Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czekoladowa granola

Czas: 1 godzina
Ilość porcji: 8-9

SKŁADNIKI na czekoladową granolę

  • 430 g płatków owsianych
  • 100 g posiekanych migdałów Sereno
  • 100 g wiórków kokosowych Sereno
  • 120 g łuskanego słonecznika
  • 40 g ciemnego kakao w proszku
  • 90 g oleju kokosowego
  • 130 g miodu
  • 100 g czekolady (mlecznej lub gorzkiej)
  • sól morska
  • 150 g rodzynek

jak zrobić granolę?

Piekarnik rozgrzej do temperatury 130 stopni C. Do miski wsyp płatki owsiane, migdały, wiórki kokosowe, słonecznik oraz kakao. Wymieszaj płynny olej kokosowy z miodem i wlej do suchych składników. Wymieszaj do połączenia. Mieszankę wysyp na płaską blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia ok. 50 min co jakiś czas mieszając. Po 50 min dodaj posiekaną czekoladę lub groszki czekoladowe i piecz 5 minut, aż czekolada będzie miękka. Granolę wyjmij z piekarnika i posyp grubą solą morską.

Granolę pozostaw na blaszce na ok. 30 min. Do granoli dodaj rodzynki, przemieszaj i przesyp do szczelnie zamkniętego pojemnika/słoja.

Zobacz też: DOMOWA GRANOLA 

Jak długo możesz przechowywać taką granolę?

Domową granolę można przechowywać do 2-3 tygodni w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej. Aby zachować jej chrupkość, najlepiej trzymać ją w suchym miejscu, z dala od wilgoci. Jeśli chcesz przedłużyć trwałość, możesz przechowywać granolę w lodówce, co może przedłużyć jej świeżość nawet do miesiąca. Ważne jest jednak, aby unikać kontaktu z wilgocią, która może sprawić, że granola zmięknie.

Skąd wiadomo, że granola jest gotowa?

Granolę można poznać, że jest gotowa, po kilku rzeczach:

  1. Złoty kolor – granola powinna mieć złoty, lekko brązowy kolor. Płatki owsiane, orzechy i nasiona zyskują głębszy odcień podczas pieczenia, w przypadku czekoladowej granoli trzeba uważać, aby nie przybrała czarnego koloru.
  2. Zapach – w trakcie pieczenia zacznie się wydzielać intensywny, orzechowo-czekoladowy zapach. Kiedy granola zacznie pachnieć intensywnie, to znak, że zaraz będzie gotowa!
  3. Delikatna chrupkość – po wyjęciu z piekarnika granola może wydawać się jeszcze lekko miękka, ale to normalne. Granola twardnieje podczas studzenia. Jeśli po około 30 minutach chłodzenia na blaszce granola staje się chrupiąca, to znak, że jest idealnie upieczona.
  4. Równomierne pieczenie – jeśli mieszasz granolę co jakiś czas, powinna być równomiernie upieczona, bez miękkich lub zbyt przypalonych fragmentów.

Z czym najlepiej smakuje granola?

Granola to super uniwersalny dodatek, który smakuje genialnie z prawie wszystkim! 

1. Jogurt albo kefir

Granola z jogurtem to totalny klasyk. Chrupiące płatki z kremowym jogurtem naturalnym, greckim albo nawet owocowym – to połączenie zawsze się sprawdza. A jeśli chcesz dodać jeszcze więcej smaku, wrzuć garść świeżych owoców np. malin czy truskawek, czy pokrojonego banana. Kefir też świetnie się sprawdzi, bo wprowadza lekką kwaskowatość, która fajnie kontrastuje ze słodyczą granoli.

2. Mleko albo napoje roślinne

Granola + mleko to szybka, ale pełnowartościowa opcja na śniadanie. Możesz użyć klasycznego mleka albo spróbować roślinnych wersji, jak migdałowe, owsiane czy kokosowe. Co najlepsze – jeśli zalejesz ją ciepłym mlekiem, granola staje się lekko miękka i komfortowa do zjedzenia w chłodniejsze dni.

3. Świeże owoce

Chcesz trochę orzeźwienia? Dorzuć do granoli swoje ulubione owoce! Jagody, maliny, truskawki, kiwi, jabłka – co tylko masz pod ręką. Świeże owoce nadają fajnej, soczystej słodyczy i sprawiają, że całość jest jeszcze bardziej sycąca.

4. Masło orzechowe

Jeśli chcesz dodać trochę zdrowych tłuszczy i jeszcze więcej smaku, spróbuj polać granolę odrobiną masła orzechowego. Idealnie komponuje się z bananami albo jogurtem, a chrupkość granoli świetnie kontrastuje z kremowym masłem orzechowym.

5. Smoothie bowl

Granola w smoothie bowl to fajny chrupiący dodatek. Zrób sobie gęste smoothie, np. na bazie banana i szpinaku, a na wierzch wsyp chrupiącą granolę. Idealna opcja, gdy masz ochotę na coś lekkiego, ale wciąż pożywnego.

NETTO ŻYCZY SMACZNEGO!