Ile kalorii ma masło orzechowe? Z czym je jeść? Poznaj sprawdzone przepisy
Masło orzechowe ma wielu zwolenników, ale również i przeciwników. Jeśli nie wiecie z czym je jeść, podrzucamy Wam kilka pomysłów zarówno w słodkich, jak i pikantnych połączeniach.
Jakie ma właściwości masło orzechowe?
Masło orzechowe wyrabiane jest zwykle z orzeszków ziemnych, jednak spotkamy również produkowane z migdałów, pistacji czy orzechów nerkowca. O produkcie tym krąży wiele mitów, z którymi już teraz warto się rozprawić. Większość ludzi uważa, że jest bardzo kaloryczne, co może wpływać na naszą sylwetkę i wagę.
Owszem, orzechy same w sobie mają dużo kalorii i zawierają sporo tłuszczów. Trzeba jednak pamiętać, że są to tłuszcze nienasycone, a więc takie, które skutecznie pomagają nam zwalczyć tkankę tłuszczową i są źródłem energii. W naszej wątrobie zachodzi szybka β-oksydacja kwasów tłuszczowych, dzięki czemu nie gromadzą się one w postaci tkanki tłuszczowej.
Najważniejszymi spośród kwasów tłuszczowych zawartych w maśle orzechowym są: kwas oleinowy, linolowy i słonecznikowy. Pierwszy z nich zapobiega między innymi rozwojowi miażdżycy oraz chorób serca, a drugi może zapobiegać nowotworom oraz miażdżycy.
Masło z orzechów arachidowych jest również cennym źródłem białka i błonnika, przez co jest doskonale sprawdza się jako składnik diety sportowców, a także wegetarian oraz wegan. Odpowiednia ilość białka w organizmie redukuje wolne rodniki. Orzechy dostarczają także m.in. witaminy z grupy B, witaminę A oraz witamina E. Znajduje się w nich również żelazo i kwas foliowy, usprawniający funkcjonowanie układu trawiennego i nerwowego, a także magnez i potas.
Pierwszy z pierwiastków poprawia pamięć i koncentrację, a drugi reguluje ciśnienie krwi. Co ciekawe, orzechy ziemne sprzyjają wytwarzaniu serotoniny w organizmie, co nie tylko zmniejsza apetyt, ale także wpływa na poprawę naszego nastroju. Mamy uczucie sytości, a dodatkowo przyśpiesza przemianę materii, co pomaga w odchudzaniu i osobom dbającym o linię.
Zobacz też:
GRYCZANKA Z OWOCAMI I MASŁEM ORZECHOWYM
Masło orzechowe - kalorie i wartości odżywcze
100 g masła orzechowego zawiera ok. 595 kcal. Zawartość tłuszczu to 49 g, jednak trzeba pamiętać, że kwasy tłuszczowe nasycone to tylko 6,8 g. Najwięcej znajduje się tutaj kwasu oleinowego - ok. 27 g. Mamy tutaj również bardzo korzystne proporcje między białkami i węglowodanami - 25 g białka oraz niecałe 20 g węglowodanów. Taki skład zapewnia nam dostarczenie wielu składników odżywczych, których potrzebujemy w codziennej diecie.
Warto jednak pamiętać, żeby nie przekraczać dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka, które wynosi dwie łyżki dziennie.
Jak wybrać najlepsze masło orzechowe?
Przekonanie, że masło orzechowe tuczy może wynikać z tego, że na sklepowych półkach pojawia się wiele produktów, w których występuje duża ilość cukru, a mała ilość orzechów. Pamiętajmy więc by wybierać produkty pozbawione cukrów, oleju palmowego oraz innych dodatkowych składników, które niekoniecznie będą dla nas zdrowe.
Masło orzechowe powinno składać się z przetartych
orzechów ziemnych oraz niewielkiej ilości oleju roślinnego. Unikajmy też produktów, które wytworzone zostały z solonych orzechów. Sięgajcie po masła, w których jest 90, a nawet 95% zawartości orzechów.
Masło orzechowe - z czym jeść?
