Trudno uwierzyć, że owoce kiwi, tak wszechobecne w naszych sklepach, weszły na europejskie rynki dopiero w latach 70. XX wieku.
Te niewielkie brązowo zielone owoce obfitujące w witaminę C stały się w pewnym momencie najczęściej kupowanym owocem, szczególnie w dużych miastach. Dzisiaj bogactwo owocowych stoisk nęci rozmaitością gatunków i kolorów, a kiwi wiedzie wśród nich prym.
Zobacz też: CZY MOŻNA JEŚĆ KIWI W CIĄŻY?
Kiwi, czyli agrest chiński to owoc aktinidii charakteryzującej się kilkoma zróżnicowanymi gatunkami. Wszystkie owoce są jadalne, ale nie wszystkie równie smaczne. Te najsmaczniejsze, użytkowe rosną w Chinach w sposób naturalny, dziki i od dawien dawna są tak stosowane. Tak naprawdę odmiany, które zawojowały świat powstawały w wyniku upraw i świadomej hodowli prowadzonej w Nowej Zelandii od pierwszych lat XX wieku. I to stamtąd trafiły do oferty handlowej już w 1959 roku. Roczna produkcja tego owocu przekracza 1/2 mln ton.
Zobacz też: ZIELONY KOKTAJL Z MELISY, KIWI I GRUSZKI
Kiwi to roślina, która wegetuje w postaci pnącza o zdrewniałych pędach z czerwonymi krótkimi włoskami. W warunkach hodowlanych, pełnej uprawy w ciepłym klimacie rośnie bardzo szybko. Pędy w okresie jednego roku osiągają już grubość kciuka, a całość przypomina winorośl. Liście kiwi mają kształt jajowaty o długości ok. 20 cm, również pokryte czerwonymi włoskami.
Kiwi można też wyhodować w warunkach domowych, ale trwa to o wiele dłużej niż w hodowli otwartej. Sadzonki rośliny zakwitną dopiero po 3 latach po ich zasadzeniu. Najpierw pojawiają się białe kwiaty, które przekształcą się w owoce podobne swoich wyglądem do agrestu, to dlatego kiwi nazywa się często chińskim agrestem. Owoce kiwi, aby osiągnąć pełną dojrzałość potrzebują ok. 5 miesięcy.
Po spopularyzowaniu hodowli kiwi w Nowej Zelandii również w innych krajach zwrócono uwagę na aspekt komercyjny uprawy. W produkcji tych owoców przodują aktualnie Włochy, Nowa Zelandia, Chile, Grecja, Japonia, Stany Zjednoczone i Chiny, państwo z którego roślina ta się wywodzi. W Chinach kiwi rośnie przede wszystkim w terenach górzystych, w górnym biegu rzeki Jangcy.
Zobacz też: GDZIE I JAK ROSNĄ BANANY?