Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć rdzę z metalu?

Rdza jest jedną z najczęstszych usterek, które dotykają różnego rodzaju metalowych przedmiotów. Choć sama w sobie nie jest groźna, to narastając może powodować poważne uszkodzenia, które ostatecznie doprowadzą do całkowitego zniszczenia przedmiotu. W zależności od przedmiotu taka sytuacja może być naprawdę niebezpieczna, dlatego należy regularnie kontrolować powierzchnie narażone na rdzewienie. Ale czym tak naprawdę jest rdza, oraz jak ją skutecznie usunąć?

Czym dokładnie jest rdza?

Rdza to warstwa produktów utleniania się metali oraz ich stopów. Jest ona niejednolita oraz powstaje w warunkach wilgoci czy też podczas kontaktu z podłożem zawierającym tlenki i wodorotlenki żelaza. Proces rdzewienia metali nazywa się korozją. Obecność soli zwykle zwiększa prędkość rdzewienia. Mając odpowiednio dużo czasu, wody i tlenu korozja może ostatecznie doprowadzić do całkowitego rozpadu metalu. Czym usunąć rdzę z metalu?

Sposoby na skuteczne usunięcie rdzy

Czym usunąć rdzę? Istnieje wiele skutecznych sposobów oraz substancji oraz pomogą w zlikwidowaniu rdzy. Są to sposoby oraz substancje domowe, ale i również nieco bardziej wyspecjalizowane. Oto kilka ze sposobów na usunięcie rdzy:

Soda oczyszczona

Odrdzewianie domowym sposobem można zacząć od sody oczyszczonej. Jest to jedna z kilku substancji których można użyć do usunięcia rdzy. Aby to osiągnąć należy wymieszać pewną ilość sody z odrobiną wody. Ważne jest, aby osiągnąć roztwór o konsystencji pasty. Tak powstałą substancję należy rozprowadzić po zardzewiałej powierzchni. Po kilkunastu minutach rdza powinna już łatwo zejść.

Ocet spożywczy 

Kolejnym środkiem, który może pomóc w usunięciu rdzy jest zwykły ocet spożywczy. Co więcej odrdzewianie octem może być bardzo skuteczne i mało inwazyjne. Zardzewiały przedmiot należy umieścić w naczyniu wypełnionym octem. Rdza powinna być w całości zanurzona w occie. Po umieszczeniu przedmiotu w occie należy odczekać 24 godziny. Po tym czasie przedmiot należy wyjąć i w razie potrzeby doczyścić na przykład druciana gąbką.

Kwasek cytrynowy

Sposób usuwania rdzy za pomocą kwasku cytrynowego jest podobny jak w przypadku octu. Wystarczy rozpuścić kwasek w wodzie, a w powstałym roztworze umieścić przedmiot z rdzą. Po wyjęciu przedmiotu rdzy już nie powinno być, a jeżeli został jakieś resztki, to należy je doczyścić drucianą gąbką. Istnieje mankament w związku z tym sposobem. Kwasek cytrynowy może powodować odbarwienie lub zniszczenie farby, dlatego też powinno się unikać czyszczenia ze rdzy przedmiotów pokrytych farbą. 

Cola

Na przestrzeni lat powstało wiele legend dotyczących możliwości usuwania rdzy za pomocą tego napoju. Jak się okazuje, legendy te wcale nie są przesadzone! Aby usunąć rdzę za pomocą coli należy zamoczyć w niej zardzewiały przedmiot. Czas moczenia powinien trwać od jednej do nawet kilku godzin. Co ciekawsze, najczęściej okazuje się, że im tańszy jest napój użyty do odrdzewiania tym okazuje skuteczniejszy. Jest to dosyć nietypowy sposób, ale jak najbardziej skuteczny.

Preparaty sklepowe

Na rynku dostępnych jest cały szereg różnego rodzaju specjalnych preparatów, które przeznaczone są do usuwania rdzy. Można je znaleźć w większości sklepów budowlanych, a sposób ich działania zależy już od konkretnego środka. Przed stosowaniem tego typu preparatów należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Warto też zwrócić uwagę na jakich powierzchniach nie wolno stosować specyfiku, gdyż przeoczenie takiej informacji może skutkować trwałym uszkodzeniem przedmiotu. 

Piaskowanie 

W przypadku dużych przedmiotów, które trzeba odrdzewić domowe sposoby stają się bardzo czasochłonne. Alternatywą dla domowych sposobów oraz sklepowych preparatorów jest piaskowanie. Usługa ta jest wykonywana przez wyspecjalizowane firmy. Piaskowanie sprowadza się do użycia specjalnego urządzenia, które wyrzuca z dyszy ziarenka piasku z dużą prędkością. Piasek uderzając w rdzę zrywa ją. Jest to bardzo skuteczny sposób, jednak wymaga specjalistycznego sprzętu i odpowiednich warunków pracy.

Wiertarka + szczotka

W przypadku stosunkowo dużych elementów o nieregularnym kształcie odpowiednim wyborem może okazać się wiertarka oraz specjalna ściernica szczotkowa. Moc porządnej wiertarki oraz ściernica w zupełności wystarczą do oczyszczenia metalu ze rdzy. Warto jednak pamiętać, że inwazyjne metody jak ściernica czy nawet papier ścierny mogą pozostawić na powierzchni metalu ślady po czyszczeniu. Dlatego też tych sposobów nie można stosować w każdym przypadku. 

Wróć

Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć smar?
Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć smar?