Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak odetkać zapchaną toaletę? Sprawdzone sposoby na niedrożny sedes

Jak odetkać zapchaną toaletę? Skuteczne sposoby na zatkaną toaletę

Niedrożna toaleta uniemożliwia normalne korzystanie z łazienki. Ze względu na różne typy zatorów, sedes przepchać można kilkoma metodami. Chcesz wiedzieć, jak odetkać zapchaną toaletę przy użyciu domowych środków? Poznać sposoby na to, jak z zatorami radzą sobie profesjonaliści i co pozwoli uniknąć niedrożnej instalacji WC w przyszłości? Dowiedz się tego z artykułu!

Zobacz też: JAK NAPRAWIĆ CIEKNĄCĄ SPŁUCZKĘ W WC

Zatkana toaleta – co może być przyczyną zatoru?

Problem ze spuszczaniem nieczystości z toalety wywołuje wiele czynników. Jednym z nich może być brak prewencyjnego przepychania rur. Osadzające się w kanalizacji włosy, papier i inne materiały, z którymi nie radzi sobie spuszczana ze spłuczki woda, wkrótce wpłynąć mogą na niedrożność WC. Można wymienić kilka przyczyn, które wywołują zatkany kibel i uniemożliwiają normalne korzystanie z łazienki. Są to przede wszystkim:

  • zbyt duża ilość papieru toaletowego: zalegający w kanalizacji papier toaletowy, którego nagromadzona ilość może powodować zapchany kibel i trudności w jego normalnym użytkowaniu,
  • spuszczanie w toalecie środków higienicznych, które powinny być utylizowane w koszu na śmieci,
  • niedostateczne ciśnienie wody wypuszczanej przez spłuczkę, przez co zapchana toaleta nie może zostać odetkana samoistnie, a zator stopniowo się powiększa,
  • niesprawna hydraulika: stare rury, które sprzyjają osadzaniu się nieczystości,
  • wieloletnie zaniedbania, w tym przede wszystkim brak prewencyjnego czyszczenia kanalizacji.
Już pierwsze oznaki zatoru powinny być niepokojące. W przypadku całkowitej niedrożności rur, mamy do czynienia nie tylko z problematycznym korzystaniem z WC, ale także nieprzyjemnym zapachem wydostającym się z muszli. Niekiedy dochodzić może także do wylewania się z niej wody, co dodatkowo sprzyja namnażaniu się zarazków. Zobacz, jak odetkać toaletę wykorzystując domowe środki takie jak soda oczyszczona czy płyn do mycia naczyń.

Zobacz też: JAK SEGREGOWAĆ ODPADY? 

Przepychanie toalety - sprawdzone sposoby jak usunąć zator

Gdy zatka się sedes, w pierwszej kolejności podjąć się warto domowych sposobów udrażniania instalacji. Tych jest kilka, a przepychanie toalety nie jest tak skomplikowanym procesem, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, w przypadku niewielkich problemów z WC, drożność sedesu uzyskać można bez wzywania fachowca. Co zrobić z zatorem w kanalizacji? Poznaj domowe sposoby na to, jak odetkać toaletę, udrożnić odpływ i pozbyć się uciążliwego problemu!

Jak odetkać toaletę sodą oczyszczoną?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na odzyskanie drożności rur jest próba wyczyszczenia ich mieszanką sody oczyszczonej i kuchennego octu. Oto, jak odetkać kibel przy ich pomocy: wystarczy, by na początek do WC należy wsypać kilka łyżek sody. Następnie proszek zalać należy octem – może być to nawet cała butelka.

Mieszanka zacznie się pienić, czym nie trzeba się przejmować. Po dotarciu do zatoru, na powierzchni wody pojawią się drobne nieczystości. Sodę i ocet powinno się zostawić w muszli na około 20-30 min. Po tym czasie należy spuścić wodę i sprawdzić, czy działanie przyniosło efekt. Jeśli nie – czynność należy powtórzyć.

Niedrożny sedes potraktuj gorącą wodą

Bywa, że zator w WC tworzy się w wyniku osadzania tłustych środków czyszczących do toalet. W tym wypadku pomocna może okazać się gorąca woda – jak przepchać kibel w tym wypadku? Na kuchence postaw garnek i napełnij go wodą. Gotuj ją tak długo, aż doprowadzisz do wrzenia. Następnie odczekaj 5-10 minut, aby woda delikatnie ostygła i dodaj do niej sporą ilość płynu do naczyń.

Tak przygotowany wywar wlej do muszli klozetowej obserwując, czy poprawiła się drożność rur. Ta metoda przepychania WC wymaga, by powtórzyć ją kilkukrotnie, aż do rozpuszczenia zatoru. Warto jednocześnie pamiętać, że sprawdzi się ona tylko w określonych typach niedrożności i najczęściej wtedy, gdy rura zapchana została niedaleko od muszli klozetowej.

