Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Kiedy siać trawę?

Piękny i zadbany trawnik to ozdoba ogrodu i powód do dumy dla właściciela. Kompozycje z barwnych traw mogą z powodzeniem rywalizować z rabatami kwiatowymi.

W poniższym artykule odpowiadamy na pytania dotyczące zakładania i pielęgnacji trawnika, krok po kroku prowadzimy po całym procesie wysiewania murawy i przedstawiamy najbardziej efektowne gatunki traw ozdobnych. Dowiedz się zatem, jak prawidłowo siać trawę.

KIEDY NAJLEPIEJ SIAĆ TRAWĘ?

Teoretycznie trawniki można zakładać przez cały okres wegetacyjny. Ogrodnicy uważają jednak, że najlepiej robić to od połowy kwietnia do początku maja. To odpowiedni termin ze względu na umiarkowaną temperaturę i dużą wilgotność podłoża. Kolejny optymalny czas wysiewu to jesień – między połową września i października. Niestety, istnieje szansa, że rośliny nie zdążą się przygotować do nadchodzącej zimy, zwłaszcza jeśli pojawią się niespodziewane wczesne przymrozki.

W lecie też oczywiście można spróbować zasiać trawnik, ale wysokie temperatury mogą bardzo utrudnić właściwą pielęgnację wschodzących roślin. Konieczne jest wtedy częste podlewanie.

TRAWNIK OZDOBNY CZY UŻYTKOWY?

Zanim jednak zasiejesz trawnik, powinieneś podjąć decyzję, czy ma to być trawnik ozdobny czy użytkowy.

Trawnik ozdobny, charakteryzuje się idealnie gładką szmaragdową powierzchnią, którą tworzą trawy o liściach wąskich i delikatnych – mietlice i kostrzewy. Trawa musi być dokładnie i regularnie strzyżona, żeby pospolite trawy i szerszych liściach nie miały szansy się rozwinąć. Trawnik ozdobny nie jest odporny na zadeptanie i łatwo ulega uszkodzeniu. Trzeba o niego dbać regularnie i starannie go pielęgnować.

Nasiona na trawnik ozdobny są droższe niż na trawnik użytkowy, a uzyskanie imponującego rezultatu jest długim i żmudnym procesem. W przypadku trawnika ozdobnego niezwykle ważne jest idealne przygotowanie gruntu – każda niedoskonałość terenu będzie od razu widoczna na nisko strzyżonej trawie.

Mniej urodziwy, ale zdecydowanie bardziej funkcjonalny, jest trawnik użytkowy. W jego przypadku potrzebujemy nasion życicy trwałej i innych szerokolistnych traw. Dobrze utrzymany trawnik użytkowy wytrzyma gry, bieganie, jazdę rowerkiem, grille i inne „ogrodowe” czynności. Trawnik użytkowy jest też bardziej odporny na okresowe zaniedbania. Nasiona przeznaczone na ten rodzaj trawnika są tańsze, rosną szybciej i mają mniejsze wymagania. Ze względu na szybki wzrost – niezbędne jest regularne koszenie.

PRZYGOTOWANIE TERENU POD TRAWNIK

Przed przystąpieniem do siewu istotne jest odpowiednie przygotowanie terenu przeznaczonego pod trawnik. W idealnym układzie między przygotowaniem gleby a siewem należy zachować przynajmniej 3-miesięczny odstęp. Dlatego najlepiej przygotować grunt pod trawnik na jesień. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,5-6,5, dlatego gleby zbyt kwaśne należy na wapniować, gleby gliniaste rozluźnić piaskiem, a piaszczyste nawieźć kompostem.

Ziemię należy oczyścić z kamieni, cegieł i śmieci. Pniaki i korzenie drzew, które mogą przyczynić się do późniejszego rozwoju grzybów, trzeba usunąć. Następnie zlikwiduj chwasty i zabezpiecz ziemię przed ich ponownym rośnięciem np. opryskami środkiem chwastobójczym.

