Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak ładnie złożyć serwetki?

Składanie serwetek na stół - sposoby na składanie serwetek

Dekoracja stołu to przede wszystkim piękna zastawa i eleganckie dodatki, w tym odpowiednio złożone serwetki. Tradycja składania serwetek sięga drugiej połowy XIX wieku. To właśnie wtedy rozpoczęto produkcję papierowych i materiałowych serwetek. Nie trzeba było długo czekać, żeby pierwsze osoby zajęły się tworzeniem małych dzieł sztuki, jak ówcześnie nazywano pięknie złożone serwetki.

Swój największy rozkwit składanie serwetek papierowych osiągnęło w 1880 roku, kiedy przy okazji rewolucji przemysłowej organizowano mnóstwo wystawnych i ekskluzywnych posiłków. Sprawdź jak w efektowny sposób nakryć stół i położyć serwetki.

Zobacz też: JAK SZYBKO POSPRZĄTAĆ POKÓJ

Składanie papierowych serwetek

już w 1861 roku w Anglii wydano poradnik, który opisuje składanie serwetek krok po kroku. Duża część obecnych wzorów oparta jest na pomysłach zamieszczonych w tej książce, bądź jest ich dokładną kopią.
Składanie papierowych serwetek to nieodłączny element każdej okolicznościowej imprezy. Z misternie ułożonymi serwetkami spotkamy się nie tylko na obiadkach u babci, ale także w każde lepszej restauracji.
Swoja ogromną popularność papierowe serwetki zawdzięczają temu, że są wyjątkowo tanie i jednorazowe. Po użyciu wystarczy je po prostu wyrzucić. Ze względu na to, że wykonuje się je z papieru, nie zanieczyszczają środowiska, dlatego też można je stosować bez większych wyrzutów sumienia.


W obecnych czasach serwetki dostępne są w wielu wzorach i kolorach co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność sprawiając, że są funkcjonalną a zarazem niezwykle uroczą ozdobą każdego stołu. Pomysły na składanie serwetek są naprawdę liczne, a sama sztuka wcale nie jest trudna. Wystarczy postępować wedle wskazówek. Poznaj sprawdzone sposoby na składanie serwetek, które ozdobią nie tylko wigilijny czy komunijny stół.

Zobacz też: UŁOŻENIE SZTUĆCÓW - WYŻSZA SZKOŁA SAVOIR-VIVRE 

Jak ładnie złożyć serwetki?

Istnieje wiele pomysłów na atrakcyjne złożenie serwetek. Prawdziwi mistrzowie prześcigają się w wymyślaniu niesamowitych kompozycji. Co prawda dojście do perfekcji wymaga długiej drogi, bólu i wyrzeczeń, ale nie trzeba od razu być najlepszym, żeby zrobić coś atrakcyjnego. Każdy z nas już po kilku próbach jest w stanie wykonać najbardziej popularne, piękne wzory, takie jak:
• kieszonka
• choinka
• wachlarz
Zaprezentujemy te sposoby składania serwetek bardziej szczegółowo.

Choinka

Serwetka złożona w choinkę to idealny motyw, by udekorować świąteczny, wigilijny stół. Do jej wykonania potrzebujemy tylko zielonej, kwadratowej serwetki o boku długości około 40 cm. Składamy ją na pół i później jeszcze raz na pół. Następnym krokiem jest zagięcie do środka wszystkich warstw tkaniny w taki sposób, aby ich robi były od siebie oddalone o równe odległości.

Następnie odwróć serwetkę na drugą stronę tak, by ścięty wierzchołek znajdował się na górze. Chwytamy delikatnie za lewe skrzydło i zaginamy do środka. Powtarzamy ruch z drugiej strony. Naszą choinkę należy następnie wywinąć na drugą stronę i odwinąć wolne rogi. Wszystkie wierzchołki, oprócz pierwszego, wsuwamy pod spód. Każdą kolejną serwetkę składamy w identyczny sposób.

Kieszonka

Serwetka złożona w kieszonkę to podstawa każdej restauracji. Złożenie takiej serwetki wcale nie jest trudne. Do wykonania kieszonki potrzebujemy kwadratowych serwetek o boku minimum 30 cm. Składamy je dwukrotnie "na lewą" stronę, tak by wzorek (jeśli jest) znajdował się wewnątrz. Pierwszą warstwę zaginamy po skosie tak, by zostawić około 1cm przerwy na każdym boku.

Powtarzamy ten krok jeszcze dwa razy i obracamy serwetkę na drugą stronę. Zaginamy rogi na wysokości 2/3 długości boku i składamy do wewnątrz. Powinny na siebie głęboko nachodzić. Odwracamy naszą serwetką i cieszymy się przygotowaną własnoręcznie kieszonką na sztućce.

Zobacz też: JAK USUNĄĆ PLAMY Z TRUSKAWEK 

Wachlarz

Przygotowujemy kwadratowe serwetki o boku co najmniej 30 cm. Składamy ją na pół i zaczynając od krótszego boku powstałego prostokąta, zaczynamy składać w harmonijkę. Około 1/3 pozostawiamy luźne. Obracamy serwetkę i składamy ją na pół. Przytrzymując harmonijkę składamy drugą część serwetki tak, by powstał trójkąt. Obracamy serwetkę ponownie i przytrzymując jedną ręką złożoną harmonijkę, drugą zaginamy mały fragment serwetki w kierunku wcześniej stworzonego trójkąta. Będzie to nasza podstawa. Przytrzymujemy ją mocno i rozkładamy wachlarz.
Można też składać serwetki w stożek i układać dekoracje z dwóch serwetek. Eleganckie serwetki do doskonały pomysł na dekorację stołu. Możemy sięgnąć też po serwetki materiałowe lub użyć serwetek flizelinowych. Pamiętajmy, że stół to jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu, warto więc postarać się, by wyglądał naprawdę pięknie. Możemy składać serwetki na różne okazje. Składanie serwetek papierowych na stół to proste i przyjemne zadanie. Przy okazji możemy się też zrelaksować - składanie serwetek to prawie origami.

Wróć

Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie srebra
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak układać naczynia w zmywarce?