Jak wysuszyć i uratować zalany telefon?
Lato to pora roku, w której o przypadkowe zalanie lub zamoczenie telefonu nietrudno. Basen, plaża, napoje w plecaku – to wszystko stanowi zagrożenie dla tego urządzenia. Na szczęście, błyskawiczna reakcja i kilka ważnych czynności mogą uratować telefon przed trwałym zniszczeniem. Jest to dość istotne, ponieważ gwarancja producenta zazwyczaj nie obejmuje bezpłatnej naprawy zalanych części telefonu, a koszt serwisu może być podobny do zakupu nowego smartfona.
Zobacz też:
JAK ZROBIĆ ETUI NA TELEFON
Telefon wpadł do wody – co dalej?
Jeśli okazało się, że smartfon wpadł do wody, pierwszym najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na jego dalsze funkcjonowanie jest czas. Im dłużej telefon przebywa pod wodą tym gorzej dla jego wnętrza - kontakt z wodą zawsze niekorzystnie wpływa na sprzęt elektroniczny. Warto pamiętać, że nowoczesne modele smartfonów są wodoodporne – niemniej jednak wiele telefonów nadal nie jest zabezpieczonych przez działaniem H2O. Jeśli telefon nie jest wodoszczelny, kontakt z wodą może uszkodzić wyświetlacz i działanie płyty głównej. Po szybkim wyjęciu telefonu z wody, trzeba go wyłączyć (jeśli sam się nie wyłączył).
Nawet jeśli telefon nadal działa, wyłączenie sytemu może uniemożliwić zwarcie obwodów. Następnym krokiem jest usunięcie baterii (dotyczy to telefonów, które mają taką opcję). Jeśli udało się wyjąć baterię, trzeba ją odłożyć w suche i ciepłe miejsce. Takie działanie chroni przed zwarciem i nieodwracalnym uszkodzeniem. W większości przypadków to nie sama woda niszczy urządzenie, a zwarcie, które następuje w zetknięciu się przewodów elektrycznych z wilgocią. Jeśli smartfon to umożliwia – należy go rozebrać na jak najmniejsze elementy - wyjąć kartę sim, obudowę, baterię itp. Pamiętajmy też, że kontakt z wilgocią powoduje korozję metalu. Jeśli telefon miał przez długi czas kontakt z wodą, nawet jego wodoszczelność nie gwarantuje, że nie będziemy narażenie na koszt naprawy, a ten może być naprawdę wysoki.
Zobacz też:
ZERO WASTE - CO TO ZNACZY?
Sprytne patenty na osuszenie zalanego telefonu
Kolejną, dość trudną kwestią jest próba usunięcia z telefonu jak największej ilości wody. Jeśli nasz telefon miał kontakt z wodą, oprócz przetarcia aparatu suchą szmatką, można podjąć się próby wytrząśnięcia z niego resztek wilgoci. Dobrym pomysłem na osuszenie telefonu jest wykorzystanie spreju ze sprężonym powietrzem. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ długotrwałe narażenie telefonu na działanie strumienia powietrza z puszki może doprowadzić do zamrożenia natryskiwanej powierzchni. Dobrze jest wysuszyć w ten sposób głośniki, slot na kartę sim, wejście na końcówkę ładowarki, głośniki i wejście na słuchawki.
Postępowanie w przypadku zalania telefonu:
- Wyłączenie urządzenia
- Rozłożenie go na jak najmniejsze części
- Wyjęcie karty pamięci i karty SIM
- Wytrząśnięcie resztek wody
- Użycie sprężonego powietrza/suszarki do włosów
- Pozostawienie telefonu na co najmniej 48 godzin do tygodnia bez prób włączania
- Sprawdzenie czy gwarancja producenta obejmuje przypadki zalania
Płyny wchodzą w reakcję z elektroniką, co może skutkować nieodwracalnymi zmianami i trwale uszkodzić telefon. Pamiętajmy, że włączony telefon przewodzi prąd, dlatego po kontakcie z wodą nie powinien być włączany aż do całkowitego odparowania wilgoci. pamiętajmy też, że zawartość cukru i lepkość płynu, np. gdy wylejemy na telefon sok pomarańczowy, ma dodatkowo niekorzystny wpływ na szufladki i zaślepki oraz gniazdo ładowania.
Co więcej, warto wiedzieć, że kwasy zawarte w sokach inicjują reakcje chemiczne z elektroniką i powodują jej uszkodzenie, co mogą doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia płyty głównej. Woda jest zdecydowanie mniej szkodliwa od pozostałych płynów, co nie znaczy, że suszenie telefonu się powiedzie. Podkreślmy też, że mniej niebezpieczna dla elektroniki jest słodka woda niż woda morska.
Zalany smartfon i suszarka do włosów
Jeśli nie ma się w domu sprężonego powietrza, można podjąć się próby wysuszenia części suszarką do włosów. Do tego celu używa się wyłącznie zimnego strumienia powietrza.
Narażenie smartfona na gorący podmuch suszarki może przyczynić się do dalszych, inwazyjnych uszkodzeń. Dzięki chłodnemu powietrzu z suszarki, napięcie powierzchniowe wody spowoduje, że przyklei się ono do urządzenia, zmuszając się jednocześnie do szybszego wyparowania. To rozwiązanie jest nieco lepsze niż sprężone powietrze, ponieważ stały strumień szybkiego powietrza może być kierowany na urządzenie bez obawy o jego zamarznięcie. Zalany wodą telefon warto też otworzyć, tak by dzięki temu wnętrze miało lepszy dostęp do powietrza i większą szansę na odparowanie.
Zobacz też:
JAK SZYBKO WYSUSZYĆ SPODNIE I INNE CZĘŚCI GARDEROBY
Alternatywne metody
Dobrym patentem jest okrycie wysuszonego wyżej wymienionymi sposobami telefonu suchym papierowym ręcznikiem, uprzednio obsypując telefon białym surowym ryżem, który ma właściwości higroskopijne i dobrze absorbuje wilgoć.
Telefon powinien suszyć się w suchym i ciepłym miejscu co najmniej 48 godzin. Przez ten czas nie zaleca się podejmowania prób włączania systemu i ładowania telefonu. W niektórych przypadkach urządzenie może wymagać nawet tygodnia swobodnego suszenia. Należy jednak pamiętać, że im dłużej urządzenie pozostanie rozłożone, tym większa szansa, że zadziała, gdy ponownie włoży się baterię i / lub ponownie go włączy. Jeśli natomiast telefon nie włączy się ponownie po tygodniu, prawdopodobnie został trwale zniszczony. Dobrym patentem jest ubezpieczenie telefonu.
Warto też chronić go stosując specjalne etui, przed zakupem zaś zaleca się zwrócić uwagę na normę wodoszczelności. Czego nie wolno robić gdy zdarzy się zalanie telefonu wodą? Z całą pewnością nie należy podłączać go do prądu, kłaść na grzejniku czy wystawiać na działanie słońca. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie urządzenia do specjalisty, a jeśli nie mamy takiej możliwości, nasze porady powinny pomóc uratować przed skutkami działania wody.
Zobacz też:
JAK ROZCIĄGNĄĆ BUTY
Wróć