W kolejnym etapie przystąp do wyrównania terenu. Ziemię pod trawnik trzeba przekopać – jeśli powierzchnia terenu, na którym pracujesz jest duża – wynajmij kultywator mechaniczny. Bardzo istotne jest dokładne kruszenie powstałych przy przekopywaniu grud ziemi – pozwoli to uniknąć tworzenia się górek i dołków na trawniku. Można to zrobić, rozdeptując je stopami, lub przy użyciu wideł czy łopaty. Na koniec należy udeptać powierzchnię ziemi i wyrównać ją grabiami.

Przed siewem warto jeszcze rozważyć zamontowanie automatycznego systemu nawadniania lub siatki chroniącej przed kretami.

DOBÓR MIESZANKI NASION

Trawa może pochodzić z nasion lub z gotowej darni z rolki. Trawnik z darni uzyskuje się szybciej. Jednak trawnik z wysiewu jest tańszy, poza tym masz większą kontrolę nad składem mieszanki. Nie ma idealnej mieszanki, która zawsze się sprawdzi. Dobiera się ją pod indywidualne potrzeby (trawnik ozdobny czy użytkowy) oraz pod cechy posiadanego ogrodu: np. czy jest zacieniony, nasłoneczniony, a gleba gliniasta czy piaszczysta.

Przykładowy skład mieszanki na trawnik użytkowy: życica trwała, tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, mietlica pospolita.

JAK SIAĆ?

Jeśli gleba nie została zasilona nawozem przed zimą, należy to zrobić najpóźniej tydzień przed wysiewem nasion. Dzień wysiewu powinien być pogodny, bezwietrzny, o umiarkowanej temperaturze. Gleba powinna być sucha z wierzchu, ale wilgotna w głębi.

Odpowiednia ilość nasion to między 35 a 50 gramów na 1 metr kwadratowy. Zbyt mała dawka spowoduje, że trawnik będzie rzadki, a zbyt duża - może doprowadzić do zgorzeli siewek. Nasiona rozsiewa się nabierając garść do ręki, następnie rozsypuje się je z rozmachem po powierzchni ziemi. Wysiew powtarza się w tym samym miejscu raz w jednym, raz w drugim kierunku. To tak zwany ruch krzyżowy. Można też skorzystać z siewnika ogrodowego. Jeśli siejesz trawnik samodzielnie, zmieszaj nasiona z piaskiem. To ułatwi równomiernie rozprowadzenie nasion na ziemi i pozwoli uniknąć dziur w murawie. Na zakończenie należy łagodnie zagrabić powierzchnię trawnika grabiami do trawy. Na czas wzrostu roślin dobrze jest ustawić na obsianym obszarze odstraszacze ptaków.

PIELĘGNACJA MŁODEGO TRAWNIKA

Siewki pojawiają się od 7 do 21 dni po wysiewie. W tym czasie do wzrostu potrzebują one wody. Jeśli więc przez dłuższy czas nie spada deszcz, należy podlać trawnik. Na tym etapie jest to ostrożny zabieg konewką z bardzo drobnym sitem. Nie powinno się puszczać mocniejszego strumienia wody, gdyż zniszczyłby on ułożenie nasion.

Kiedy trawa osiągnie wysokość ponad 10 cm, trzeba ją skosić po raz pierwszy.  Ostrza kosiarki muszą być ostre, a rośliny należy skrócić tylko o same czubki liści. Zanim trawnik będzie w pełni gotowy do użytkowania może minąć nawet 12 miesięcy. Po tym czasie trawnik osiągnie dojrzałość i można w pełni zacząć się nim cieszyć.

UZUPEŁNIANIE UBYTKÓW W TRAWNIKU

Zdarza się, że na nowo założonych trawnikach występują różne ubytki. Mogą być one spowodowane nierównym kiełkowaniem, zbyt gęstym lub zbyt rzadkim obsianiem, chorobami wywołanymi nieodpowiednim przygotowaniem podłoża, złymi warunkami pogodowymi, brakiem wody lub składników odżywczych.

Ubytki w trawniku można naprawić na dwa sposoby: dosianiem trawy lub przeszczepem zdrowej darni z innego, mniej widocznego miejsca. W obu przypadkach najważniejsze są odpowiednie warunki: duża wilgotność gleby i sprzyjająca rośnięciu temperatura.

