Tropikalne, kolorowe owoce przez wiele osób podziwiane są w sklepach, a także na straganach podczas podróży do dalekich krajów. Choć wyglądają bardzo atrakcyjnie, to nie wszyscy są chętni na to, aby poznać ich smak. W polskich sklepach coraz częściej można spotkać nieznane produkty. Stałe miejsce na półkach zajęło liczi chińskie. Tropikalny owoc o niepowtarzalnym wyglądzie, pod swoją brązowo-czerwoną skórką ukrywa niesamowity, słodko-kwaśny miąższ. Jak należy obrać liczi, aby cieszyć się jego smakiem?
Zobacz też: JAK JEŚĆ OWOC PAPAJA
Drzewa liczi pochodzą z rejonu Kambodży, Filipin, Wietnamu i Chin - państw znajdujących się w południowo-wschodniej Azji. Choć ten region jest największym producentem liczi na świecie, to uprawa rośliny możliwa jest także w wielu innych krajach, które charakteryzują się ciepłym klimatem. Liczi rozprzestrzeniło się na wiele tropikalnych rejonów, więc można je spotkać także na Karaibach, w Tajlandii, Republice Południowej Afryki i nie tylko. Rozwój transportu sprawił, że owoce dostępne są także w supermarketach i sklepach na terenie prawie całego świata. Warto więc skorzystać z tego przywileju i skosztować nieco nowości.
Liczi jest rośliną długowieczną, uprawianą od wielu lat. Drzewa osiągają nawet 10 metrów wysokości. Szacuje się, że roślina mająca 5 lat, jest wstanie wytworzyć około 500 owoców, a dwudziestoletnie drzewo ponad 4000. Na drzewach, bardzo gęstych od liści, pojawiają się pięknie pachnące, drobne kwiaty o barwie żółtozielonkawej. Owoce zebrane są w gronach liczących do 20 sztuk. Dojrzałe liczi charakteryzuje się różowo-czerwoną, kruchą i chropowatą skorupką. Ich kształt jest kulisty lub jajowaty. Pod wierzchnią warstwą owocu znajduje się soczysty miąższ – to jadalna część, odznaczająca się białym, szklistym kolorem. W centrum liczi umieszczona jest podłużna pestka, której nie należy jeść.
Przy zakupie, warto zwrócić szczególną uwagę na kolor skorupki. Jeżeli jest ona ciemna i matowa – oznacza to, że owoc jest przejrzały lub przez długi czas przechowywany był w chłodni. W temperaturze pokojowej liczi zaczyna psuć się po około 2-3 dniach, jednak niektóre odmiany mogą być przechowywane w odpowiednim pomieszczeniu nawet do 10 tygodni. Zbyt wczesne zerwanie z drzewa może sprawić, że nie będą one wystarczająco słodkie i smaczne. W przeciwieństwie do niektórych zdrowych smakołyków, liczi dojrzewa wyłącznie na drzewie. Warto więc wybierać owoce o różowo-czerwonym odcieniu.
Zobacz też: JAK POKROIĆ I JEŚĆ MELONA
Skórka, którą otoczony jest owoc, jest bardzo cienka, dlatego obranie nie powinno sprawiać problemu. Czynność możemy porównać do pozbywania się skorupki z jajka ugotowanego na twardo. Opuszkami palców wystarczy chwycić za odstający ogonek i pociągnąć za niego w ten sposób, aby razem z nim odszedł kawałek chropowatej skórki. Po wykonaniu tego kroku, każdy kolejny fragment niejadalnej warstwy będzie zdecydowanie łatwiejszy do obrania. W przypadku gdy liczi jest twarde, możemy pomóc sobie nożem – wystarczy delikatnie naciąć i podważyć skórkę, a później zdjąć ją palcami.
Po obraniu owocu ze skórki, przechodzimy do długo oczekiwanego momentu, jakim jest skosztowanie zdobytej słodkości. Należy pamiętać, że miąższ jest koloru białego – jeżeli środek ma żółte zabarwienie oznacza to, że owoc się zepsuł.
W środku liczi znajduje się pestka, która posiada delikatnie toksyczne właściwości, więc nie powinniśmy jej rozkrawać. Owoc można włożyć bezpośrednio do buzi, zjeść sam miąższ i pozbyć się pestki. Drugą opcją jest oddzielenie jadalnej części od pestki za pomocą nożyka.
Liczi, to bogate źródło witaminy C, B6, E i K. Warto spożywać je w wersji surowej, a także jako dodatek do lodów, gofrów czy sałatek. Z gotowanych owoców można zrobić domowe przetwory – soki, syropy i dżemy.