pozostający wciąż w zasięgu osób początkujących jest podwójny trójkąt. Poszetkę należy złożyć w pół wzdłuż przekątnej, jednak należy jedną połowę o centymetr, co pozwala uzyskać dwa wierzchołki trójkątów. W następnej kolejności należy zagiąć prawy i lewy bok chusteczki do środka. Złożoną chusteczkę należy włożyć do brustaszy, aby z kieszonki wystawał podwójny trójkąt.
Chusteczka do marynarki może wyglądać nadzwyczaj efektywnie przy dążeniu do uzyskania puff. Chusteczkę należy chwycić na środku, a następnie zebrać rogi w garść. Chusteczkę należy włożyć do kieszonki, wsuwając najpierw rogi w dół. Wówczas z brustaszy wystaje chustka przypominająca półksiężyc.
Osoby dążące do uzyskania ekstrawaganckiego charaktery w klasycznych stylizacjach, mogą zdecydować o złożeniu poszetki w dziurawy puff. W tym przypadku także należy chwycić chustkę na środku, ale później część z rogami trzeba zawinąć na dłoń, co pozwala uzyskać specyficzną i pożądaną dziurkę. Przy tej metodzie także należy wsadzać poszetkę rogami w głąb kieszonki.
Bardziej skomplikowane sposoby złożenia poszetki są przede wszystkim dedykowane dla osób, które dążą do podkreślenia ekscentrycznego charakteru ubioru. Subtelność w tworzeniu niedbałego efektu ma za zadanie nacechowanie stylizacji luźnym podejściem do mody i wyglądu.
Pierwszą i najistotniejszą kwestią jest znajomość metod składania poszetki, które pozwalają na nadanie stylizacji nad wymiar eleganckiego charakteru. Równolegle należy skupić się na wyborze właściwej chustki. Chusteczka do marynarki powinna posiadać wymiar 40x40cm lub mniejszy, jednak musi być w kształcie kwadratu. Stojąc przed wyborem poszetki równie ważne jest, aby wykonana była z jak najlepszych materiałów o naturalnym pochodzeniu, np. jedwab lub len.
Alternatywnie można zdecydować się na wybór poszetki wykonanej z poliestru, który musi posiadać bardzo dobrą jakość. W sprzedaży dostępne są poszetki w różnych wzorach i kolorach. Nawet w eleganckich stylizacjach nie trzeba ograniczać się do męskich barw: czerń, szarość lub błękit, z powodzeniem można wybrać poszetkę w kolorze niebieskim, brązowym, białym albo beżowym.
Stosownie do okazji można zdecydować o wyborze poszetki posiadającej różowy, czerwony lub fioletowy kolor. Poszetka o jednolitym kolorze i bez wzoru zawsze dobrze wygląda i jest najlepszym rozwiązaniem dla niezdecydowanych lub nieodważnych osób. Osoby, które chcą wzbogacić stylizację mogą wybrać poszetkę w kratkę, pepitkę, prążki lub we wzór paisley.
Poszetka musi stanowić uzupełnienie całego stroju, tworząc z nim spójna kompozycję. Poszetkę należy dopasowywać do krawata albo muchy i jednocześnie do marynarki. Tworząc stylizację z poszetką należy wybrać jedną z możliwości:
Do smokingu należy wybierać zawsze poszetkę w kolorze białym i od tej zasady nie ma ustępstw, jeżeli celem nadrzędnym jest uzyskanie eleganckiego wyglądu.
Wygląd poszetki należy przede wszystkim dopasować do nadchodzącej okazji. W przypadku codziennych stylizacji, w typie smart casual, obowiązuje o wiele większa swoboda, która pozwala na wybieranie chustek do marynarki w kolorowych barwach i ciekawych wzorach. Z kolei na oficjalne przyjęcia, na których przestrzegany jest dress code tzw. "black tie", trzeba wybrać białą poszewkę, która musi być złożona zgodnie ze stylem prezydenckim.
Z kolei na mniej oficjalne przyjęcia, np. ślub lub studniówkę należy wybrać poszetkę współgrającą z krawatem. Składanie poszetki na ślub powinno umożliwić stworzenie trójkąta lub podwójnego trójkąta. Należy pamiętać, że na szczególne okazje szczególną wagę przykłada się dodatkom stylizacji. W przypadku mężczyzn będzie to niewątpliwe poszetka.
Niewątpliwym atutem chustki do garnituru jest możliwość dopasowania poszetki do posiadanego humoru. Jest to bezdyskusyjnie mały element, jednak posiada on wpływ na charakter całej stylizacji.
Jak wynika z powyższego artykułu, poszetka musi spełniać kilka podstawowych cech. Tuż obok właściwego materiału, wzoru i koloru, należy każdorazowo zwrócić uwagę na to, czy chusteczka jest wyprasowana. Elementem idealnego wizerunku jest dbałość o szczegóły, dlatego niedopuszczalne jest składanie i noszenie pomiętej poszetki. Poszetkę można, a nawet trzeba prasować, jednak przy ustawieniu najniższej temperatury. Podczas prasowania należy pomijać brzegi. Każda chusteczka może posiadać swoje zalecenia odnośnie prania i prasowania, ich przestrzeganie pozwala na zachowanie poszewki w idealnym stanie.
O klasie mężczyzny nie świadczy wyłącznie wygląd, powinien być on obyty w podstawowych pojęciach związanych z modą męską, co pozwoli na niejednokrotne uniknięcie kompromitacji. Najczęściej niewiedza dostrzegalna jest w kwestiach związanych z butonierką. Należy pamiętać, że chusteczka w butonierce nigdy nie występuje, butonierka dedykowana jest wyłącznie dla bukieciku.
W rezultacie nie można zaprezentować komukolwiek jak złożyć chusteczkę do butonierki. Mylenie tych pojęć ma miejsce coraz częściej, dlatego warto korygować pomyłki w konstruktywny sposób. W rezultacie trzy pojęcia: poszetka, butonierka i brustasza powinny być znane każdemu mężczyźnie. Poszetkę mogą wybierać mężczyźni w każdym wieku, nawet Ci najmłodsi, którzy pomimo delikatnej buzi zyskają doniosły i męski wygląd. Miejsce na poszetkę znajduje się także w garniturkach dla niemowlaków i z pewnością warto z tego skorzystać.