Aby dokonać przeszczepu darni, wykop łopatą i usuń obumarły fragment trawnika. Następnie przekop i spulchnij glebę widełkami. Umieść przeszczepioną z innego miejsca darń i ubij ją. Po jakimś czasie łata powinna się przyjąć a blizny w murawie zarosnąć. Dziurę pozostałą po wycięciu przeznaczonej na łatę murawy można obsiać.

Żeby dosiać brakujący fragment trawnika, spulchnij porażoną powierzchnię widłami ogrodowymi i zagrab, usuwając resztki roślinne. Wysiej nasiona w ilości 30 gramów na metr kwadratowy i zabezpiecz miejsce przed ptakami.

TRAWY OZDOBNE

Trawy ozdobne z reguły są mało wymagające, występują w wielu odmianach kolorystycznych, gęsto rosnąc, tworząc w ogrodzie piękne, barwne pióropusze. Z powodzeniem mogą więc konkurować z kwiatami.

Niektóre gatunki traw ozdobnych rozrastają się na boki i są mocno ekspansywne. W konsekwencji mogą zaszkodzić innym roślinom w ogrodzie. Jeśli chcesz zapobiec zbytniemu rozrośnięciu się rośliny, przy sadzeniu należy ograniczyć obszar, który trawa będzie mogła zająć korzeniami. Można to zrobić z pomocą folii preforowanej.

Inne trawy jak miskant olbrzymi, proso rózgowe czy trawa pampasowa osiągają pokaźne wysokości. Mogą więc służyć za imponujące solitery albo za oryginalny żywopłot. Trawy ozdobne są też odpowiednie do obsadzania mniej estetycznych miejsc w ogrodzie jak kompostownik, czy zbiorniki na wodę.

Pielęgnacja traw posadzonych w odpowiednich dla nich warunkach glebowych i klimatycznych jest bardzo prosta. Najczęściej sprowadza się ona do przycięcia na wiosnę suchych kęp.

Popularne rodzaje traw ozdobnych:

  • Rozplenice – średniej wysokości kępy z puchatymi kotkami na końcach
  • Miskanty – wysokie trawy z kolorowymi piórami na szczytach
  • Turzyce – średniej wysokości trawy, z płaskimi, ozdobnymi liśćmi
  • Kostrzewy – niskie, okrągłe kule z cienkimi, ozdobnymi liśćmi
  • Trawy bambusowe – kępiaste, o charakterystycznych liściach bambusa

TRAWY PAMPASOWE – WYSIEW I UPRAWA

Te trawy to najbardziej popularna, a jednocześnie najbardziej wymagająca odmiana traw ozdobnych. Osiąga imponujące rozmiary i jest znana przede wszystkim z okazałych, puszystych kwiatostanów. Kwitnie jesienią - od września do listopada. Żeby osiągnąć swój majestatyczny wygląd, trawa pampasowa musi być posadzona w odpowiednich warunkach – w ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, bogata w składniki odżywcze i lekko kwaśna.

Trawa pampasowa zawiązuje nasiona późną jesienią w pierzastych kwiatostanach na szczytach pędów. Do siewu nadają się wyłącznie zdrowo wyglądające, duże, suche nasiona – dlatego warto korzystać z zaufanych źródeł i kupować od renomowanych producentów.

Ze względu na miejsce pochodzenia, trawa pampasowa jest wrażliwa na niskie temperatury. Siejąc trawę w Polsce, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Nasiona należy umieścić w inspekcie, w specjalnym podłożu będącym mieszanką ziemi kompostowej, torfu i piasku. Odpowiednia pora siania wypada między marcem a początkiem maja. Nasiona kiełkują przez około 2-3 tygodnie w temperaturze około 20 stopni. Należy je regularnie, delikatnie podlewać i wietrzyć. Siewki z 3-5 listkami można rozsadzić do osobnych doniczek. Młode rośliny w pierwszym roku nie pozostawiamy na zimę na dworze, dopiero w następnym roku możemy wysadzić podrośnięte trawy pampasowe na stanowisko docelowe.

Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Gazetka NETTO