Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Śmierdząca pralka? Zobacz jak zdezynfekować pralkę

Ubrania, które wyjmujemy z pralki, powinny mieć przyjemny i świeży zapach. Niestety często zdarza się, że zamiast tego wyciągamy z pralki śmierdzące pranie. Też masz ten problem? Twoja pralka wydaje brzydki zapach, który osiada na Twoich ubraniach, a Ty nie wiesz dlaczego i jak sobie z tym poradzić? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiemy Ci jak sobie poradzić sobie z problemem śmierdzącej pralki oraz gdzie szukać przyczyny.

Dlaczego z pralki wydobywają się nieprzyjemne zapachy?

Zanim przejdziemy do tego jakie są sposoby na śmierdzącą pralkę, warto znaleźć przyczynę tej sytuacji. Jeśli znajdziesz przyczynę i się jej pozbędziesz, ryzyko powrotu brzydkiego zapachu znacznie zmaleje. Pamiętaj, że dodając środków zapachowych pozbywasz się tylko problemu na krótki czas. Smród za pewne wróci ze zdwojoną siłą, jak tylko pachnący preparat wyparuje.

Powodów śmierdzącej pralki może być kilka, jednak najczęściej spotykanym jest fakt, że mało kto przestrzega zaleceń producenta. Zarówno jeśli chodzi o pielęgnację pralki jak i  używanie preparatów do prania i płukania. Przypomnij sobie czy czytałeś instrukcję do pralki lub etykietę na zakupionym proszku lub płynie? Jeśli nie, czas to zmienić !

Co powoduje, że pralka śmierdzi?

  • Stosowanie dużej ilości detergentów nie spowoduje, jak mogłoby się wydawać, że ubrania będą lepiej doprane i pachnące. Stosując nieodpowiednią ilość preparatów uniemożliwiamy ich dokładne wypłukanie z przewodów i bębna pralki, a więc pozwalamy na to by się tam gromadziły Między zalegającymi resztkami płynów i proszków zachodzą reakcje chemiczne, przez które powstaje brzydki zapach.
  • Przepełnienie pralki. Nawet jeśli zastosujemy odpowiednią ilość środków do prania i płukania, a pralka będzie przeładowana, to nie będzie możliwości, aby woda w całości wypłukała detergenty, więc ryzyko, że znów osiądą w zakamarkach pralki jest bardzo duże.
  • Pranie w zbyt niskich temperaturach. W tym przypadku znów preparat nie ma możliwości całkowitego rozpuszczenia. Zaleca się, aby co jakiś czas prać w temperaturze 90stopni. Temperatura pozwoli również na zabicie bakterii, które mogły się nagromadzić i powodować, że z Twojej pralki śmierdzi.
  • Brak pielęgnacji i czyszczenia pralki. Często wydaje nam się, że sam fakt prania powoduje, że pralka automatycznie się wyczyści i nie będzie wydawała śmierdzących zapachów pleśni, lub stęchlizny. Niestety tak się nie dzieje. A więc robić jak pralka śmierdzi? Zadbaj o to by ją wyczyścić ! Sposoby, znajdziesz poniżej.
  • Zamykanie pralki tuż po praniu, to kolejny powód śmierdzącej pralki.

Znasz już powody, dla których Twój sprzęt śmierdzi, więc możesz zadbać o to, by nie popełniać tych błędów i dzięki temu odzyskasz piękne, pachnące świeżością ubrania.

Jak zdezynfekować pralkę i przywrócić jej neutralny zapach?

Są różne sposoby, aby pozbyć się problemu śmierdzącej pralki. Zanim jednak zdecydujesz się, który sposób chcesz wykorzystać musisz zacząć od "rozebrania" pralki i umycia zakamarków, do których na co dzień nie zaglądasz.

Po pierwsze trzeba wyjąć dozownik, do którego wsypujesz/wlewasz detergenty. Pojemnik można zamoczyć w kupionym środku do czyszczenia pralki lub w wodzie z octem lub sodą.

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie filtra, który bez względu na model pralki znajduje się na samym dole, z przodu. Filtr trzeba opróżnić i wyczyścić. Na koniec zajrzyj pod gumowe uszczelki, bez obaw można je dość mocno wygiąć. Zobaczysz, że można tam znaleźć różne "skarby" (pieniądze, skarpetki, pleśń itp.), które również są przyczyną śmierdzącej pralki.

Jeśli zebrała się pleśń, warto namoczyć chusteczkę wybielaczem i dokładnie przetrzeć. Jeśli pleśń nie chce zejść, można namoczyć szmatkę wybielaczem i pozostawić ją, przyłożoną do pleśni na ok 30minut. Po tym czasie wystarczy już tylko przetrzeć, a pleśń bez problemu zejdzie.

Domowe sposoby na śmierdzącą pralkę:

  • ocet - pomoże usunąć zapach orz kamień z pralki. Wystarczy do dozownika na proszek wlać niecałą szklanką i włączyć cykl prania na 90stopni.
  • soda - jeśli nie chcesz, aby zapach octu unosił się po całym domu zastosuj sodę, która ma podobne działanie. Wsyp do pojemnika na proszek niepełną szklankę i włącz pranie na 90stopni.
  • kwasek cytrynowy - 1/4 szklanki kwasku wsyp do pojemnika i również włącz program 90stopni.

Domestos do pralki?

Jeśli domowe sposoby nie pomogą, można również wykorzystać wykorzystać do dezynfekcji pralki domestos, który świetnie poradzi sobie z przykrym zapachem i kamieniem. Pamiętaj o tym, że domestos do pralki wlewamy bezpośrednio do bębna, a nie do pojemnika na detergenty ! Cykl z domestosem również ustaw na 90 stopni.

W sklepach można znaleźć również kompleksowe preparaty, które są przeznaczone do czyszczenia pralek. Preparaty usuwają kamień, resztki detergentów oraz brud. Zapewniają odkażenie oraz odświeżenie pralki. Większość środków tworzy tzw. "warstwę ochronną", która zapobiega ponownemu osadzaniu się kamienia oraz chroni przed korozją.

Masz już odpowiedź na pytanie dlaczego pralka śmierdzi oraz poznałeś sposoby na śmierdzącą pralkę. Unikaj popełniania podanych wyżej błędów, dbaj o regularną dezynfekcję pralki, a będziesz miał gwarancję, że Twoje ubrania będą pachnące, a z pralki nie poczujesz już brzydkiego zapachu.

Wróć

Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak rozciągnąć buty?
Jak usunąć żywicę z ubrania? Prosty poradnik
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak rozciągnąć buty?
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak usunąć zapach stęchlizny?