Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie pralki octem domowymi sposobami (krok po kroku)

Czyszczenie pralki to czynność, którą trzeba wykonać od czasu do czasu. Nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego wielu ludzi narzeka m.in. na problemy z nieprzyjemnym zapachem ubrań. Problemem jest tutaj brak wystarczającej wiedzy, ponieważ wystarczy zastosować czyszczenie pralki octem, aby pozbyć się kamienia i przywrócić urządzeniu dawny blask. Jak dokładnie przeprowadzić ten proces i o czym pamiętać?

Domowe sposoby czyszczenia pralki octem

Wykorzystanie octu do czyszczenia pralki jest idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na odkamienieniu wnętrza urządzenia. Dlaczego używamy właśnie octu? Ponieważ to świetny naturalny środek redukujący kamień i usuwający nieprzyjemny zapach. Ocet często wykorzystywany jest jako środek bakteriobójczy i czyszczący. Wystarczy od czasu do czasu użyć octu do pralki, aby uniknąć powstania grzyba wewnątrz bębna, co jest częstym zjawiskiem, gdy pralka nie jest regularnie czyszczona.

Sam proces czyszczenia jest niezwykle prosty i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy do komory na proszek wlać szklankę octu i włączyć funkcję "puste pranie". Proporcje octu są również zależne od wagi ubrań. Jeśli pierzemy około 7 kg, powinniśmy wykorzystać mniej więcej 100 ml octu, natomiast przy mniejszych porcjach np. 3 kg - wystarczy 50 ml. Ocet można również dolewać w miejsce płynu do płukania, szczególnie jeśli mamy problem z żółtymi plamami na ubraniach. Żółknięcie często pojawia się na białych elementach garderoby, a za jego powstawanie odpowiada m.in. pot. Ocet zmiękczy i rozjaśni wszystkie ubrania, na których wystąpiły wspomniane żółte plamy. Octu możemy również używać w pielęgnacji gumowych elementów pralki. Wystarczy zmoczyć nim trochę szmatkę i przetrzeć odpowiednie miejsca.

Poza tym popularne jest także czyszczenie pralki sodą. Soda to kolejny naturalny środek czyszczący, który skutecznie eliminuje brud i zarazki. Czyszczenie przy użyciu sody przeprowadzamy na podobnej zasadzie co przy użyciu octu. Jeśli chodzi o proporcje, to do pojemnika na proszek wsypujemy 3/4 szklanki sody i uruchamiamy pranie z "pustym bębnem". Sporą zaletą sody jest fakt, że nie jest szkodliwa dla organizmu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, jest czyszczenie pralki na przemian sodą i octem - przy użyciu tych dwóch środków, znacznie przedłużymy żywotność naszego sprzętu.

Dlaczego w pralce gromadzi się kamień?

Idealnie byłoby, gdyby pralka czyściła się sama, bez potrzeby używania dodatkowych środków. Jednak tak nie jest i sporadycznie trzeba poświęcić kilka minut, na jej konserwację. Dlaczego w pralce powstaje kamień? Przyczyną jest wysoka temperatura wewnątrz bębna, połączona z twardą wodą. W skład kamienia wchodzą związki wapnia i magnezu, które osadzają się w podatnych miejscach. Najczęściej osad wapienny można zauważyć na filtrze i grzałce pralki. Pozostawiony sam sobie rozwinie się i po czasie uszkodzi pralkę. Będziemy więc zmuszeni do wymiany poszczególnych części lub zakupu całkiem nowego urządzenia. Wiele osób zastanawia się, dlaczego po jakimś czasie eksploatacji pralki, ubrania nie są już tak białe, jak na początku. Zamiast bieli, można zaobserwować delikatny odcień szarego koloru. Winą jest właśnie osad kamienny, który podczas prania wnika we wszystkie elementy garderoby. Dlatego też tak ważne jest stosowanie wspomnianego octu i sody oczyszczonej.

Poza octem i sodą, czasami wykorzystuje się również kwasek cytrynowy. Najczęściej znaleźć go można w opakowaniu 20 gramowym. Zaleca się, aby pralkę czyścić przy użyciu 120 g takiego kwasku, co oznacza, że musimy kupić sześć opakowań. Kwasek wsypujemy do zbiornika na proszek i uruchamiamy standardowe pranie w 90 stopniach. Jeśli dawno nie czyściliśmy bębna, to możemy połączyć kwasek cytrynowy z sodą oczyszczoną - dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty.

Jak często przeprowadzać proces odkamieniania? Zaleca się, aby robić to przynajmniej raz na 2 miesiące. Idealnie, jeśli oczyścimy pralkę raz w każdym miesiącu. Po zakończeniu czyszczenia trzeba wywietrzyć urządzenie, uchylając drzwiczki i wysuwając pojemnik na proszek.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?