Najpopularniejszym sposobem na jedzenie masła są oczywiście kanapki. Jednak jest wiele osób, którym nie smakuje sam chleb z masłem, dlatego często oprócz masła dają na pieczywo dżem albo pokrojone
banany. Masło orzechowe równie dobrze komponuje się z grzankami, krakersami, paluszkami czy waflami ryżowymi. To oczywiście nie jedyne zastosowanie masła w kuchni.
Możemy go używać do pieczenia ciast, ciasteczek czy do naleśników. Świetnie nadaje się do wszelkich kremów do ciast, a nawet do marynat czy sosów. Co ciekawe, niektórzy wolą smak masła w nieco bardziej oryginalnych połączeniach, jak np .na kanapce z pomidorem. Jeśli nie wiecie, z czym jeść masło orzechowe, specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka przepisów - masło orzechowe w słodkiej i nieco pikantniejszej odsłonie.
Przepisy z masła orzechowego
Jak już wspomnieliśmy masło orzechowe doskonale komponuje się z kanapkami czy naleśnikami na słodko. Warto jednak je wykorzystać również do innych potraw.
- Kasza jaglana z jagodami, masłem orzechowym i owocami.
Taka potrawa jest idealnym pomysłem na śniadanie - daje nam sporą dawkę energii i składników odżywczych. Czego potrzebujemy?
- szklanka ugotowanej kaszy,
- łyżka masła orzechowego,
- 3 łyżeczki mleczka kokosowego,
- kilka borówek amerykańskich,
- duża łyżka jagód,
- łyżka płatków migdałowych,
- 2 orzechy włoskie,
- kilka truskawek,
- 1 banan.
Masło orzechowe mieszamy z mleczkiem kokosowym, a następnie dodajemy do kaszy. Na kaszę wrzucamy wszystkie owoce i posypujemy posiekanymi orzechami oraz płatkami migdałowymi. Gotowe!
- Ciasteczka z masła orzechowego.
Coś dla osób, które są na diecie bezglutenowej. Ich przygotowanie nie zabiera dużo czasu ani pieniędzy. Potrzeba tylko kilku produktów, by przygotować ten pyszny deser.
- pół szklanki masła orzechowego z kawałkami orzechów
- pół łyżki brązowego cukru
- 1 jajko
- 1 ¼ szklanki płatków owsianych, bezglutenowych
- pół łyżeczki sody oczyszczonej.
Na początku do miski wkładamy masło orzechowe oraz cukier. Ubijamy przy pomocy miksera na puszystą masę. Wbijamy jajko, a następnie dodajemy płatki owsiane i wszystko mieszamy. Blachy do pieczenia (taka porcja wychodzi zwykle na 2 blachy) wykładamy papierem. Z powstałego ciasta formujemy niewielkie kulki, umieszczamy je na blaszce i lekko spłaszczamy. Blachę umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 180°C i pieczemy przez ok. 8 minut, by nabrały lekko brązowego koloru.
Odrobina pikanterii
Jeśli nie lubicie masła w wersji słodkiej, warto zrobić ją w wersji pikantnej. Polecamy szczególnie różnego rodzaju pasty oraz sosy do mięs. Jeśli chcecie zrobić pikantną pastę z masła orzechowego, mamy dla Was pyszny przepis. Możecie wykorzystać ją do zapiekania mięs, ale także warzyw. Co potrzebujemy do wykonania takiej pasty?
- 4 łyżki masła orzechowego
- sok z 1 cytryny lub limonki
- ostra papryczka chilli
- 1,5 łyżki miodu (może być gryczany lub spadziowy)
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- łyżka octu jabłkowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 garści natki pietruszki
- ok. 2 łyżeczek pieprzu
- odrobina soli
Pietruszkę oraz papryczkę chilli drobno siekamy. Czosnek przeciskamy przez praskę. Do miski przekładamy masło orzechowe i dodajemy wszystkie składniki, a następnie dokładnie mieszamy. Taką pastą możemy np. natrzeć kurczaka przed lub w trakcie pieczenia.
Zobacz też:
PUDDING CHIA Z MASŁEM ORZECHOWYM I OWOCAMI