Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Kuchnia polska

Kuchnia polska – przepisy na tradycyjne dania

To nieprawda, że aby skosztować pysznych dań, musisz udać się w daleką podróż. Historia kuchni polskiej jest naprawdę długa i widać w niej wpływy z różnych zakątków świata. Dlatego polskie dania również zachwycają różnorodnością oraz niepowtarzalnym smakiem. Potrawy mięsne, pierogi na słono i słodko, przepisy kuchni polskiej na rozgrzewające zupy – nawet największy niejadek znajdzie tu coś dla siebie. Dowiedz się, jak gotować zgodnie z polską tradycją sprawdź poniższe przepisy kuchni polskiej!

Tradycyjne polskie dania

Obecnie wraca moda na tradycyjne potrawy. Kluski, żurek, kapusta kiszona, pierogi, ciasto drożdżowe czy kiszone warzywa znów zaczynają królować na polskich stołach.

Kotlety mielone z młodymi ziemniakami i mizerią

Kuchnia polska znana jest z prostoty, która wcale nie oznacza, że dania są mniej smaczne. Wręcz przeciwnie – połączenie dobrze doprawionego mięsa z młodymi ziemniakami i mizerią potrafi naprawdę zachwycić. Taki obiad świetnie sprawdzi się w letnie popołudnie! Kotlety mielone oraz ziemniaki są sycące, za to mizeria ze świeżych ogórków ma orzeźwiający smak.

Schab pieczony w rękawie

Tradycyjna kuchnia polska znana jest z dań mięsnych, w których główną rolę odgrywa wieprzowina. Nie chodzi tu wyłącznie o kotleta schabowego. Bardziej wyszukany, ale i pracochłonny jest schab pieczony w rękawie. Dlatego pojawia się na polskich stołach raczej podczas świąt czy specjalnych okazji.

Nie musi tak jednak być – jeśli masz nieco więcej czasu, możesz podać go na niedzielny obiad (np. z ziemniakami i kapustą, posypany majerankiem). Z pewnością będzie ciekawą alternatywą dla klasycznego schabowego. Do wyboru masz różne wersje tego dania. Jedną z nich jest tradycyjny schab ze śliwką, który rozpieszcza kubki smakowe połączeniem kruchego mięsa i lekko słodkiego smaku owoców.

Przepisy na pierogi

Ponadto kuchnia polska znana jest na całym świecie z pysznych pierogów, które mogą mieć zarówno wytrawne, jak i słodkie nadzienie. Polskie pierogi z kapustą i grzybami, kaszą gryczaną lub owocami? Możesz faszerować je różnymi składnikami, tworząc sycące dania na polski obiad (w wersji mięsnej lub wegetariańskiej) albo deser z sezonowymi owocami i słodkim sosem.

Pierogi z pieczoną soczewicą, kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami zajmują ważne miejsce na wigilijnym stole. A może by tak nieco zmienić ten przepis oraz przygotować takie, które oprócz kapusty i grzybów zostaną wypełnione soczewicą? Nasiona roślin strączkowych, do których zalicza się soczewica (a także groch, również często pojawiający się w polskiej kuchni), znane są z wysokiej wartości odżywczej. Dlatego dania na obiad z ich dodatkiem świetnie sprawdzają się w przypadku osób będących na diecie wegetariańskiej (choć nie tylko, bo pokochają je też mięsożercy).

Pierogi z rabarbarem i truskawkami

Ponadto tradycyjna kuchnia polska słynie również z pierogów podawanych na słodko. Do ich przygotowania najlepiej wykorzystywać sezonowe owoce. Latem mogą być to truskawki, których smakiem można cieszyć się tylko przez krótki okres (choć zawsze i z nich kompot – przypomni on smak lata w chłodne, jesienne dni). Ich orzeźwiający smak doskonale komponuje się z rabarbarem, na którego sezon jest równie krótki.

Tradycyjne polskie zupy

Tradycyjne potrawy to nie tylko wieprzowina, drób, makowiec, kasze z różnymi dodatkami, leniwe pierogi czy kluski lane. Polska kuchnia słynie również z zup, m.in. barszczu lub rosołu. A jeśli nie chcesz ich w kółko gotować, ciekawą alternatywą może okazać się zupa ziemniaczana!

Żurek z kiełbasą i jajkiem

Żurek z białą kiełbasą i jajkiem to często pierwsze danie serwowane na Wielkanoc. Od niego zaczyna się świąteczne śniadanie. Ze względu na to, że jest smaczny oraz pożywny, warto przygotowywać go również na co dzień. Ciekawostka – choć żur uznaje się za rodzime danie, to jego obecność wśród tradycyjnych polskich potraw można zawdzięczać Białorusinom, a także Czechom.

Zupa ziemniaczana

Barszcz czerwony, żurek czy rosół to nie jedyne zupy polskie, które doskonale sprawdzają się zarówno jako obiad, jak i kolacja. Równie pyszna, choć może nieco mniej znana, jest zupa ziemniaczana (inaczej kartoflanka). Jak sama nazwa mówi, do jej przygotowania potrzebne są przede wszystkim ziemniaki, które łączy się m.in. z boczkiem, cebulą, tymiankiem i czosnkiem. Co ciekawe, taka zupa pojawia się w menu różnych kuchni światowych. W zależności od regionu podawana jest z parówką, papryką, grzybami lub bez żadnych dodatków.