Udrażnianie toalety przepychaczem sanitarnym

Istnieje także mechaniczny sposób na to, jak odetkać toaletę i usunąć problematyczną niedrożność. Do tego potrzebny jednak będzie specjalny sprzęt – chodzi o przepychacz sanitarny. Można go kupić w większości sklepów ze środkami czystości, dlatego nie powinieneś mieć problemu z jego znalezieniem, jeśli nie masz go w domu. Wystarczy, by przepychacz włożyć do muszli klozetowej, tak by gumowa nakładka szczelnie przylegała do ścianek toalety.

Następnie wykonywać należy intensywne ruchy w górę i w dół, nie przejmując się „zassaniem” nakładki – jest to konieczne. Gumowa przepychaczka do rur wytwarza w ten sposób ciśnienie, które popycha zator w głąb instalacji. Przy intensywnym poruszaniu i odpowiednim ułożeniu sprzętu, można łatwo poradzić sobie z niedrożnością. Przyda się też sprężyna do przepychania toalet lub zwykły druciany wieszak na ubrania.

Zobacz też: JAK USUNĄĆ RDZĘ Z METALU 

Przepychanie toalety wieszakiem do ubrań

Zdeterminowani mogą skorzystać z jeszcze jednego sposobu na zatkane WC. W tym celu do rury kanalizacyjnej włożyć trzeba będzie… wieszak do ubrań. Nie chodzi jednak o drewniane czy plastikowe modele tego akcesorium, a o wieszaki wykonane z drutu. Wystarczy go rozłożyć i wepchnąć w odpływ - aby odetkać zapchany sedes, musisz w miarę możliwości rozprostować wieszak, a następnie włożyć go do toalety tak daleko, jak to możliwe.

W przypadku, gdy zator stworzył się w niewielkiej odległości od odpływu, masz szansę na jego usunięcie. Pamiętaj, by do przepychania rur wieszakiem użyć rękawic ochronnych – zwiększy to higienę pracy. po skończonej pracy musisz też pozbyć się pozostałości, a muszlę wyczyścić płynem do dezynfekcji.

Chemiczne środki działające na zapchany kibel

W domu możesz skorzystać też z chemicznych preparatów do udrażniania rur takich jak Kret (Kret nie ma sobie równych!). Mogą mieć one różną postać – od mocno żrących proszków, poprzez niewielkie granulki, aż do specjalnych żeli docierających do zatoru.

Aby dowiedzieć się, jak odetkać WC z wykorzystaniem określonego produktu, wystarczy przeczytać etykietę. Wymieniono na niej, jak dużo środka umieścić należy w toalecie, a także na jak długo trzeba go w niej pozostawić. Zwykle po okresie oczekiwania trzeba spuścić wodę ze spłuczki i sprawdzić, czy działanie przyniosło efekty, a zatkany kibel został udrożniony.

Jak odetkać toaletę, gdy domowe metody nie pomagają?

Problem zapchanej muszli klozetowej tworzy bardzo niekomfortową sytuację. Jeśli mimo usilnych starań domowe metody zawodzą, wówczas odetkanie toalety powierzyć można specjalistom. Tak zwane „pogotowie hydrauliczne” zajmuje się usuwaniem trudno dostępnych zatorów, nawet jeśli te znajdują się daleko w rurach kanalizacyjnych.

Pierwszym z profesjonalnych sposobów na to, jak odetkać zapchaną toaletę jest wykorzystanie spirali do udrażniania rur. Ręczne, bądź elektroniczne wprawianie w ruch sprężyny sprawia, że ta obija się o ściany kanalizacji, a gdy napotka zator – uderza w niego i delikatnie go przesuwa, aż do całkowitego udrożnienia przewodu. Specjaliści korzystać mogą także ze profesjonalnych środków chemicznych. Ich moc działania znacznie przewyższa tą, jaką cechują się preparaty dostępne w sklepach, a przez to metoda ta ma większą skuteczność.

Usuwanie zatoru może być czasochłonne, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie ma uniwersalnej metody na naprawę niedrożnej kanalizacji, stąd przy zapchanym WC trzeba kierować się zasadą prób i błędów. Pamiętaj jednocześnie, że dzięki regularnemu czyszczeniu toalety możesz zapobiec powstawaniu problemów w przyszłości. Jeśli domowe sposoby udrożnienia rur nie działają – wezwij fachową pomoc!

Zobacz też: CZYM UMYĆ KABINĘ PRYSZNICOWĄ?

Wróć

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?