Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Sposoby na czkawkę. Jak się pozbyć czkawki?

Czkawka naprawdę może zmęczyć, przerwać ważne wystąpienie i wprawić w zakłopotanie, ale na szczęście w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Na szczęście skuteczne sposoby na czkawkę mogą pomóc szybko ją zlikwidować. Czasami jednak, przewlekła i uporczywa czkawka może być objawem poważniejszej choroby – w takich wypadkach warto skonsultować ją z lekarzem. Jak można poradzić sobie ze czkawką w kilka minut?

Czym jest czkawka?

Zanim zastosuje się sposoby na czkawkę, warto dowiedzieć się czym dokładnie jest czkawka i czemu się pojawia. Czkawkę, czyli mimowolne, powtarzające się skurcze przepony, może powodować podrażnienie nerwów rozciągających się od szyi do klatki piersiowej. Taki stan rzeczy może być efektem wielu codziennych sytuacji, w tym zbyt szybkiego jedzenia i połykania powietrza. Może ją powodować również guma do żucia, palenie, jedzenie lub picie zbyt szybko i w za dużej ilości. Czkawka może być również przyczyną poważniejszych kwestii zdrowotnych takich jak np.  udary mózgu, guzy mózgu, uszkodzenie nerwu błędnego lub nerwu przeponowego. Czkawkę powodują również niektóre leki, szkodliwe opary, lęk stres – na szczęście występują one znacznie rzadziej. U niemowląt czkawka może być związana z płaczem, kaszlem, niewłaściwą techniką picia z piersi, złym podaniem butelki z mlekiem lub refluksem żołądkowo-przełykowym.

Domowe sposoby na czkawkę

Czkawka rzadko stanowi powód do niepokoju, ale może być uciążliwa i męcząca. Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się czkawki – od wstrzymania oddechu po wypicie szklanki wody. Niektórzy za skuteczne uważają nagłe i nieoczekiwanie przestraszenie osoby, którą męczy czkawka. W przypadku ciężkich lub przewlekłych czkawek, których nie wyleczy się za pomocą domowych sposobów na czkawkę z pomocą przychodzą zabiegi medyczne, farmakologia, znieczulenie w celu zablokowania nerwu przeponowego oraz chirurgiczne wszczepienie stymulatora elektronicznego do nerwu błędnego. Operacja w celu wyłączenia nerwu przeponowego jest leczeniem ostatecznym. W przypadku większości osób czkawka zwykle zatrzymuje się sama.

Właściwa technika oddechu – doskonały sposób na czkawkę

Czasami wystarczy prosta zmiana metody oddychania lub postawy. To właśnie ona może skutecznie rozluźnić przeponę, a co za tym idzie – zakończyć czkawkę.

Aby spróbować zatrzymać czkawkę za pomocą tej metody należy skupić się na powolnym, rytmicznym oddychaniu. Trzeba wdychać powietrze powoli licząc do pięciu, a następnie wykonać powolny wydech trwający również około pięciu sekund.

Drugim sposobem na czkawkę jest wstrzymanie oddechu. Aby pozbyć się szybko czkawki warto wziąć duży łyk powietrza i postarać się przytrzymać go od 10 do około 20 sekund. Powietrze należy wypuszczać powoli, unikając gwałtownych wdechów i wydechów.  Jeśli czkawka nie minie – czynność powtarzać kilka razy.

Dobrym sposobem na czkawkę jest również metoda stosowana w przypadku ataków paniki. Polega ona na umieszczeniu papierowej torby śniadaniowej na ustach i nosie i powolnym wdychaniu i wydychaniu powietrza, opróżniając i napełniając torbę. Uwaga! Nie powinno się stosować w tym celu torby wykonanej z plastiku i innych sztucznych materiałów – musi być papierowa.

Ucisk klatki piersiowej, ciągnięcie za język i manewr Valsala

Dobry sposób na czkawkę (również tę „pijacką”) to przyłożenie kolan do klatki piersiowej i przytrzymanie ich w takiej pozycji przez około dwie minuty. Aby metoda ta okazała się skuteczna, należy pochylić się do przodu, dzięki czemu ciężar ciała naturalnie spowoduje nacisk na przeponę i zatrzyma jej drgania.

Dobrym sposobem na czkawkę, który jest znany prawie każdemu z dziecięcych lat jest zatrzymanie oddechu i próba wykonania wydechu przy zaciśniętym dłońmi nosie i jednocześnie zamkniętych ustach. Ta technika to inaczej manewr Valsala.

Ciągnięcie za język, chociaż wydaje się dziwne, może powstrzymać męczącą czkawkę. Ciągnięcie czystymi dłońmi za język stymuluje nerwy i mięśnie umieszczone w gardle. Aby zastosować tę technikę wystarczy chwycić czubek języka i delikatnie pociągnąć go raz lub dwa do przodu.

Pozostałe sposoby na czkawkę

To jeszcze nie wszystko! Sposobów na czkawkę jest tyle ile powodów, które ją wywołują. Aby pożegnać się z długotrwałą, męczącą czkawką można jeszcze zastosować specjalny chwyt. Należy wywrzeć nacisk dłońmi na miejsce, w którym przepona oddziela brzuch od płuc (jest to miejsce poniżej końca mostka). Można również sięgnąć po sprawdzoną metodę walki z czkawką i zatkać nos podczas połykania wody. Z męczącą czkawką może poradzić sobie również szklanka lodowatej wody lub picie letniej wody przez szmatkę lub ręcznik papierowy. Ssanie kostki lodu stymuluje górny nerw błędny i może powstrzymać rytmiczne czkanie. Pocieranie skóry na karku również może stymulować nerw przeponowy.

Niezależnie od techniki, po którą się sięgnie należy pamiętać, że bardzo często czkawka ustępuje sama, gdy tylko człowiek przestaje się na niej koncentrować. Może okazać się, że rozwiązanie krzyżówki lub odcinek ulubionego serialu poradzi sobie z czkawką lepiej niż inne, nawet najbardziej wymyślne sposoby na czkawkę. Aby zapobiec jej występowaniu można również działać prewencyjnie. Typowym przypadkom czkawki, które nie są wywołane stanem chorobowym, lecz są związane ze stylem życia można zwykle zapobiec. Aby zredukować w przyszłości możliwość wystąpienia czkawki można spróbować jeść mniejsze porcje posiłków i spożywać je wolniej, dokładnie żując każdy kęs. Czkawkę mogą powodować bardzo ostre potrawy - warto zatem zrezygnować z ostrego chilli lub sosu tabasco.

Najlepszym sposobem na tzw. pijacką czkawkę jest natomiast ograniczenie ilości wypijanego alkoholu i unikanie picia w nadmiarze napojów gazowanych. Warto również trenować techniki relaksacyjne, które w głównej mierze opierają się na kontrolowaniu oddechu. Medytacja polega na zmniejszeniu napięcia i stresu poprzez świadomy oddech - poza zaletą wynikającą z poprawą swojego samopoczucia, można tym sposobem skutecznie zapobiec nawrotom pojawienia się czkawki. Na szczęście czkawka jest niegroźna - zarówno dla dorosłych jak i niemowląt. W przypadku pojawienia się czkawki można spokojnie przeczekać jej napad lub skorzystać z opisanych, skutecznych metod na powstrzymanie czkawki.

CZYTAJ TEŻ Jak zneutralizować zapach czosnku?

Wróć

Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?